Zarábanie na internete, zbohatnutie a digitálne nomádstvo…ide to vôbec dokopy?

Za posledný rok som navštívil 19 krajín.

V niektorých som žil niekoľko týždňov (Indonézia, Malajzia, Srbsko, Maďarsko, Portugalsko…), v iných som strávil pár dní (Dánsko, Nórsko, Island, Španielsko, Francúzsko…).

Keď si zoberiete, že priemerný Nemec navštívi za celý život 8 cudzích krajín, tak ide o brutálne číslo.

Aký má ale tento životný štýl dopad na moje internetové podnikanie? 

Poďme s pravdou von!

 

Pár slov o mne…

Pre tých, ktorí tento blog čítajú prvý krát (určite vás zopár je), tak sa v rýchlosti predstavím.

Pochádzam zo Žiliny, žijem v Prahe, dosť cestujem a podnikám na internete. Skúšam všetko možné, kde očakávam príležitosť zárobku. Zjednodušene povedané, snažím sa budovať online projekty, ktoré budú generovať peniaze. Tých projektov mám toľko, že sa u mňa o žiadnom „focuse“ hovoriť nedá. Takže v tomto si zo mňa príklad určite neberte. 🙂

Dnes pracovne. #workinprogress #makingvideos #homeoffice #needanewlaptop

A post shared by Peter Chodelka (@chodelka_peter) on

 

Moja cesta k zbohatnutiu

Prečo vlastne skáčem z projektu na projekt a snažím sa v onlajne skúsiť všetko, čo sa dá? Pretože sa hľadám.

Hľadám tú (pre mňa) najlepšiu cestu, ako na internete zbohatnúť. 

Nie, ja si už nechcem na internete zarobiť. Chcem sa stať pomocou internetu skutočne bohatým.

Zistil som napríklad, že affiliate marketing je super vec, ale ak chcem zbohatnúť, tak to nie je tá správna cesta. Prečo? Pretože je stále niekto nad vami (inzerent), ktorý zarobí vždy viac. Pretože ste stále na niekom závislý (inzerent) a ten niekto môže zmeniť podmienky zo dňa na deň. Verte mi, viem o čom hovorím.

Takže radšej budem v pozícií inzerenta ako partnera. 

Tým sa mozrejme affil žiadnym spôsobom neodsudzujem, veď sám mám niekoľko projektov ktoré fungujú a stále makám na nových. Ale som toho názoru, že affiliate marketing je iba začiatok. Začiatok pre niečo väčšie, čo vás dostane do pozície inzerenta. Či už to bude vlastný fyzický produkt, digitálny produkt alebo SaaS, ktoré vyviniete pre cieľovú skupinu daného webu.

Ak chcete na internete zbohatnúť, musíte ísť ďalej ako iba byť v pozícií affiliate partnera.

Myslím si, že ak robíte affiliate marketing viac ako 3 roky a slušne vám zarába, tak by ste mali uvažovať o vlastnom produkte s affiliate partnermi a vami na druhej strane mosta, v pozícií inzerenta.

 

Moje ciele sú vysoké

Mojím cieľom je stať sa eurovým milionárom. 

Takým, ktorý má majetok (či už likvidný ako peniaze, kryptomeny, akcie alebo nelikvidný ako nemovitosti a projekty) v jednotkách miliónov €. Najlepšie, ak tie milióny budú aspoň tri.

Aký je vôbec rozdieľ medzi mnou a niekým, komu stačí zarobiť si pár stoviek euro na internete?

Veľký.

Pokiaľ by som si chcel iba zarobiť na internete, tak by som celé moje podnikanie drasticky zmenil.

Ako?

V prvom rade by som okresal počet ľudí. Nemal by som dvoch fulltime zamestnancov a nespolupracoval by som s s viac ako 40-timi freelancermi. Proste by som si našiel jedného-dvoch pomocníkov, ktorí by veľa nestáli a ktorí by robili základné jednoduché veci. Okresal by som tým náklady a hlavne by som si to všetko uľahčil. Pretože mať „pod sebou“ niekoľko desiatok ľudí nie je až také easy.

