Reality show: Z nuly na 1000 € / mesačne – časť 3. „Doména, hosting a WordPress“

Akurát som sa vrátil z Bratislavy, kde som bol pozrieť na WordCampe a musím povedať, že som si odtiaľ odniesol veľa inšpirácií. Ak na podobné konferencie nechodíte, mali by ste. Je nedeľa ráno a ja už tri hodiny inštalujem pluginy a programy, ktoré boli spomenuté na prednáške.

Niektoré fakt stoja za to (ako napríklad výborný plugin Bloom, ktorý mi už za hodinu od nasadenia zozbieral viac e-mailov ako za posledné 2 dni dokopy).

 

To bola iba malá vsuvka. Teraz môžeme pokračovať v našom seriáli o tvorbe ziskového webu.

Doména, hosting a WordPress

Venované začiatočníkom 🙂

V predošlej časti som vysvetlil ako spraviť zjednodušenú analýzu kľúčových slov. Dnes Vám poviem akú doménu som si pre projekt vybral, ktorý hosting som zvolil a na koniec som si pripravil bonusové video pre začiatočníkov, v ktorom Vám ukážem inštaláciu WordPressu za 5 minút.

Poďme na to!

Výber a zaregistrovanie domény

Doména je pre Vaše projekty veľmi dôležitá, ale odporúčam, aby ste s výberom netrávili veľa času. Stačí ak sa budete riadiť 5-timi pravidlami, ktorými sa riadim vždy, keď vyberám doménu pre nový projekt.

5 pravidiel pre výber správnej domény:

 • nepoužívajte brand v doméne
  • nikdy neviete, čo sa s brandom stane a zbytočne riskujete, že o doménu prídete
 • zmestite sa do 3 slov
  • ide skôr o odporúčanie, ale vždy sa snažím, aby bola doména zložená maximálne z 3 slov a bola čo najkratšia
 • zistite, čo je na pomlčkovej (alebo bezpomlčkovej) verzii domény
  • máte doménu www.pisemblog.sk? Tak si overte, či náhodou niekto nevlastní www.pisem-blog.sk. V optimálnom prípade by si mal zakúpiť obidve verzie.
 • skúste si doménu niekoľko krát vysloviť
  • uvedomte si, že o Vašich projektoch budete rozprávať aj offline (aspoň v tom lepšom prípade). Je doména aspoň trochu zapamätateľná? Vyslovuje sa tak ako sa píše?
 • doména by mala mať brandový potenciál
  • nebudujte ďalší „webík“, budujte brand. Ak Vám niekto povie, že affiliate marketing a branding nejdú dokopy, nepočúvajte ho. Je to, samozrejme, úplná blbosť a aj keď budeme prezentovať produkty inej firmy, pokúsime sa vybudovať vlastný brand, ktorý nám zvýši hodnotu projektu niekoľkonásobne.

Po niekoľkých dňoch premýšľania som zvolil doménu www.vyzivovo.sk.

Doménu som zaregistroval cez www.domeny.cz, pretože mám cez nich zakúpené všetky domény a mám nastavený zvýhodnený cenník. Doména ma stála 604 Kč na jeden rok (22 €). Jedná sa o prvú investíciu do tohoto projektu.

Doména výživovo.sk

Ak ste zo Slovenska, môžete si registrovať doménu napríklad cez www.domeny.sk.

TIP PRE VÁS!

Občas mi pošlete Vaše projekty na posúdenie. Som rád, keď Vám môžem pomôcť, tak neváhajte a posielajte ďalej na chodelka@gmail.com 🙂

Ako obrovskú chybu však vidím to, že budujete svoje weby na subdoménach. Uvedomujem si, že iba začínate a nechcete do projektu investovať veľa, ale doména stojí pár EURO a táto investícia sa Vám niekoľkonásobne vráti. Nešetrite na veciach, na ktorých by ste šetriť nemali!

Hosting

Pre väčšinu mojich projektov používam hosting Onebit.cz, ktorý je vynikajúci a môžem ho každému odporučiť. Má super podporu, robia pravidelnú zálohu Vaších webov a 99,99%-nú dostupnosť.

V poslednej dobe som sa ale dosť pohrával s myšlienkou druhého spoľahlivého hostingu, pretože človek nikdy nevie… Spravil som si veľký prieskum hostingových spoločností na Slovensku a v Českej republike, a nakoniec som sa rozhodol pre hosting eBola.cz.

Vybral som si základný tarif eBola BASIC, ktorý stojí pár korún mesačne a dovoluje nám napojiť až 5 rôznych webstránok. Hosting ma stál 567 Kč na jeden rok (21 €). Druhá investícia do nášho projektu.

S hostingom Ebola.cz pracujem iba pár dní, ale musím povedať, že zatiaľ vyzerá super! Administrácia je veľmi intuitívna (viac ako na Onebit.cz) a dokonca môžete priamo z hostingu nainštalovať Váš web postavený na WordPresse.

Ebola - admin panel

eBola umožňuje inštaláciu WordPressu priamo z admin panelu

O skúsenostiach s hostingom Ebola sa rozpísal aj František Szabó na jeho blogu Affilblog.cz – určite odporúčam prečítať.

