ZHRNUTIE: Aký bol rok 2015 a čo plánujem pre rok 2016?

Rok 2015 bol pre mňa v podnikaní zatiaľ najdôležitejším rokom. Nie preto, že som najviac zarobil (o tom neskôr), ale hlavne kvôli všetkým veciam, ktoré som spravil zle. Niekto to považuje za chyby, pre mňa to boli dôležité skúsenosti.

Musím povedať, že som sa v roku 2015 neposunul tak ďaleko ako som chcel. Mal som v pláne veľa vecí, ktoré nakoniec nedopadli vôbec a veľa vecí som neporiešil úplne najšťastnejšie. Pomohlo mi to ale uvedomiť si, čo je v podnikaní dôležité a akým smerom sa chcem uberať.

Aký bol môj rok 2015?

#peniaze

Obrat som mal v roku 2015 dvojnásobný ako v roku 2014. Som toho názoru, že je úplne jedno aký obrat človek/firma generuje, ak je ten obrat rok od roku vyšší. Najlepšie o desiatky percent!

Mal som v pláne mať na účte viac peňazí ako mám, ale nevadí… rodinu zatiaľ nemám a na moje bežné výdaje to stačí. V mojom veku si žijem nadpomery, ale hlavne mám v sebe skills, ktoré mi nikto nezoberie. To je dôležitejšie ako eurá na účte.

Investoval som zbytočne veľa peňazí do nových projektov, čo je jedna z najdôležitejších lekcií, ktorú mi tento rok dal.

Rada pre vás: robte projekty čo najviac nízkonákladovo, hlavne zo začiatku. Využívajte free nástroje, free marketing (napríklad blogovanie) a projekt vypustite do sveta čo najskôr.

#spolupráca

Bolo mi cťou spolupracovať so šikovnými ľudmi z odboru.

E-mailový marketing rieším s Jakubom Čižmárom, scénar pre video mi napísal Pavel Šenkapoun, grafiku pre vlastnú affiliate sieť vytvoril Martin Valenta, rýchlosť a výkonnosť webov na WordPresse mi pomáha vylepšiť Vladimír Smitka a takto by som mohol pokračovať…

…je úžasné s takýmito profesionálmi pracovať a každá spolupráca ma posunie ďalej.

V roku 2016 by som chcel ešte viac spolupracovať s TOP profesionálmi z odboru. Investíciu do kvalitných ľudí považujem za jednu z najlepších.

#outsourcing

Pre mňa asi najväčšia lekcia, ktorú som dostal.

Rok 2015 som začal plný elánu a optimizmu, dúfajúc, že si celé podnikanie čo najviac outsourcujem. Mal som v hlave takú rovnicu, že čím viac ľudí budem platiť, tým menej času budem musieť pracovať a tým viac zarobím.

Takto to bohužiaľ nefunguje.

Za celý rok som nadviazal spoluprácu s desiatkami rôznych freelancerov, študentov a brigádníkov. Myslel som si, že keď sa ja k nim budem chovať férovo, oni sa musia chovať férovo ku mne. Chyba!

Ľudia sú neprofesionálni, nespoľahliví, leniví….a DRZÍ. Pretože fakt neviem ako inak to mám nazvať, keď si redaktor zruší účet na WordPresse bez toho, aby mi to oznámil alebo keď mi grafik nepošle PSD-čka po uhradení faktúry.

Ukončil som spluprácu so strašne veľa ľudmi a nechal som si iba tých najlepších. Tým, ktorým dôverujem a robia kvalitnú prácu.

Takto som si našiel napríklad šikovného šéfredaktora pre Pôžička.sr, ktorý robí vlastne všetko za mňa (Facebook, návrh nových tém pre články, úprava článkov, komunikácia s redaktormi, trochu linkbuildingu) a mne sa tak uvolnili ruky na iné projekty.

Redaktori, ktorí mi pred tým iba písali články a ja som ich nahadzoval, sa musia naučiť s WordPressom a všetky články podľa checklistu nahodiť priamo na web.

Programátorom sa snažím dať vždy prvé testovacie zadanie, aby som si ich vyskúšal a zbytočne sa na nich nespoliehal, keď sa zrazu prestanú ozývať…

V roku 2016 sa budem riadiť jasným pravidlom „Menej je viac“ a budem pri ľuďoch dávať dôraz na kvalitu, nie na kvantitu.