V druhom rade by som sa držal jedného jediného projektu ktorý funguje a ostatné by som predal. Napríklad by som si nechal iba pôžičkové weby, ktoré mi vygenerujú asi 2 500 € mesačne. Náklady by som skresal na 500€ a pracoval by som 4 hodiny týždenne. Áno, 4-hodinový pracovný týždeň je reálny a vedel by som si ho zariadiť aj ja. Ak by som chcel…

Nakoniec by som sa presťahoval do lacnej krajiny (pravdepodobne niekde v Ázii) a žil by som ako pán s desaťnásobným priemerným mesačným platom. Ak by som chcel…

Myslím si, že za tých päť rokov hrania sa na internete som už zistil, ako si na ňom zarobiť. Ešte stále zisťujem, ako pomocou internetu skutočne zbohatnúť.

 

Zarábanie na internete vs. cesta k skutočnému bohatstvu

Za tých pár rôčkov, čo podnikám na internete som pochopil, že ak chcete skutočne zbohatnúť, nemôžete sa sústrediť iba na zarábanie. Ja viem, trochu to nedáva zmysel. Tak vám to ukážem na príkladoch:

Ak si chcete na internete zarobiť, affiliate marketing je super cesta. Pokiaľ chcete zbohatnúť, affil nie je úplne najlepšia voľba.

Ak si chcete na internete zarobiť, predaj digitálneho produktu je dobrá voľba. Pokiaľ chcete zbohatnúť, predaj jedného digitálneho produktu na Slovensku alebo v Čechách vám pravdepodobne stačiť nebude.

Ak si chcete na internete zarobiť, začnite freelancovať. Pokiaľ chcete zbohatnúť, na výmenu peňazí za čas zabudnite.

Ak si chcete na internete zarobiť, staňte sa travel bloggerom. Pokiaľ chcete zbohatnúť, blogovanie musíte mať ako koníček.

Ak si chcete na internete zarobiť, založte si jednoproduktový e-shop. Pokiaľ chcete zbohatnúť, jeden produkt v jednej krajine vám s veľkou pravdepodobnosťou bohatstvo neprinesie.

Ak si chcete na internete zarobiť, nechajte si poslať jeden produkt z Číny a začnite ho predávať na Amazone. Pokiaľ chcete zbohatnúť, musíte si vybudovať obrovský brand MIMO Amazonu.

Myslím, že chápete ten rozdiel…

Pokiaľ vás táto téma zaujíma do hĺbky, odporučam knihu The Millionaire Fastlane

Digitálne nomádstvo a milióny €€€ na účte: je to vôbec možné?

A teraz prichádza otázka, či môj životný štýl ako digitálny nomád je vôbec tá správna cesta, ktorou sa uberám. Je možné byť digitálnym nomádom a zbohatnúť?

Určite áno, ale nie tak ako to robím ja.

Môj lifestyle úplne nenahráva tomu, aby som v 35-ke išiel do dôchodku. Aby som mal toľko peňazí, že si z fleku kúpim veľký barák, Masseratti a nebudem riešiť cenu obedu v reštaurácií.

Preto by som chcel v najbližších mesiacoch spomaliť.

Práca z kaviarne

Možnosť pracovať z kaviarne je síce super, ale na produktivitu to vplýva negatívne

Ak vás ale láka digitálne nomádstvo (verte mi, je to BOMBA!) ale stále chcete zbohatnúť, tak vám dám tieto štyri jednoduché rady:

1. RADA: Zamerajte sa na KVALITU cestovania, nie na kvantitu

Inými slovami – vyberte si jednu krajinu a strávte v nej niekoľko mesiacov. Nepresúvajte sa pomaly každý týždeň (ako ja). Počet navštívených krajín nie je úplne to, za čím by ste sa mali hnať…

Najlepšie bude, ak v jednej krajine ktorá vám vyhovuje ostanete aspoň dva-tri mesiace. Tam budete od rána do večera makať na svojom biznise. Pretože ak chcete zbohatnúť, je treba si to odmakať.

Ako hovorí môj kamarát, digitálny nomád, Mišo: „Neustále presúvanie ma spomaluje.“. Môžem potvrdiť.