WordPressWordPress - logo

WordPress je najrozšírenejší systém na tvorbu webov na svete a poháňa viac ako 20% všetkých webstránok na celom svete. Mám na ňom postavených asi 20 mojich projektov a môžem Vás ubezpečiť, že s týmto systémom nešľapnete vedľa.

S WordPressom nemusíte byť programátor, grafik ani webový expert.

Všetko si viete stiahnuť z voľne dostupných zdrojov, popr. zakúpiť. WordPress témy stoja pár euro a zmenia Váš web na nepoznanie bez toho, aby ste museli platiť grafika. Ak ste nikdy WordPress nepoužívali, na internete nájdete desiatky návodov ako na to.

Pre začiatočníkov som si ale predsa len pripravil krátke video s 5-minútovou inštaláciou WordPressu:

Video pre začiatočníkov – inštalácia WordPressu za 5 minút

Ako vidíte, nainštalovanie WordPressu je hračka 🙂 Mnohí z Vás mi píšu, že nevedia programovať alebo že nie sú technický zdatní. Verte mi, že WordPress je presne pre Vás!

Po inštalácií WordPressu sa prihláste do adminu a prejdite si všetky možnosti, ktoré Vám WordPress ponúka.

Hneď po inštalácií WordPressu na nový web väčšinou robím 3 veci:

 • zmením štruktúru URL – predvolená štruktúra URL „http://www.vyzivovo.sk/?p=123“ je veľmi zlá, preto ju treba zmeniť. Je na Vás akú štruktúru pre URL použijete, ale mala by obsahovať kľúčové slovo stránky, popr. článku. Ja používam štruktúru „http://www.vyzivovo.sk/priklad-clanku/“. Zmeníte to v „Nastavenia – Trvalé odkazy“
Štruktúra trvalých odkazov vo WordPresse

Zmeňte štruktúru trvalých odkazov na krajšie

 • zmením URL webu – v „Nastavenia – Všeobecné“ zmením adresu webu z „http://vyzivovo.sk“ na „http://www.vyzivovo.sk“. Samozrejme obidve URL budú fungovať, je to skôr na tom, čo Vám viac vyhovuje
 • zapnem tzv. „Mód údržby“ – väčšinou chvíľu trvá, kým Váš web vybudujete. Prečo by ste ho mali dávať do sveta, keď ešte nie je dokončený? Preto takmer vždy pri nových projektoch nainštalujem plugin, ktorý aktivuje tzv. „Mód údržby“ a dá návštevníkom vedieť, že na projekte sa pracuje. Zvyčajne používam plugin WP Maintenance Mode, pre Výživovo.sk som použil plugin Maintenance Mode Plugin od Elegantthemes.com.

Na záver

Tento článok bol venovaný hlavne začiatočníkom, tak verím, že ak s budovaním výnosných webov iba začínate, pomohol Vám. Ak by ste mali akékoľvek otázky, pýtajte sa priamo v komentároch.

V ďalšej časti si ukážeme, ktoré pluginy budeme na web inštalovať a prečo je výber pluginov dôležitou súčasťou každého projektu postaveného na WordPresse.

 

Toto je mini reality show webového projektu, s ktorým sa za 365 dní pokúsim prekročiť hranicu čistého zisku 1 000 € mesačne. Začínam 15.03.2015.

 

5/5 - (9 votes)

Comments

 1. Ahoj..
  díky za tvůj další článek….mám poznámku či dotaz….nebylo by pro začátečník jednoduší zkusit hosting Endora? Má již instalovaný wordpress ( češtině ) a není nutná instalace přes ftp klienta a je tam několik desítek šablon…

  • Ahoj, ďakujem. Vieš čo tých hostingov je na trhu veľa, určite si každý nájde svoj. Ja som vyskúšal iba niekoľko (Websupport, Onebit, Ebola, Wedos..) a vybral som si Ebolu a Onebit. Ktoré si zvolíš ty už je asi na Tebe, každý má svoje výhody a nevýhody. Šablóny cez hosting by som asi neskúšal, ale pre začiatočníkov prečo nie.

  • Za mých časů bývala Endora free, neplacená, takže rizikovější. Navíc to, že si usnadníš instalaci WordPressu je opravdu ten nejmenší detail v budování celého webu. Já bych raději dal přednost vlastní instalaci s tím, že si můžu dodat a upravit (i přes FTP) vlastní šablonu. Čím víc kontroly, tím líp 🙂

   • Do free riešenia by som nešiel (Endora ho stále ponúka). Inštalácia WordPressu z hostingu je skutočne zanedbateľný detail, ale pre niektorých začiatočníkov to môže byť kľúčové. Sám si pamätám časy, kedy som sa snažil pochopiť, čo to vlastne to FTP je 🙂 Preto som spravil aj video s klasickou inštaláciou WordPressu – cez FTP, aby ľudia videli, že to nie je ťažké.

