Kryptomeny, právnici, Južná Amerika, digitálny produkt, zahraničné trhy…v roku 2017 som sa fakt nenudil (ZHRNUTIE ROKU)

„Ach ten čas tak letí.“

To bola rýchlosť!

Rok 2017 mi prišiel ešte rýchlejší, šialenejší a zaujímavejší ako rok 2016. A to je znak toho, že som sa fakt nenudil. 🙂

Aj keď som sa zase pustil do nových neznámych vecí…bavilo ma to a naplno som si to užíval..to je asi to hlavné, no nie? 🙂

 

Začiatok minulého roka bol super…

V januári sme mali najvyšší obrat v histórií firmy.

Rozbehla sa affiliate sieť, e-shopy, magazíny… Aj preto som na Bali, kde som bol od začiatku januára, až toľko necestoval a skôr celé dni trávil v coworkingu. Natáčal som videá, písal e-book, manažoval e-shopy, pracoval som na systéme pre predaj digitálneho produktu…

Občas som pracoval aj cez víkend:

V marci som sa z Bali presunul úplne náhodne do Penangu v Malajzii. Mal som ísť pôvodne do Vietnamu (mal som zaplatenú letenku aj ubytovanie), ale tak nie vždy všetko ide podľa plánu, že?


Nakoniec sa mi ale potvrdilo pravidlo „Everything happens for a reason“ a tých pár týždňov v Malajzii bolo TOP!

Na narodeniny (15.03.) som začal predávať svoj prvý e-book Zarábajúci web: Od domény k peniazom a splnil som si tak jeden z mojích malých snov.

Koncom marca som sa vrátil z Ázie do Európy.

 

Prišla realita internetového podnikania

Posledných 5 rokov som žil v naivnej predstave, že nemusím nikoho a nič riešiť, ak budem čestne podnikať…nikdy som nemal právnika a poctivo platil všetky dane.

O to väčšia bola facka, ktorú som dostal po príchode do Prahy.

Nezaplatené faktúry, žaloba s mimosúdnym vyrovnaním, dve kontroly zo štátnych úradov.

Prišlo mi, ako keby mi niekto tam hore hovoril, že „takéto jednoduché to nebude, Chodelka, na to sa priprav“. 

Dosť ťažké 3 mesiace, kedy som si uvedomil, že podnikanie nie je vždy také slniečkové, ako to z vonku vyzerá.

Znovu som si ale potvrdil, že na každý problém existuje riešenie a túto menšiu krízu sme prežili. Aspoň mám odvtedy super právnickú kanceláriu, s ktorou rieším každú blbosť.

Za odmenu som si dal týždeň oddych na lodi po Dánsku a Nórsku s rodinkou.

Nórsko - rodinný výlet

Do severských krajín sa určite ešte vrátim

 

Počas leta to išlo fajn…

Veľa ľudí považuje leto za „hluché obdobie“, ale ja toto obdobie proste zbožňujem. Nemusím sa až tak sústrediť na výsledky, pretože „je leto“ a mám čas a priestor na nové veci.

Celé leto som precestoval a pracoval som z Budapešti, Nového Sadu a z Prahy.

Popritom som sa začal seriózne zaujímať o anglický trh, ktorý som dovtedy až tak neriešil. Uvedomil som si, že je najvyšší čas s týmto konkurenčným trhom začať. Už na to mám skúsenosti aj financie, takže nie je na čo čakať.

Rozbehli sme s bratom affiliate magazín, kde propagujeme produkty z Amazonu, ale aj iných sietí.

 

Veľmi krátka strata motivácie a nová spolupráca

V strede leta som mal asi dvoj-troj týždňové obdobie, kedy sa mi nechcelo pracovať, nebavili ma projekty, odkládal som všetky tasky na neskôr.

Ráno som sa zobudil a radšej som išiel vonku do parku, ako keby som mal sadnúť za PC a pracovať. Nešlo o žiadnu depku alebo vyhorenie, skôr som na pár dní stratil motiváciu. Myslím si, že všetci si tým na chvíľu prejdú.