#projekty

Uvedomil som si, že mám zbytočne veľa projektov a skáčem z jedného na druhý. Riadiť sám desiatky webov nie je udržateľné ani efektívne. V tomto mi je veľkým príkladom František Szabó, ktorý sa zameral na jeden hlavný projekt a ostatné buď rozpredal alebo sa im nevenuje.

Určite by som rád zameral focus na menej projektov, v ktorých vidím najväčší potenciál. Ostatných sa zbavovať nechcem, ale nebudem sa im venovať alebo si nájdem človeka, ktorý bude robiť všetko za mňa.

Pôžička.sr

 • môj hlavný affiliate projekt, ktorý chcem naďalej udržiavať, ale rád by som mu venoval minimálne množstvo času. Projekt mám v pláne do niekoľko rokov predať, teraz ešte stále vidím rastový potenciál.

Výživovo.sk

 • čakal som oveľa lepšie výsledky. Od projektu ale nepovolím, iba začnem skúšať iné stratégie. Pripravujeme cielené e-booky, na ktoré budeme robiť rôzne e-mailingové kampane. Dosť sa mi teraz skomplikovala situácia, pretože som dostal úplný BAN na Facebookovú reklamu. Dúfam, že do januára to dám dokopy…

Slimming.cz

 • magazín, do ktorého už nemienim investovať, pretože sa mi to za posledné 2 roky nevrátilo ani z desatiny. Nechám ho tak a raz za čas tam pridám článok…

do24hodin.sk

 • leadgen web, ktorý by trebalo testovať a na to čas ja nemám. Zatiaľ tam ale posielam traffic z Pôžička.sr a funguje to dobre.

Ostatné affiliate weby

 • mám pár webov o erekcii a o chudnutí, ktoré mi generujú mesačne asi 1 000 euro. Neplánujem sa im moc venovať, skôr ich udržiavať – max. pár hodín mesačne. Nie sú to úplne tie témy, na ktoré by som sa chcel zamerať do budúcna…skôr to je pozostatok mojich začiatkov s affiliate marketingom 🙂

V roku 2016 chcem poriadne rozbehnúť našu affiliate sieť (zatiaľ sú tam iba 3 kampane, ale aj tie generujú obrat 200 – 300 000 Kč mesačne) a chcem sa obuť do vlastných produktov (o tom v ďalšom bode).

Budem pokračovať v písaní tohto blogu (to ma neskutočne baví) a plánujem sa viac ponoriť do Facebook reklamy, tvorby videí a e-mailingového marketingu.

#vlastné produkty

Cieľ, ktorý som si na začiatku roku stanovil: 1 vlastný fyzický produkt a 1 vlastný infoprodukt.

Rozbehol som iba fyzický produkt, ktorým je detoxikačný nápoj prodetox. Bolo úžasné budovať nový brand úplne od nuly. Nikdy by ma nenapadlo, koľko času mi to zaberie – hľadanie výrobcu, definovanie cieľovej skupiny, vymýšľanie názvu, sloganu, grafiky pre krabičku, návrh webu, prvé kampane… cieľ bola 1 objednávka denne, čo sme splnili.

Druhým vlastným produktom bol kurz o affiliate marketingu, na ktorom stále pracujem. Mal som v pláne ho spustiť budúci týždeň, ale ako to už v podobných prípadoch býva, tak to musím posunúť. Verím, že vo februári by mohol byť pripravený a teším sa na odozvu.

Bude to úplne iný kurz ako tie, na ktoré ste zvyknutí. Žiadne šaškovanie pred kamerou s naučenými poučkami z kníh. Žiadne 5-minútové lekcie, ktoré vám nič nedajú. Pôjde o niekoľkohodinový kurz, v ktorom vám ukážem všetko ako robím ja a sľubujem, že po ukončení kurzu budete vedieť spraviť web a následne ho monetizovať. Dám vám ešte viac môjho know-how ako na tomto blogu!

V roku 2016 budem pokračovať v budovaní značky prodetox a plánujem dať do sveta aspoň 1 infoprodukt.

#digitálne nomádstvo

Cieľ, ktorý som si na začiatku roku stanovil: navštíviť 5 nových krajín a stráviť minimálne 4 mesiace v zahraničí.

Splnené!

2 mesiace v Thajsku, 2 mesiace v Barcelone a tento článok píšem z Bali, pričom sme sa akurát vrátili z parádneho 4-denného výletu po ostrove.

Digitálny nomád na Bali

Cestovanie ma baví, napĺňa a zatiaľ v tomto životnom štýle nemienim prestať. Nikde sa totižto nenaučíte toľko vecí ako keď žijete v inej krajine, na ktorú nie ste zvyknutí.