2. RADA: Vyberajte si destinácie, ktorými ZNÍŽITE svoje náklady

Pokiaľ vám podnikanie generuje napríklad 2 000 €, tak je lepšie nomádiť v Ázii, šetriť a ušetrené prachy vraziť naspäť do podnikania. V Ázii je tiež výhoda to, že prestanete byť tak skurvene materialistickí ako sme tu v Európe takmer všetci. Tam vám stačí pár tričiek, prenajatý skúter a môžete celý deň makať na projektoch.

Proste sa snažte cestovať tak, aby to vyšlo nakoniec lacnejšie, ako keby ste žili doma. 

Ja som napríklad na Islande minul 2 500 €, na dvoj-týždňovom roadtripe do Lisabonu asi 2 000 € a za všetky možné letenky a ubytovania…no ani nechcem vedieť…

Áno, navštíviť 19 krajín za 365 dní niečo stojí a bohužiaľ nie som žiadny travelhacker, že všetko lacno vychytám alebo travel blogger, že to za mňa zaplatí sponzor, ktorého budem propagovať. Všetko ide z mojich vlastných peňazí, ktoré som mohol použiť radšej na svoje projekty. Tak na to myslite.

3. RADA: V online podnikaní sa zamerajte hlavne na procesy

Uvedomte si, že podnikanie je ako živý organizmus. Musí fungovať aj bez vás.

Vylaďte procesy tak, že aj keď budete tri dni na cestách, tak všetko pôjde ďalej.

Ja si mám kvôli tomuto vždy šéfredaktorov pre svoje projekty a nie iba redaktorov. Pretože ak by publikovanie článku záviselo iba na mne a ja by som cestoval a nemal na to čas, tak by sa projekt nikde nepohol.

Nikdy sa nesmie stať, že ten projekt stojí a stojí kvôli vám. Aj pri písaní tohto článku z Islandu viem, že môj biznis ide ďalej.

4. RADA: Vyberte si miesta, ktoré vás posunú dopredu

Asi by som nebol tam, kde som, ak by som necestoval. Cestovanie mi pomáha vyčistiť si hlavu, nakopnúť ma keď sa mi nechce a stretnúť sa s ľuďmi, ktorých by som inak nikdy nespoznal.

Z digitálneho nomádstva musíte spraviť výhodu pre svoje internetové podnikanie, nie nevýhodu. Takže napríklad coworking Dojo na Bali bude určite lepšia voľba ako filipínsky ostrov Palawan, kde nie je ani coworking, ani komunita digitálnych nomádov a ani stabilný internet.

TIP: pri hľadaní super destinácie pre digitálnych nomádov určite využite Nomadlist.

Na kaviarne zabudnite úplne, tam produktívny nebudete.

 

Na záver pár slov o digitálnom nomádstve….

Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Aj digitálne nomádstvo. Niekomu môže vyhovovať, inému nie. Pre mňa je najdôležitejšie to, že som si tento životný štýl sám vybral. Nikto ma do neho nenutí. Je to moja vlastná voľba.

Čo si myslíte o digitálnom nomádstve vy? Je to dobrá cesta k zbohatnutiu alebo nie?

4.1/5 - (149 votes)

Comments

 1. Ahoj Peter,
  další super a opravdu upřímný článek, jak to s tím celým nomádstvím a vyděláváním v on-linu je. Díky za něj. Je vidět, že se taky pořádně posouváš dál a dál. Držím palce a těším se na další články

 2. V podstate so vsetkym suhlasim, mas na to teraz ten spravny pohlad Peto.

  Ja som sa v r. 2012 tiez vybral do Azie s tym, ze si budem cestovat a popritom pracovat. To je vzdy taka klasicka utopisticka idylka, ktora ale pomaly mizne s prvou generaciou d. nomadov. 🙂
  Potom som si uvedomil, ze mi viac vyhovuje byt na jednom mieste a mat FOCUS na pracu.

  Osobne som zacal dosahovat vyrazne lepsie vysledky, ked som sa usadil na jednom mieste v Thajsku, kde mam svoju kancelariu a normalny pracovny rezim akoby som bol doma na SK.
  S tym ze si raz za cas (alebo ked je to potrebne kvoli visa runu) vybehnem na par dni niekam do okolitej krajiny a spravim si tak „dovolenku“. 🙂

  Fastlane Millionaire je super kniha, cital som ju asi pred 3-4 rokmi, teraz som ju znova prepocuvaval ako audioknihu v aute. Stale sa v nej da najst mnozstvo novych veci a uvedomit si co robim spravne a co nie. Neuveritelne ako ju MJ napisal nadcasovo.