Vedel som, že potrebujem nejaký nový „impulz“, čo ma nakopne.

A ten impulz prišiel celkom rýchlo….

…doteraz si pamätám, ako som znechutený odpovedal na e-maily a zrazu napísal Juraj:

„Ahoj Peto, nechcel by si si mnou spolupracovat? Teda tak, aby som sa od Teba aj ucil… 🙂 … nieco ako mentoring na spolocnych projektoch.“

A ja som vedel, že to je znamenie 🙂 Tak som povedal ÁNO a pustili sme sa do spolupráce…

…v projekte sme za 5 mesiacov prekonali obrat 4 000 € z affiliate provízií, našli niekoľko šikovných ľudí na písanie textov, zabehli procesy, naplánovali českú a anglickú jazykovú mutáciu a plány na rok 2018 máme veľké.

Táto nová spolupráca ma nabila ma energiou a aj keď som sa s Jurajom ešte osobne nikdy nestretol, veľmi mi ako človek sadol (inteligentný chalan s dobrým srdcom, ktorý vie poriadne zamakať).

Znovu som si potvrdil, že výber ľudí, s ktorými na projektoch spolupracujem, je kľúčový.

Po lete sme s strávili týždeň na Islande bez internetu, tak som si aspoň poriadne vyčistil hlavu.

Island

Island bol prenádherný

 

Následne prišla ďalšia nová príležitosť a s kamarátom Milanom sme rozbehli anglický krypto projekt. Ide to trochu pomalšie ako ostatné projekty, pretože sme mali problém zohnať tých správnych ľudí… ale dnes už spolupracujeme so štyrmi copywritermi a dvomi ľuďmi, čo nahadzujú obsah.

Kryptomeny ako nika pre podnikanie ma veľmi zaujali, tak som si spravil radosť a vydražil fajn doménu CoinReach.com, čisto ako špekuláciu.

Pár tisíc euro som do krypto aj investoval, ale oveľa viac sa budem sústrediť na túto niku z pohľadu podnikania. Dáva mi to väčší zmysel ako celé dni pozerať na Coinmarketcap.com a čakať, kedy ten a ten coin konečne vyletí…

Tiež ma kryptomeny zaujali z pohľadu decentralizácie, ktorá pre mňa predstavuje väčšiu transparentnosť a slobodu vo všetkých oblastiach nášho života.

 

Posledných pár mesiacov bolo fajn…

…po lete som bol znovu pár týždňov v Prahe, chodil som po konferenciach a rozmýšlal som, kde strávim zimu. Prvý plán bola Malajzia a Vietnam, ale nakoniec sme sa rozhodli, že vyrazíme na druhú stranu zemegule.

Tak sme si kúpili letenky do Buenos Aires a naplánovali zimu v Uruguay a v Kolumbii (kde letíme 6.-teho februára).

Ešte viac som prepadol minimalizmu – zbavil som sa všetkých vecí, niektoré som predal, iné daroval, vyhodil, dal do pivnice. Byt som prenajal cez AirBnb, auto som dal tak isto na predaj.

Moja cesta k minimalizmu

Moja cesta k minimalizmu

Uvedomil som si, že nechcem mať v živote „zbytočnosti“. Veci, ktoré nepoužívam, nenosím a neprinášajú mi žiadnu radosť.

A nielen veci.

Ale aj ľudia, projekty, vzťahy..zbaviť sa všetkého nepotrebného, čo ma iba ubíja a nerobí ma šťastným.

 

A čo tie ciele za rok 2017?