V roku 2016 chcem stráviť niekoľko mesiacov v Ázii a cez leto plánujem buď znovu Barcelonu (milujem to mesto!) alebo Portugalsko.

#vzdelávanie

Vzdelávanie je dôležitou súčasťou môjho života. Každý deň sa snažím naučiť sa niečo nové a aplikovať nové vedomosti do podnikania.

V roku 2014 som počúval predovšetkým podcasty a čítal knihy.

V roku 2015 som podcasty vymenil za audioknihy – predplatil som si kredit na Audible.com a niekoľko krát som nakúpil na Audiotéke. Knihy som vymenil za e-booky, ktoré sú pre mňa praktickejšie hlavne pri cestovaní.

TOP 5 audiokníh, ktoré odporúčam každému:

Súčasťou vzdelávania boli pre mňa aj konferencie. Tu som si potvrdil, že väčšina konferencií mi už nedá to, čo kedysi. Niekoľko krát som si hovoril, že to sú vyhodené peniaze a mal som robiť radšej niečo produktívne.

Konferencie, ktoré som navštívil a určite neľutujem : Marketing Festival, Affiliate konferencia v Prahe, E-mailing konferencia, Noc affiliate marketingu a WordCamp Slovensko.

Konferencie, ktoré ma sklamali a považujem ich za zbytočné :  Webexpo, ostatné WordCampy (Viedeň, Sevilla) a Veletrh Marketing Mix.

V roku 2016 chcem obmedziť účasť na konferenciach na minimum. Pôjdem na pár overených a radšej sa budem vzdelávať inou formou – predovšetkým počúvaním audiokníh.

#osobný život

Udržať si váhu pod 90 kg – splnené!

Mať zdravý vzťah alebo byť single – splnené!

Kúpiť si oblek – splnené!

Kúpiť si auto – NESPLNENÉ!

Obmedziť pitie piva – splnené!

Dalo by sa povedať, že som šťastnejší ako kedykoľvek pred tým. Napĺňa ma moja práca, cestovanie, cvičenie a dosť som obmedzil tie „zlé veci“ ako alkohol, chodenie po baroch, cukor a zbytočné vyspávanie.

Verím ale, že to najlepšie ma ešte iba čaká!

Na záver

Zhrniem to asi takto: „chcem, aby bol rok 2016 ešte lepší ako ten predošlý“.

 

Aké boli vaše ciele a splnili ste ich? Napíšte do komentárov!

 

Ostatné zhrnutia roku, ktoré fakt stoja za to (budem ich priebežne doplňovať):

5/5 - (9 votes)

Comments

 1. Velmi pekne zhrnutie. Drzim palce v 2016. Ake je internetove spojenie na Bali? 🙂

 2. Stefan Fedor says

  Zaujimalo by ma ako pracujete s informaciami ( Evernote ? ), ulohami, projektami ( GTD ? ) a myslienkami ( Myslienkove mapy ? ). Drzim palce pri vybere spravnych ludi 🙂 Stefan Fedor

  • Tu o tom píšem: https://www.chodelka.sk/10-nastrojov-ktore-mi-zefektivnuju-pracu-na-dialku/ , na projekty využívam hlavne Trello a Google Sheets. Evernote používam ako poznámkový blog. Na myšlienkové mapy nemám nič, zatiaľ som to akosi nepotreboval…

   • Stefan Fedor says

    Vdaka za odpoved. Clanok som si precital. Som presvedceny ze Google Drive a Dropbox by sa dali nahradit Evernotom ktory dokaze zdielat notebooky aj poznamky v time a tak by sa eliminoval pocet aplikacii. Je to len tip. Stefan

    • Ako chcete Dropbox nahradiť Evernote? Tomu moc nerozumiem.. pri Google Drive mi to tiež moc zmysel nedáva, nie sú tam možnosti aké ponúka Google Sheets napríklad. Alebo sa mýlim?

     • Čiastočne súhlasím, že niektoré funkcionality nie je možné použiť v Evernote a nepoznám presne k čomu slúžia súbory ktoré zdielate. Možno je spôsob ako niektoré presunúť do Evernote aby sa zvýšila efektivita. Samozrejme, každému vyhovuje vlastný systém ktorý používa a buduje niekoľko mesiacov alebo rokov. Niekto dokonca nedá dopustiť na Droptask https://www.droptask.com Prajem pekný deň. Štefan

     • Ja stále moc nechápem, že ako sa dá Dropbox nahradiť Evernote 😀 Veď Dropbox je úložisko, Evernote je skôr na poznámky. Nedajú sa tam ukladať súbory, fotky alebo videá, nemám pravdu?

