Rok 2016 : rok e-shopov a lepšieho pochopenia samého seba

Konečne som sa dostal k notebooku a k môjmu blogu, ktorý som v decembri veľmi zanedbával. Píšem z Bali, z veľmi pekného Warungu (označenie malej rodinnej reštaurácie v Indonézií), kde strávim celú zimu.

Pozdravujem z Warungu na Bali

Pozdravujem z Warungu na Bali

Rok 2016 (na rozdiel od roku 2015) pre mňa bol rokom, kedy som si uvedomil veľmi veľa vecí v podnikaní aj v osobnom živote. Lepšie som pochopil smer, ktorým sa chcem uberať.

Som za tento rok veľmi vďačný a ak bude rok 2017 aspoň takýto super, budem šťastný.

Ako sa mi podarilo v tomto roku naplniť moje ciele? Takto :

1. CESTOVANIE

Cieľ: Navštíviť 5 nových krajín a stráviť aspoň 5 mesiacov v zahraničí

SPLNENÉ!

Strávil som 2 mesiace na Bali, mesiac vo Vietname, 2 mesiace v Lisabone… Navštívil som ďalšie nové krajiny: Lotyšsko, Singapur, Rumunsko a Francúzsko.

Viac ako pol roka som strávil v zahraničí a takmer každý týždeň som niekam vypadol.

Som závislý na cestovaní a nemienim s ním skončiť. Milujem spoznávanie nových miest a krajín. Napĺňa ma to neuveriteľnou energiou a šťastím.

I will really miss this beautiful city 😎 #lastweekinlisbon #illbeback

A photo posted by Peter Chodelka (@chodelka_peter) on

 

2. ZDRAVIE

Cieľ: Športovať 3x týždenne, udržať si váhu pod 90kg, zdravo sa stravovať a obmedziť alkohol

SPLNENÉ (ako tak)

V tomto roku som začal cvičiť úplne inak ako pred tým. Dal som prednosť Street Workoutu pred posilňovňou a zbytočne izolovanými cvikmi. Musím povedať, že efektivita takéhoto cvičenia je oveľa väčšia.

Dosť som sa haluzil na hrazdách, s TRXkom, s ketllebellom, s vlastnou váhou… Kliky, drepy, zhyby.. Proste pár základných cvikov na precvičenie celého tela.

Pred Vianocami som mal celkom formu, teraz to je oveľa horšie 😀

#afterworkout #streetworkout #hairychest #mirrorselfie #fitness

A photo posted by Peter Chodelka (@chodelka_peter) on

V stravovaní som prestal byť taký prísny a doprial som si toho viac ako pred tým, čo sa nakoniec ukázalo ako dobrá voľba. Žiadny extrém nie je dlhodobo dobrý.

 

3. E-SHOPY

Cieľ: Prekročiť obrat 10 000 000 Kč a spustiť nový e-shop

SPLNENÉ!

Rok 2016 bol pre mňa v znamení e-shopov. Medziročne sme vyrástli viac ako o 40% a obrat 10 mil. Kč sme prekročili už v novembri.

To ale nie je všetko:

 • spustili sme nový e-shop Blendea.cz, ktorému sa zatiaľ super darí (môžete ho propagovať aj cez našu affiliate sieť)
 • vyjednali sme lepšie ceny u dodávateľov
 • vyjednali sme lepšie podmienky u kuriérskej služby
 • zoptimalizovali sme procesy vo firme
 • vytvorili sme si pre 4 e-shopy náš vlastný dashboard, ktorý nám urýchli prácu s objednávkami a tiež s cieľmi firmy
 • ešte viac sme zamakali na prozákazníckom prístupe (zákazník až na PRVOM mieste) – referencie na Slevomate hovoria za všetko 🙂
 • začíname testovať fullfilment – outsourcovanie balenia a posielania objednávok

Do firmy sme prijali druhého zamestnanca na fulltime a parttime grafičku. Toto je náš tím 2017 🙂

Náš hviezdy tím zo Žiliny :)

Náš hviezdy tím zo Žiliny 🙂

4. AFFILIATE MARKETING

Cieľ: Obrat 80 000 € a 1 nový zarábajúci projekt

NESPLNENÉ

V čom sa mi naopak tento rok nedarilo, bol affiliate marketing. Pôžičky išli na Slovensku do prdele kvôli novým zákonom, nové projekty mi veľmi nevyšli a celkovo ma ten affil nebavil tak ako pred tým.