  Drzim palce k tym milionom €€€ 🙂

  Erik

  • Presne tak. Najvacsi focus mam v Azii, ked som aspon 2 mesiace na jednom mieste a nemusim sa presuvat kazdy tyzden. Plus mi ovela viac vyhovuje makat z coworku ako z kaviarni, kvoli tomu ze cowork beriem ako kancelariu a fakt tam makam a neflakam sa. Inak tiez som mal Fastlane ako audiobook a pre mna asi najlepsi audiobook, pretoze to narozpraval priamo autor.. takze to je mega autenticke.

 3. Paradni shrnuti Peter, je z nej citit, jakej posun si zas udelal. Uprimne tleskam v postoji…! Ja se jeste nachazim na samotnem chvostu tve cesty a casto me prepadava skepse, ale diky takovym zamyslenim, ktere tu popisujes ty, v sobe nachazim silu jit dal. Takze moc diky a tesim se na clanek, ktery by mohl mit nazev: „Milion ecek na ucte? Ano prave ted!“ …doufam ze to bude brzy! 😉

 4. Uplne suhlasim, tento rok som si presiel rovnakou zmenou myslenia a z hladania, kratkodobych ziskov a privyrobenia som sa zameral na vacsie veci, ktore nestoja len na affiliate marketingu.

  Dufam, ze budes mat Peto stastie aj pri focusovani projektov, ktore ti stale az tak nejde a postupne najdes ten svoj model a odvetvie, ktore rozbehnes naplno a nebude uz pre teba potrebne, aby si drzal v hlave svoje dalsie bocne projekty, ktore ti je luto zahodit.

  Este by som odporucil hocikomu kto sa este len hlada a neprisiel este na tvoj level, aby sa nezameriaval na kratkodobe zisky a nebal sa pracovat zadarmo, pretoze tu vidim problem u ludi, ze za svoj cas ocakavaju okamzitu odmenu a v tom pripade stale potlacaju to prave rozmyslanie, ktora je nevyhnutne, ked chcu naozaj zbohanut. Velke veci stoja na pevnych zakladoch, ktore sa predsa nevytvoria zo dna na den 🙂

  Drzim palce!

  Matej

  • Dakujem Matej. Mas uplnu 100-nu pravdu. Focusovanie projektov je moja najslabsia stranka a vystihol si to uplne presne, ze mi je luto ich zahodit. Hlavne ked generuju peniaze. Tiez suhlasim s pracou zadarmo, hlavne zo zaciatku. Skills su ovela dolezitejsie ako peniaze na ucte.

 5. igreslikova says

  Pekné zhrnutie. Absolútny súhlas s afiliátami. Roky trvá vybudovať online platformu, ktorá má aký-taký traffic, vložíš maximálnu energiu do partnerských programov, a makáš ďalej na väčšej návštevnosti, ale at the end of the day, keď človek vidí, koľko tisíc eur vygeneruje pre booking.com a že má z toho smiešne percento, tak zistí, že je čas n svoj vlastný produkt, služby.

  Fastlane je fasa, práve čítam.

  Nech tie milióny vyjdu 🙂

 6. Skvely clanok, Peto! Je to velmi zaujimavy pohlad, ktory som teraz od ineho sk/cz nomada nepocul.

  Na kaviarne si vsak trochu prisny 🙂 Ja osobne som niekedy produktivnejsi v kaviarni ako napriklad doma. Hlavne ak som v krajine, kde nerozumiem ich reci a najdem si kaviaren, kde nie je vela vyruseni. Skoro celu moju 300-stranovu knihu som napisal po kaviarnach v Taipei na Taiwane.

  To je ale len detail. V zasade so vsetkym ostatnym suhlasim. Trafil si to tiez aj s tym, ze ked chce byt clovek na cestach produktivny, najlepsie je byt na jednom mieste mesiace, nie tyzdne ci iba par dni 🙂

  Dik este raz za inspirativny clanok. Nech sa dari!