Poďme si ich zrekapitulovať:

 • Začať predávať e-book a vygenerovať 10 000 € – SPLNENÉ
 • Navštíviť Nomad Cruise – NESPLNENÉ
 • Udržať si váhu pod 90 Kg a 3x do týždňa cvičiť – (NE)SPLNENÉ NA 50% (posledné mesiace som to dosť flákal)
 • Začať vstávať pred 08:00 – SPLNENÉ (budíček mám každý pracovný deň na 07:00)
 • Navštíviť 3 nové krajiny – SPLNENÉ (bolo ich nakoniec oveľa viac)
 • Nezačínať žiadne nové projekty – NESPLNENÉ
 • Obrat mojich firiem XY – SPLNENÉ (obratovo sme znovu vyrástli o takmer 30 %)
 • Získať prvých 1000 fanúšikov na Facebook stránku pre tento blogSPLNENÉ
 • Spraviť 10 videí o podnikaní na internete – SPLNENÉ (v členskej sekcii som ich uverejnil viac ako 20)
 • Kúpiť zahraničný projekt – NESPLNENÉ
 • Zbaviť sa projektov, ktoré ma oberajú o čas a peniaze – SPLNENÉ (ukončil som niekoľko malých webov a aj e-shop Prodetox.cz, ktorý bol dlhodobo v strate)

 

No a aké ciele som si dal na rok 2018?

Spomeniem iba pár z nich, ostatné si nechám pre seba:

 • 365 dní bez kvapky alkoholu (zatiaľ sa držím, ale čaká ma dlhá cesta)
 • Nezaregistrujem si ani jednu novú doménu
 • V kryptomenách budem mať XY tisíc euro
 • Do narodenín (15.03.) spustím prvý on-line kurz
 • Preškolím aspoň 20 ľudí (áno, mám v pláne urobiť jedno – dve školenia na Slovensku, chcem si to vyskúšať)
 • Obmedzím počet precestovaných krajín na 5 (prvý krát v živote si dávam ako cieľ MAXIMÁLNY počet precestovaných krajín, nie minimálny)
 • Zbavím sa ďalších 3 projektov, ktoré ma berú o focus (jeden už predávam, ostatné budem predávať počas roka)
 • Ovládnem základy španielčiny (prvých 1 000 slovíčiek + gramatiku)
 • Natočím viac ako 50 videí o internetovom podnikaní
 • Dám si 10 dní „dovolenku“ bez internetu, bez práce a bez riešenia každodenných problémov

 

Ak by som to mal zhrnúť, tak sa chcem v roku 2018 viac venovať zahraničným projektom, investovať do kryptomien, nepresúvať sa každý týždeň na nové miesto, nekupovať zbytočnosti, ktoré nepotrebujem, viac si vážiť najbližších (rodinu aj kamarátov), nechlastať a zamerať sa na rast súčasných projektov, nie tvorbu nových.

 

Tatry

 

Chcem sa každý deň naučiť niečo nové, neustále sa vzdelávať, tvrdo pracovať, zdravo sa stravovať, vyhýbať sa negativizmu, sústrediť sa na seba a nie na ostatných, užívať si prítomný okamih, spoznávať zaujímavých ľudí a byť každý deň štastný.

 

Na rok 2018 sa neskutočne teším, bude to veľké!

 

Ostatné reporty kamarátov a ľudí z brandže, ktoré som čítal:

 • Miška Struhárová„Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomila, že to skutočne nezvládam a je na čase si nájsť pomoc. Najväčší problém pre mňa bolo prekonanie myšlienky, že aj tak všetko najlepšie urobím sama. Tiež som si uvedomila, že keď chcem zarábať viac mám iba 2 možnosti – zvýšiť ceny alebo si nájsť pomoc.“
 • Števo Polgári„Nemyslím len jeden projekt ako taký, ale skôr jednu oblasť. Teda nie ako som to robil predtým, že Dognet + Fitlist + ďalšie projekty, každý z úplne inej dimenzie. Proste robiť jednu oblasť. A v roku 2017 to bol práve affiliate marketing a riešenie siete Dognet.“
 • František Szabó„Začátkem roku jsem vycestoval s bandou online podnikatelů do „nomádského ráje” na Bali. Tam strávený měsíc jsem pojal poměrně dost pracovně a hodně času jsme strávili s kamarádem Martinem Matesem v různých coworking místech (hlavně v Ubudu). Měsíc na Bali byl velký impulz pro zlepšení podnikání  a přinesl mnoho nových podnětů a nápadů.“
 • Milan Pichlík„Vím, že v horizontu třeba 5 let tahle oblast neskutečně vyroste a já v tom chci být od začátku. A to jak v pozici investora do měn, těžaře, tak i podnikatele, který v dané oblasti buduje vlastní projekty.“
 • Tomáš Zdražil„Každý může! Není to o věku nebo penězích. Sám jsem za dva měsíce cestování na motorce po Evropě a tři týdny cestování po Íránu, Dubaji a Ománu neplatil ani jednou za ubytování a to jsem spal i v hotelu a vilách.“
 • Jirka Rostecký„Výrazně jsme se posunul snad ve všech důležitých oblastech, ale současně jsem našel i balanc mezi prací a osobním životem. Paradoxně pracuji méně než před rokem, ale „výsledků“ mám mnohem více. Byl to prostě báječný rok a já bych si skoro přál, aby nikdy neskončil.“
 • Gabka Koščová „Zároveň sa na seba pozerám kriticky a uvedomujem si svoje chyby a nedostatky. Snažím sa na sebe viac pracovať a posúvať ďalej nielen seba samú, ale aj moje okolie. Uvedomujem si, že sebecké činy nestačia na to, aby sme boli v živote šťastní. Musíme robiť niečo nesebecky pre iných, nebyť ľahostajní a prispievať k tomu, aby sme sa mali všetci na svete lepšie.“
 • Mário Roženský„Na příští rok se velmi těším. V roce 2016 jsem firmu opravoval. V roce 2017 jsem firmu připravoval. A v příštím roce to odpálíme. Těch výzev na nás čeká mnoho. Bude to náročné, bude to dřina.“
 • Roland Vojkovský„Tento rok som začal robiť linkbuilding pre viacerých zaujímavých klientov. Som šťastný, že zatiaľ sú s mojou prácou všetci spokojní. Aj vďaka tomu som v linkbuildingu nabral sebavedomie a rozhodol som sa z neho spraviť môj hlavný zdroj príjmov.“
 • Zbyněk Burival„Pořád dělám moc věcí najednou, tříštím pozornost a neumím to efektivně plánovat a řídit. Také proto jsem některé projekty zlikvidoval a některé prodal. Cena samozřejmě neodpovídala investované práci, ale beru to jako zkušenost a nějaké drobné do rozvoje hlavních projektů.“
 • Daniel Gottwald„Minulý rok byl pro mě převratný, protože jsem se transformoval z freelancera specialisty na podnikatele, který spíše většinu času řeší obchod, marketing, finance, delegování práce a celkový chod firmy.“
 • Martin Matějka„No a celá ta situace měla vlastně jen jedno jediné možné řešení – zakousnout se a porvat  se s tím. To je asi největší nevýhoda podnikání – nikdo jiný, než vy sám, vás z průseru nevytáhne. Naštěstí se to povedlo, a já jsem teď zas o něco silnější.“
 • Pavel Ungr„Mám v zásadě jen zakázky placené hodinově a tím se dostávám na hranici mých možností. Je třeba vymýšlet nové produkty a jiné formy spolupráce. Rád bych začal trochu více s investicemi a s nějakými jinými formami příjmu. To znamená hodně učení a hodně nových věcí. Vítejte, nové výzvy.“
 • Pavel Drábek„Nejvíce mě tížila oblast plánování práce a správného odhadu. Měl jsem v průběhu roku dvě kritické chvíle, kdy se úkoly nahrnuly a slíbené termíny se mi nepodařilo dodržet. Snažím se poučit z těchto přešlapů a zlepšovat se v plánování pracovní kapacity a úkolů.“