     • Ukladať súbory, fotky alebo videá sa v Evernote dajú. Odporúčam web stránku http://lifenotes.cz kde je mnoho článkov ako využiť Evernote alebo stránku http://stefanfedor.sk/?page_id=11843 kde som stručne popísal hlavné funkcie Evernotu. Ak sa chcete dozvedieť viac, odporúčam kontaktovať Daniela Gamrota ( http://danielgamrot.cz ) ktorý je odborníkom na Evenote.

     • Štefan, ja si skutočne myslím, že si pletiete hrušky s jablkami a na to, že sa považujete za „Evernote odborníka“ to máte dosť pomýlené (neberte to osobne).

      Po tom, čo som si to pečlivo preštudoval môžem tvrdiť, že Evernote Vám NENAHRADÍ Dropbox. Sú to proste úplne iné služby. Dropbox je úložisko a Evernote je aplikácia na ukladanie poznámok.

      Horovíte, že v Evernote sa dajú uložiť videá. To si tam uložím film? Nie, neuložím, pretože aj pri prémium účte máte limit 100MB pre jednu položku. Aj pre prémium účte máte limit 10GB upload mesačne, čo pri Dropboxe vôbec nemáte (ja sám to veľa krát prekročím).

      Takže ak vám mám osobne poradiť, skúste si v tom spraviť trochu poriadok pred tým ako začnete Evernote ospevovať.

     • Ďakujem za titul „Evernote odborník“ ( neberiem to osobne ) a rovnako nechápem z ktorej časti môjho kometára ste prišli na to, že Evernote ospevujem. Myslel som si že téma je o produktivite a nie o zábave takže ak za video považujete len „film“… :-))) Prajem veľa úspechov a všetko dobré v roku 2016. Štefan

 3. a preco si prestal pit pivo 🙂

 4. prisaham ze som ta pred par mesiacmi videl v BA v novej X5 😀 no nic, asi si to nebol ty…

  inak… prodetox… 3kg odpadu z tela za 14dni? ehm… ale zas… ked to ludia kupia, preco nie…

 5. Velmi pekne zhrnutie. Ten BAN na FB bol konkretne za co ?

  • To presne neviem, ale pravdepodobne za kampane na Výživovo. Oni mi nedali žiadne upozornenie, nič, proste mi blokli celý účet. Písal som im tam, ale dostal som iba nejakú vygenerovanú odpoveď..

   • Propagovat hubnutí na FB je celkově risk. Já přišel o účet 12/2014, známý, který taky promoval svetzdravi, tak dostal ban letos v létě.

    • Tak tak, tiež som zistil že veľa ľuďom kvôli chudnutiu zrušili účet. My sme si dávali fakt pozor, aby to bolo ok..žiadne agresívne reklamy, texty.. ale nepomoholo. Teraz som začal používať Business Manager (https://business.facebook.com/), má dosť bugov ale inak je s ním práca super 🙂 Dajú sa tam rozdeliť projekty podľa účtov, takže ak Ti bloknú chudnutie, tak neprídeš o ostatné.. inak mne zablokovali aj kreditnú kartu, ktorú nemôžem už vobec pre reklamu na FB používať.

 6. Peter (dovolím si takto osobne) Ďakujem za tento a kopec ostatných článkov na tvojom blogu. Prišiel som čisto náhodne na teba pri googlení uplne inej témy a už viac ako pol roka hltám všetko. Páči sa mi forma aj obsah aký si zvolil pri písaní. Tým že do blogu dávaš, podľa mna, veľmi veľa svojich poznatkov vďaka ktorým viem aj osobne financne rásť. Držím ti palce pri projektoch.
  Ďakujem

 7. Peto super, drzime palce! Nam vsetkym! Mna osobne najviac pobavil bod:
  „Kúpiť si oblek – splnené!“ 😀 Perfektne, len tak dalej, je dobre byt dzentlmen 😉
  Good luck! 😉

 8. Super report, s outsourcováním naprosto souhlasím! Nejde o cenu, ale sehnat spolehlivé a zároveň schopné lidi je vážně problém. Používám upwork (bývalý odesk), něco i přes reddit, ale obecně je to bída. S financemi jsem tolik nebodoval, ale jinak jsem měl úspěšný rok 🙂 Report zde http://diginomad.cz/jak-se-vydaril-rok-2015/

 9. Veľmi pekne napísaný report :). Chcem sa opýtať ako počúvaš audiobooky ? Či popri práci alebo iba keď máš kľud a napr cestuješ apod. ? A ešte keď cestuješ do zahraničia tak ideš sám alebo s partiou ? Prajem veľa úspechov a ešte lepší rok 2016.