  • Diky Lubo! Vies co, ja tiez vela krat pracujem z kaviarne ale neda sa to porovnat s coworkom. Proste predsa len tam nesedis cely den, mas tam rozne distractions, nevezmes si tam svoje jedlo, takze ak sa tam neda najest tak to je celkom problem. Plus internet nikdy neni taky, ako v coworku. Neviem, mozno mam iba ja taku skusenost. Vyuzivam kaviarne skor ako zaujimavy doplnok k pracovaniu, ale ten „core“ musim spravit v kancelarii.

   • Moze byt. Nemam s coworkami zase taku skusenost, ze by som to vedel porovnat. Skor som porovnaval pracu z kaviarne a pracu z domu. Ale jasne, ze tie kaviarne su skor ako doplnok a rozhodne nikomu neodporucam pracovat z kaviarne kazdy den 🙂

 7. Peter, ani ten affil bych tolik neodsuzoval. Existují desítky affil projektů, které se prodali nebo mají hodnotu daleko větší než 3 miliony € a na začátku za tím byl jediný člověk.

  V takové hodnotě ale vše musíš dělat ve velkém, organizovaně a nejlépe mezinárodně (alespoň v ENG nebo ES) nebo hoooodně dlouho sám, ale jde to. Sleduji affil celkem pozorně, vím že do něj vstupují stále větší a větší hráči (jak na poli inzerentů, tak publisherů), v zahraničí existují skupiny, které dlouhodobě investují nemalé peníze do affil projektů v milionech dolarů. To co se dříve prodávalo za 10-12 násobek měsíčních zisků, dnes seženeš za 20-30 násobek, což je zase šance pro publishery vytvořit projekt a slušně prodat. Takové případy znám.

  Zároveň z affilu nemusí být nutně další krok vlastní produkt (ano asi bude mít nejvyšší marži), ale můžeš navázat exkluzivní partnerství přímo s výrobci, vyjednat si lepší podmínky u affil sítí apod.

  % u affilu jsou vykoupena menší starostí, ale focusem právě na ten marketing a schopnost prodat a o nic víc se nestarat (záruky, balení, zasílání apod.).

  • Suhlasim. Urcite sa vzdy najdu vynimky. Hlavne ked sa projekt robi pre velky trh a fakt vo velkom. Takze ano, aj na affile ako monetizacnom modele sa da postavit velky projekt a predat ho za slusne prachy… hlavne ked sa vybuduje brand, kde inzerent potrebuje teba a nie ty jeho. Ved aj Picodi.com funguju na affile a ide o obrovsku firmu posobiacu vo viacerych statoch.

 8. Ahoj Peter, toto je prvý článok, ku ktorému som sa dostala. Cestovanie je mojou vášňou. Aj keď mám čo dobiehať. Za mlada sa dalo len obmedzene, potom s deťmi dovolenky v obmedzených časových možnostiach klasického zamestnanca. teraz som v štádiu prepájania môjho podnikania z offline na online. Verím, že aj tvoje maily budú pre mňa inšpiráciou. Zatiaľ nie som žiadny expert a musím sa veľa učiť. Ale baví ma, keď objavím a zavediem niečo nové. Karin.

 9. 100% souhlas se vším. Prošel jsem si taky stejnou cestu.

 10. takze sa ti vlastny produkt uchytil a predava sa dobre?

 11. Jupí prázdniny skoncili a je tu dalsi super clanok 🙂

 12. Jediný člověk z CZ/SK, od kterého rád čtu články. Miluji lidi s tímto myšlením. Skvělý pohled na to, jak vybudovat miliónový business. S těmi inzerenty je skvělým příkladem třeba Invia, která nabízela zájezdy různých známých cestovních agentur a nyní už postupně do nabídky dává pouze svoje vlastní. I to je možnost.

  Peťo, hodně štěstí při této dlouhé cestě – trpělivost a tvrdá práce vždy přináší kýžené ovoce. Keep Goin! Snad se někdy při nějaké příležitosti potkáme! 🙂

 13. Nazdar , Peter, dostal som tvoju spravu, prajem Ti vela úspechov na ceste k tym MILIONOM , Eur.Vaclav.Opatruj sa.

 14. Skoro se vším souhlasím, když člověk chce vydělat takhle velké peníze, tak v první řadě musí změnit myšlení a zaměřit se na projekty, které mají potenciál. Nicméně nesouhlasím, že affil není cesta, protože tady jsou projekty za milióny a možná i miliardy korun, které jsou založené nebo minimálně začaly jako affiliate projekty. Napadá mě například ePojisteni nebo Heureka a v zahraničí mě třeba hodně zaujal příběh stránky 10Beasts.com (podle case study měla jen 8 stránek), která měla v prosinci příjmy z provizí 80 000 dolarů. Přeji, ať se daří a doufám, že neskončíš s blogováním až budeš milionář 🙂