Pozastavil som Výživovo.sk aj Pôžička.sr a momentálne sa do žiadnych nových affiliate projektov nepúšťam. Som iba „mentorom“ pre spoločný projekt Elektrickýgril.sk a trochu sme rozbehli Slimming.cz, ktorý slušne monetizujeme pomocou naších kampaní –  KetoFit.cz, Prodetox.cz a Blendea.cz (nájdete ich v našej affiliate sieti). Magazín nám momentálne generuje asi 12-14 000 Kč mesačne na províziách, čo nie je zlé.

Celkovo mi však príjmy z affiliate marketingu klesli viac ako o polovicu.

 

5. AFFILIATE SIEŤ

Cieľ: 10 aktívnych kampaní

TAKMER SPLNENÉ

Tých kampaní skutočne 10 bolo 😀 Ale momentálne ich tam je 8, pretože 2 som zrušil.

Nechcem mať totiž v sieti kampane, ktoré mi mesačne vygenerujú 1 konverziu a nefungujú tak, ako by mali. Idem skôr na kvalitu ako na kvantitu a momentálne sa za každú kampaň v sieti môžem zaručiť, že funguje. Na nových kampaniach pracujeme.

Som však s fungovaním affiliatesit.cz spokojný a spokojní sú aj inzerenti, čo je najdôležitejšie.

Za minulý rok sme pomocou siete vygenerovali obrat takmer 8 miliónov korún nám aj inzerentom, čo je fajn.

Najlepšie funguje kampaň KetoFit.cz, ale pekne sa chytá aj kampaň Primulus.cz.

 

6. PREDAJ NA AMAZONE

Cieľ: 10 objednávok denne a 2 produkty na Amazone

NESPLNENÉ

Predávať na Amazone sme začali pred pár mesiacmi a momentálne predávame na anglickom a nemeckom trhu. Máme tam stále jeden jediný produkt a predáme max. 2 denne :

Amazon Veľká Británia

Amazon Veľká Británia

 

Amazon Nemecko

Amazon Nemecko

Aj keď som sa zo začiatku roku o Amazon veľmi zaujímal, prešlo ma to. Dôvodov je niekoľko:

 • neuveriteľný nárast konkurencie za posledný rok
 • Amazon si mení pravidlá ako sa mu zachce a vy sa musíte prispôsobiť
 • takmer žiadny vzťah so zákazníkmi
 • nedá sa tomu venovať na polovičný úväzok ako som predpokladal

Momentálne sa predaju na Amazone venuje brat a tak nejako sa držíme na rovnakých číslach už niekoľko mesiacov. Máme „jemne“ sezónny produkt, tak uvidíme, ako sa to rozbehne pred letom. Každopádne som si uvedomil, že predaju na Amazone sa venovať nechcem.

7. BLOG

Cieľ: 30 nových príspevkov a 300 návštev denne

NESPLNENÉ

Aj keď som na blog napísal pár super článkov, nebolo to to, čo som chcel. Oveľa viac som sa plánoval do blogu „obuť“ a poriadne na ňom zamakať. Do cesty mi však prišlo niekoľko nových projektov a tak išiel blog trochu bokom.. Verím ale, že stále veľa ľuďom priniesol veľkú hodnotu.

Dôkazom je niekoľko desiatok e-mailov, ktoré som od vás dostal. Ďakujem vám za každý jeden 🙂

 

Referencia 1

Referencia 1

 

Referencia 2

Referencia 2

 

Referencia 3

Referencia 3

 

Referencia 4

Referencia 4

 

Som rád, keď môj blog ľuďom pomáha. Aj preto som sa pustil do písania e-booku Zarábajúci web, ktorý už bude čoskoro vonku. Sľubujem :)))

 

8. VZDELÁVANIE

Cieľ: prečítať 12 nových kníh a navštíviť aspoň 1 konferenciu

SPLNENÉ

Vzdelávanie považujem za veľmi dôležitú súčasť svojho života. Aj keď asi nečítam toľko, ako iní (niekto prečíta 12 kníh za mesiac), stále mám niečo rozčítané alebo rozpočúvané (audioknihy).