 • Karel Dytrych„Celkově? Vidím za sebou obrovský kus práce. Z toho mám radost. Byla to taky velká škola na všech možných frontách. Hlavně začátek roku byl náročný. Teď z nadhledu vidím jak moc je důležité aby měla práce hlubší smysl, a aby měl člověk jasně stanovené cíle.“
 • Pavel JašekAnalytika, atribuce a automatizace budou moje tři áčka i pro rok 2018. Sladit KPI  kampaní s cíli jejich byznysu, mít ta KPI připravená v AdWords pro reporting i optimalizaci, systematicky hledat cesty ke splnění cílových hodnot a využívat takový atribuční, která to vše podpoří.“
 • Jirka Chomát„Obzvlášť od chvíle, kdy jsem si začal čím dál silněji uvědomovat, že právě smysluplnost toho kterého projektu a tým lidí, kteří na něm spolupracují je to, co mě při podnikání změn u klientů baví — že můžeme společně růst a učit se od sebe navzájem.“
 • Jakub Drahokoupil„Přiznat si, že je potřeba něco změnit, je nejtěžší. Můžete čekat a doufat, jestli se náhodou něco nezmění samo jako mávnutím proutku (což znamená, že člověk bude čekat až do smrti), nebo si uvědomit realitu – jen vy se sebou můžete něco dělat. Nikdo jiný.“
 • Veronika Hurdová„Učím se nehledat důvod. Jen to prostě přijmout s důvěrou, že se to děje správně, že to ve vyšším ohledu dává smysl. A že není vůbec podstatné, abychom tomu rozuměli.“
 • Lenka Krsová„Tvoje tělo potřebuje spát, odpočívat, mít klid a ne se pořád stresovat, že moc pracuješ, málo jíš, ještě míň čteš, úplně nejmíň souložíš nebo že udržuješ žalostně málo vztahů s ostatními, takže tě každá další zpráva o dítěti tvých vrstevníků upřímně vyděsí a biologické hodiny začnou splašeně hlásit za 5 dvanáct. „
 • Ladislav Výsmek„Kryptoměny jsou velké riziko s velkou potencionální odměnou, proto jestli do toho někdo půjdete, tak buďte připraveni, že můžete přijít o všechno. Mým favoritem pro rok 2018 je Litecoin, i když měny rostou jak houby po dešti a už je docela těžké se v tom orientovat.“
 • Marie Grafová„Můžeš nevyhořet, zvedneš-li hlavu a přestaneš poslouchat ty, co ti tvrdí, že bez týhle firmy a týhle práce nebudeš nic. Ale možná si ji před tím budeš muset vytáhnout z vlastní prdele a přiznat si, že na nic jinýho nemáš čas ani ne tak kvůli své nepostradatelnosti, jako spíš proto, že si neumíš srovnat priority.“
 • Michal Blažek„Už nečekám než je web dokonalý, ale první provozuschopnou verzi pouštím. Už nečekám, než mám kompletní informace, nikdy nebudu vědět vše, prostě pracuji s tím, co mám, dokud nedostanu více info. V 90 % případů je to lepší než čekat, v 10 % případů se omluvíte.“
 • Miloš Lácha „Letos mi bylo 40 a uvědomil jsem si, že chci pracovat jen na projektech, které mě baví a naplňují a ne jen vyměnovat peníze za čas. Takže i když jsem ztratil část příjmů, jak se říká, něco končí a něco začíná. A je to pravda.“
 • Martin Prodaj„Ale v biznise platí že nie je dôlžité koľko veľa robíš ale koľko zarobíš. Preto by som sa v roku 2018 chcel priblížiť ešte väčšej efektivite. Robiť skutočne múdro a predovšetkým s finančným prínosom.“
 • Ondřej Martinek„Kdybych věděl, kolik letos bude práce se starým obsahem, asi bych se na začátku roku složil. Stálo mě to 6 měsíců času, ale mám přes 800 článků upravených, spojených, doplněných o podnadpisy, přepsané titulky, doplněné meta popisky, … Ale vyplatilo se to, z SEO mi to přivedlo o 40 % více návštěvníků, než na webech, kterým jsem se tak do hloubky nevěnoval.“
 • Jan Šimečík„Během roku jsme na webu publikovali 100 nových článků, aniž bychom zkompromitovali jejich kvalitu a přínos pro čtenáře. Tyto nové články pak přinesly statisíce měsíčních návštěvníků a tím pádem také vyšší výdělky. Projekt jsme povýšili na další úroveň vytvářením vlastních recenzí, díky spolupráci s největšími výrobci a prodejci (nejen) v ČR, a zakomponováním videoobsahu, který ještě zvýšil autoritu webu.“
 • Michal Majgot„V crypto affilu se mi podařilo dosáhnout absolutně nejvyšší ROI, vedle které bledne i držení vysoce růstových kryptoměn. Jedné burze se mi podařilo za nulové náklady dodat přes tisíc nových obchodníků, ze kterých mám procenta z feeček a další denně přicházejí. V jiném affiliate programu jsem zase zhodnotil náklady desetinásobně během prvních pár dní testování.“