  • Diky za komentár Petr! Ja moc nesúhlasím s tým, že Heuréka alebo ePojištení je stále čisto „affil“. Považuješ ePojisteni za affiliate web? Ja teda nie.. majú vlastný produkt (porovnávač), tým obchodníkov, programátorov.. aj keď tam je affil model monetizácie, podľa mňa to už presahuje do vlastného brandu/produktu. Súhlasím ale s tým, že aj affil web sa vie dostať na 100 tisíc euro zisk/mesiac. Cím sa na valuaciu 3 mega dostane. 10Beasts.com vyzerá presne ako web, čo by ten zisk dosiahnuť mohol. 🙂

 15. Peter, díky za super článek. Je fajn číst o posunu z affilu k vlastním produktům, ale především ten mindset práce s projekty, přemýšlení o penězích, osobním i projektovém růstu. Díky za sdílení, bavilo mě to číst až do samého konce 🙂

 16. Ahoj,
  S prvním bodem souhlas, po Itálii, Islandu, Gruzii, Polsku, Izraeli, Jordánsku, Maltě, Německu a asi jsem na něco zapomněl jsem se taky rozhodl pro jednu zemi.
  Ovšem ta je v rozporu hned s bodem 2, neb to je (už 4 měsíce) právě Island.
  Můj mindset je přesně opacnej než váš (ty+komenty), na rozdíl od Azie, Evropy, Ameriky a vlastně celyho světa je tu kua draho, což ale osobně beru za výhodu, protože kde je draho, tam se točej prašule. A teď hledám způsob, jak si na mě sáhnout. Dávám tomu rok, maximálně dva!:)
  Navic s tímhle nad hlavou se spí fajn:)
  https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10155604468560275&id=583015274&set=a.10151323091345275.492588.583015274&notif_t=like&notif_id=1505908313199002&ref=m_notif&refid=48

  P.s. s tím Airbnb bookem jsem zatím nic neprovedl, nezbývá čas. A dodnes jsem ani nevěděl že bydlíš v Praze a to rozhodně není můj první post od tebe

 17. pekne napisane

 18. My už jsme se o tom bavili nedávno, ale teď mě k tomu napadla ještě další myšlenka. Já osobně jsem rychle zjistil, že cestování a pracování v hlubokém stavu flow mi nikdy dohromady nejde. Většinou potřebuji pracovat nerušeně, nejlépe bez lidí, alespoň 4 dny po sobě, po tom se dokážu do práce a bizu pořádně položit a vidět všechny souvislosti a cesty, kterými bych chtěl jít (a zároveň to nějak tvořit).
  Na druhou stranu si teď ale říkám, že když je člověk celou dobu zavřený jen na jednom místě, hodně se mu zúží pohled a může mu utíkat to, co se kolem něho děje a co může být pro business často důležité. Občas stačí jít v zahraničí po ulici a když vidíš, co a jak dokáží prodat, jak dělají marketing, může to posunout tvůj pohled jak v affilu, tak v celém podnikání.
  Já jsem stejně jako Ruben v zahraničí a když vidím, jak tady některé věci fungují, hned mě napadá množství projektů, které bych chtěl dělat, ale do kterých bych se v Česku nikdy před „emigrací“ nepustil. Zatím sice nemám čas otestovat, jak dobře budou fungovat, ale naštěstí mám (podle mě) čas, než se k tomu dostane někdo další, takže se nebojím a vyčkávám 🙂

 19. Pekny FAKE

 20. Tomáš says

  Ahoj, ako vidím tak kniha urobila „impact“. Všetko je to o tom ako sa dostať na druhú stranu rovnice. Pekné čítanie.
  Taktiež Petrov blog je super nakopávač.

Trackbacks

 1. […] Navštíviť 3 nové krajiny – SPLNENÉ (bolo ich nakoniec oveľa viac) […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.