 2. Tak ušlo sa niečo aj pre uplných začiatočníkov, dúfam že najbližšie to bude niečo pre pokročilejších 😛
  PS: konkrétne ktorú šablonu bloom si nasadil?

 3. Peter super seriál, před pluginy s modem údržby upřednostňuji vlastní landing page se sběrem emailů, protože jsem ještě nenarazil na freeplugin který by uměl napojení na mailchimp a pod.
  Jsem zvědavý na tvou práci s WP.
  Díky a pokračuj

 4. Prijemne, pohodove a oddychové 🙂 ale prečítané s radosťou, ako každý tvoj článok. Skoda ze si nedal vediet skor ze ides na ten Wordcamp, takto mi usla tato akcia 🙁

 5. Heh, riadne predrazene domeny tam maju.. Kebyze mas 20 .sk domen, tak napr. na subregu usetris rocne 100+ eur a este by si si hodil affil na ich web do clanku. 🙂

  Inac som nedavno sledoval hostingy, tak podobne ako ebola mi vychadzal aj blueboard. Nevyhoda tychto mensich hostingov, ze podpora je trochu pomalsia, ale tak na tieto mensie weby to staci 🙂

 6. Prosím ťa o termín na osobnú konzultáciu …ja som sa úplne stratila

 7. Ja by som mal taký dotaz pan Chodelka, čo keby si web naprogramoval vlastnorucne ked to ovladam (bez WP) alebo je to vlastne zbytocne a je lepsie potom použiť WP a ked tak k nemu si doprogramovať, čo potrebujem? Aky je váš názor? Ďakujem!

  • Ahoj Filip,

   dúfam, že nevadí tykanie 🙂

   Čo sa týka vlastného webu .. to záleží na type webu. Napríklad Výživovo sa mi samému proste neoplatí programovať aj keby som bol super programátor. Zbytočne by to stálo viac peňazí, času a určite aj nervov 🙂 Je to preto, pretože to funguje viac menej ako magazín, s tým, že každý redaktor tam má vlastné konto. Na to potrebuješ CMS-ko a programovať vlastné CMS je proste náročné a podľa mojho názoru aj zbytočné, keď existuje WordPress, ktorý Ti dá všetko čo potrebuješ.

   Ak by som robil napríklad nejakú službu, poprípade katalóg, tak by sa tu už o vlastnom riešení uvažovať dalo. Ale ver tomu, že vždy ťa to bude stáť viac peňazí aj času ako keď si upravíš WordPress.

   Peter

   • Ďakujem za odpoveď,

    tykanie mi rozhodne nevadí, vlastne sa pridám a budem ti tykať i ja 😀

    Ešte raz díky za odpoveď a vlastné máš i pravdu a napokon i vo wordpresse sa dajú vyčarovať pozoruhodne weby napríklad i web radia expresu beží na a teraz si na ňom viem predstaviť i mnohé iné projekty aj tie veľké.

 8. Eva Brnušákový says

  Ahoj, prv prosím o trošku trpezlivosti, som úplný lajik. Mám jeden veľký problém, s ktorým si neviem rady. Kúpila som si doménu na moju prvú webstránku na Websupporte, v ktorom som obdržala prihlasovacie údaje. Následne som si zakúpila mesačný hosting cez Hostgator.com (tam obdržala samoška ďalšie prihasovacie údaje), potom som si cezeň nainštalovala WordPress, z ktorého mi prišli na maila prihlasovacie údaje, avšak pri snahe sa na WordPress prihlásiť ako admin (….sk/wp-admin), vypísalo mi, že moja stránka neexistuje: (….wordpress.com doesn’t exist. Do you want to register ….wordpress.com?)
  Nechápem, či moja zakúpená doména z Websupportu mi môže brániť vstupu spravovania mojej domény cez Hostgater alebo WordPress…
  Skúsila som sa teda prihlásiť na Websupport a v „Rýchle DNS nastavenia domény“, som našla možnosť automaticky nasmerovať moju zakúpenú doménu na WordPress cez zmenu pomocou ANAME a CNAME záznamu (lajická neznalosť čo to je), vyplnením „*vložte vašu .wordpress.com subdoménu“. A tu som skončila…
  Ešte som sa snažila prihlásiť s mojími zaslanými údajmi z Hostgateru na WordPress oficiálnu stránku, avšak vypísalo mi, že zadaný účet neexistuje (chybné heslo/meno). Mám pocit, že sa mi tam vlastne ani nepodarilo právoplatne log-inovať. Nuž, som zúfalá, neviem kam z konopy. Vedel by si mi pomôcť?

Trackbacks

 1. […] sme analýzu kľúčových slov, zakúpili hosting, doménu a nainštalovali WordPress. Nahodili sme 10 základných  WordPress pluginov a nakreslili si 4 rôzne wireframe-y (hlavná […]

 2. […] niečo, s čím stále bojujem a bojovať ešte dlho budem. Je to predsa len práca s ľuďmi a nie inštalovanie WordPressu alebo hľadanie obrázkov pre […]

 3. […] na začiatok určite WordPress. Aj tak neviete, či projekt výjde a takto je tá vstupná investícia super lacná a poprípade […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.