Z veľkých konferencií som minulý rok navštívil iba jednu – WEBSUMMIT, plus pár malých u nás. Znovu som si potvrdil, že tieto konferencie sú pre mňa skôr o networkingu, než o dozvedaní sa nových vecí.

Z kníh, ktoré som prečítal, sa mi najviac páčili :  Ukáž, co děláš od Austina Kleona, Support od Miša Trubana a Crush it! od Garyho Vaynerchuka.

Knihy oveľa radšej „počúvam“, čo dokazuje aj moja knižnica v Audible. Niektoré z kníh roku 2016 (nakoniec ich bolo viac ako 20) :

Niektoré z audiobookov, ktoré som si vypočul v roku 2016

Niektoré z audiobookov, ktoré som si vypočul v roku 2016

 

NEVYDARENÉ PROJEKTY:

Pár vecí sa mi v tomto roku nepodarilo tak, ako som chcel a vyhodil som z okna niekoľko tisíc euro. V tomto by som sa rád v roku 2017 polepšil – zbytočne sa po hlave nepúšťať do nových projektov.

 

1. Online vzdelávacia platforma

S Tomášom Polakovičom sme plánovali spustiť platformu s online kurzami. Niečo podobné, ako v ČR Seduo alebo v USA Udemy.

Vývoj platformy išiel celkom rýchlo – grafika, UX, funkčnosť, obsah…. Všetko sme vymakali a pripravili na spustenie. Bohužiaľ sa to však zaseklo na obsahu. 

Nechceme tam také rýchlokurzy, ako má v ČR konkurencia Išli sme po kurzoch, ktoré ľudí fakt niečo naučia. Kurzy, ktoré keď si človek prejde, tak získa teoretický základ pre danú oblasť. Či už by išlo o internetový marketing, fotenie alebo čokoľvek iné.

No a tu vznikol problém – bolo ťažké tých najlepších ľudí v odbore presvedčiť, aby nám s kurzami pomohli. Každý profík má roboty až nad hlavu a nemá na to čas ani priestor. Pár videí sme natočili, nakoniec sme však projekt odložili. Teraz rozmýšľame, čo ďalej.

Platformu máme pripravenú, takže ak niekoho napadne ako získať kvalitný obsah, ozvite sa.

 

2. Predaj vlastného produktu v zahraničí

Chceli sme s Blendeou vstúpiť aj na iné trhy ako na slovenský a český, tak sme kúpili doménu www.blendea.com.

Predstavovali sme si to príliš jednoducho – spravíme web, urobíme marketing a predávame. Takto to ale nefunguje a zistili sme, že budeme musieť vstupovať na jednotlivé trhy postupne. Čiže až potom, čo vyladíme ČR a SR, vstúpime napríklad do Poľska s novým webom, novým tímom a lokálnou podporou.

Uvidíme ako pôjdu predaje.

 

3. Web s pokémonmi

O  tomto faile som už písal 🙂

 

 

CIELE na rok 2017

Nebudem tu rozpisovať jednotlivé ciele (je ich veľa), ale zhrniem to asi takto: Chcem sa začať sústrediť na pár projektov (do 5) a všetko ostatné buď delegovať alebo sa toho zbaviť.

Najradšej by som mal jeden jediný veľký projekt, ale to momentálne reálne nie je. Aj tak ale závidím (v dobrom) ľuďom, ktorí môžu mať focus na jednu vec a tú každý deň posúvať dopredu.

Závidím Peťovi a Lucke, že majú svoj Fitshaker. Závidím Števovi, že každý deň tak parádne maká na dognete. Závidím Frantovi, že má svoj Pestrý jídelníček. Závidím Máriovi a jeho SupportBox+AffilBox.

Títo ľudia sú pre mňa dôkazom toho, že je lepšie zamerať sa na jeden až dva hlavné projekty (mať pri tom pokojne pár menších) ako riadiť niekoľko väčších webov.

…veľa ľudí mi hovorí : „Chodelka, to je super, že toho toľko zvládaš.“. Opak je pravdou. Nezvládam to. Veľa krát neviem čo skôr a strašne ma mrzí, keď viem, že môžem projekt niekde posunúť, ale nemám na to čas popri ostatných veciach… Hlavne to je veľmi zlý prístup a ja som si to minulý rok konečne uvedomil.