 

Pokiaľ som na niekoho zabudol, napíšte mi do komentára, rád pridám.

 

Prajem vám všetkým len ten najlepší rok 2018!

5/5 - (11 votes)

Comments

 1. Taky mě přišlo, že ten rok utekl jako voda. Pamatuji, jak jsem se učil psát 2017 a najednou je tu 2018. A jinak pěkné shrnutí a zajímavé výzvy. Zvláště ta nepít za celý rok ani kapku alkoholu. Já jsem to zkusil měsíc a jako dá se to vydržet, ale při setkání s přáteli to není ono. 🙂

 2. Miloš Lácha says

  Peto, vidim, ze to mame podobne 🙂 Tak at se darí (a díky za link na muj report, take jsem tvuj pridal do meho seznamu).

 3. Vďaka za skvelé zhrnutie predošlého roka Peťo. Je pre mňa ďalším dôkazom toho, že všetko sa dá, keď sa chce! Držím palce, aby sa aj naďalej darilo napĺňať ciele, sny a predsavzatia. Len tak ďalej!

 4. Peter,

  vsimam, ze celkom dost investujes do coworkingu. Mas naschval booknute ubytko bez miesta na pracu, aby si mal motivaciu ist medzi ludi a k tomu usetril na byvani?

  • Ahoj Peto! No skor to je naopak, ja si vyberam iba destinacie, kde je cowork. Nejde o ludi, ide o moju produktivitu. Nedokazem byt dlhodobo v kaviarni alebo doma produktivny, potrebujem cowork. Takze aj ked to cosi stoji, je to pre mna investicia, ktora sa mi vrati. Vacsinou. 😀 🙂

 5. Cau v novem roce,
  fajn cteni. Nemel bys nekdy naladu zablogovat na to tema ‚delam vse jak mam a presto prusvih‘. Rekl bych je nas takovych vice, casto jeste predtim, nez se neco po..

 6. „Popritom som sa začal seriózne zaujímať o anglický trhanglický trh?“ To znamena, ze budes predavat ebooky pre anglicky hovoriacich zakaznikov? Konecne este niekto :))

Trackbacks

 1. […] František Szabó – Jaký byl rok 2017 a jaký bude rok 2018 DigiNomad – Jak se vydařil rok 2017 Tomáš Zdražil – Rok 2017 jsem žil naplno, nejen těch 178 dní za hranicemi Milan Pichlík – Můj báječný rok 2017 a plány na 2018 Ladislav Výsmek – Rekapitulace roku 2017 a cíle pro rok 2018 Gabka Koščová – Ohliadnutie za rokom 2017 Veronika Hurdová – Co mi dal rok 2017 David Nogol – Co mi přinesl rok 2017 Pavel Jašek – Rekapitulace 2017 Michal Hardyn – Shrnutí roku 2017 Daniel Gottwald – Jaký byl rok 2017 a plány na 2018 Pavel Ungr – Jak je na volné noze po 4 letech? Pavel Drábek – Můj rok 2017 Jakub Drahokoupil – Jaký byl můj rok 2017 Lenka Krsová – 12 věcí, co mě mezi řádky naučil rok 2017 Peter Chodelka – Rok 2017 zhrnutie […]

 2. […] Peterův report byl další, který jsem si rád přečetl. Když čtu o jeho cestování, tak jen tiše závidím, a jsem velmi zvědavý, jak se mu povede se celý rok nedotknout alkoholu. (Sám sice nepiju, ale rok bez jediné skleničky? Pffff!) […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.