Teraz už iba potrebujem zistiť, ktoré projekty majú najväčší potenciál a najviac ma napĺňajú a venovať sa im. To je môj cieľ pre rok 2017. K tomu chcem cestovať ako doteraz a nájsť si už konečne frajerku 😀 😀 😀

 

Ostatné reporty, ktoré som čítal:

5/5 - (2 votes)

Comments

 1. velmi dobre napisane, tiez mam ten isty pocit ze najskor poriadne analyzovat az potom sa pustit do toho. 🙂 co hovoris s blendeo na irsky trh? vyzera to zaujimavo. ja som rozmyslal s matcha tea ale je toho tu vela.

 2. Diky za report. I kdyz se nektere veci nepovedly, musim rict, ze jsi pro me velikou inspiraci a velmi rad ctu tvuj velmi prakticky blog. Libi se mi tvuj styl psani prispevku a drzim palce na dalsi rok a cestovani urcite je dobra volba.

  Prikladam take svuj report: http://danielg.cz/osobni-report-2016-a-plany-na-rok-2017/.

 3. Sranda.

  Pred 2 týždňami som chodil na tvoj blog každý deň a čakal, kedy už konečne publikuješ report. Po pár dňoch som si začal myslieť, že si sa na to tento rok vykašlal a dnes ma potešil email 🙂

  Ako vždy, skvelý obsah.

  Z toho čo píšeš som naozaj rád, že mám len jeden web. Už toto freelancovanie / online podnikanie je pre mňa práca na plný uväzok a neviem si predstaviť mať ďalší takýto projekt 🙂

  Osobne sa najviac teším na vydanie e-booku a na to, ako to nakoniec dopadne s Kurzeou.

  A samozrejme, tvoj report som pridal do toho môjho. Nech sa darí aj v roku 2017!

 4. Super, uz som myslel ze tohto roku report nebude 🙂 Pekne ides a s tymi projektami pravda, tiez toho robim privela. Problem je, ze co ma bavi najviac nezaraba – a dva inde projekty, ktore odrbavam, idu pomaly same od seba. Nuz uvidime ako 2017, ale vidim to silne na delegovanie.

  Nech sa dari, dik za odkaz a tiez som ta pridal 🙂

 5. Ahoj Peter. Tak konečne tu máme report na ktorý sme sa tešili 🙂 Skvelo napísané ako vždy, veľa inšpirácie, hlavne teda s cestovaním. Spomínal si, že zatial moc nevidíš potenciál v predaji vlastných produktov na Amazone, ale čo taký affil na Amazone? Ešte by som sa možno rád spýtal, že aký nástroj používaš na riadenie a správu toľkých projektov?

  Díky

 6. Ahoj Peter, super gratulujem, hlavne k rozbehu toho bio produktu, amazon som pozastavil presne z tych istych dovodov, no najpr som dopredal sklad. A riesim moj produkt tu na svk, prave to zacinam propagovat. Mam sportovu outdoor vec.

  Inak ako pozeram, ze affilovia maju tendenciu robit 100 veci naraz.. treba to osekat a venovat sa len tomu co ma naozaj zmysel a generuje prijem. Pred rokom som tiez uzavrel 5 veci, ktore som predtym riesil tak za chodu a nechal som si len projekty do ktorych som sa mohol vlozit poriadne.

  Drzim palce, sa biznisi vsetkych online ludi rozvijaju naplno aj tento rok 🙂

 7. Pekný report. Skoda ze si opustil ten Amazon, celkom ma zaujimalo ako sa vam bude darit a ako sa to bude vyvijat. Ale mas pravdu, konkurencia rastie a tie pravidla…no hroza. V kazdom pripade drzim palce pri dalsich projektoch.

Trackbacks

 1. […] Peter Chodelka: Rok 2016 : rok e-shopov a lepšieho pochopenia samého seba […]

 2. […] Je veľa typov článkov s obsahom, ktorý nie je takmer vyhľadávaný. Napr. väčšina spravodajských článkov. Správa o dopravnej nehode žije medzi ľuďmi deň, potom ide do stratena. Alebo v tvojom prípade to je (tipujem) https://www.chodelka.sk/rok-2016-zhrnutie/. […]

 3. […] 2017 mi prišiel ešte rýchlejší, šialenejší a zaujímavejší ako rok 2016. A to je znak toho, že som sa fakt nenudil. […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.