  • Ďakujem! Audiobooky sa pri práci nedajú počúvať, pretože naša hlava nedokáže multitaskovať 🙂 Takže by som sa na to nevedel sústrediť. Väčšinou ich počúvam pri chodení, denne nachodím v priemere hodinku a pol, takže sa to dá. Prípadne keď cestujem, vo vlaku alebo v buse. Do zahraničia cestujem aj tak aj tak, v Barcelone som bol úplne sám ale v Thajsku sme boli s partiou. Tu na Bali nás tiež zopár je, takže to záleží že ako to výjde 🙂 Nech sa darí aj Tebe!

 10. Skvele shrnuti Peter!

  Tvoje clanky me vzdy dokazou nakopnout, maji bezvadnou formu a jasny obsah bez zbytecne vaty kolem.
  Drzim moc pesti pri plneni tvych predsevzeti a preju co nejuspesnejsi rok 2016!

  Pro me bude rok 2016 tez velkou vyzvou, pred vanoci jsem totiz podal konecne vypoved a po 10 dlouhych letech v korporaci se vydavam na solovou drahu…a musim tu verejne priznat, ze mi k tomuto rozhodnuti castecne pomohlo i seznameni se skvelymi lidmi kolem onlinu, zejmena pak s partickou ala Thajsko 2015! 😉

  Takze Peter cheers & keep it up & fly high!

  p.s….a to pivo neomezuj, je v nem plno vitaminu 😉

 11. Tomáš Frajer says

  Good read Peter!
  Souhlasím s obsahem prvního boxu a našel jsem se v kapitole outsourcing – mám stejný problém najít kvalitní samostatné a spolehlivé lidi. Je to normální, kvalitní člověk je zlato a je potřeba si ho hýčkat!

  Jen tak dále, na tvůj web se rád vracím 🙂

  Tomáš Frajer (Androidtip.cz)

 12. Super shrnutí předešlého roku! Díky za přínosné články a nechť se v podnikání a životě daří i nadále 😉

 13. Ahoj moc pěkný report. Každý report je pro mě velkou inspirací. Trošku proto přispěju do mlýna mým reportem http://blog.mojeokoli.cz/muj-rok-2015/

 14. Ahoj, moc pěkně čtivý článek. Vidím tam spoustu podobností s tím, kam bych chtěl směřovat. Zajímalo by mě tvoje uvedení vlastního produktu na trh. Je to velká výzva a času tolik není. Roztroušenost v projektech řeším úplně stejně.

  • Na tom produkte intenzívne pracujem, ale nečakal som, že to bude tak náročné. Dúfam, že ho čoskoro spustím, veľmi sa na to teším.

   • Myslíš, že by bylo možné se o tom někdy pobavit po mailu, pár min skype nebo časem v ČR u piva na nějakém netsrazu? Mám pocit, že jsme se potkali už jednou na Affil konferenci, kde nás seznámil Matěj Fuchs. Tenkrát to ještě nebylo tak aktuální. Zajímají mě hlavně věci okolo vlastního produktu – výživového doplňku. No a v podstatě vše okolo, pokud bys sdílel nějaké ty příhody z natáčení. Mail na mě máš.

    • Jasne, podla mna najlepsie pri pive, je toho vela 🙂 Ak planujes vlastny produkt tak ti rad pomozem, doplnok stravy sme teraz celkom pekne rozbehli na 5 objednavok denne. Co nie su zle cisla na novy brand. Kurz akurat natacam, ale nebude to ako ostatne pred kamerou.. bude to vo forme screencastu 🙂

    • Výborně, tak snad se nám podaří se nějak sejít až budeš v ČR.
     Prozatím přeji hodně štěstí s rozšiřováním.
     Našláplo je pěkně…

 15. Marek Michálek says

  Zdravím Peter, ako to vyzerá s tvojím kurzom??? 😉

Trackbacks

 1. […] článků), Martin Matějka na tom byl podobně. Františku Szabóvi se naproti tomu velmi dařilo, Peterovi Chodelkovi vlastně také. Václav Kantor udělal každý den jednu fotku a ten souhrn je super! […]

 2. […] 2016 (na rozdiel od roku 2015) pre mňa bol rokom, kedy som si uvedomil veľmi veľa vecí v podnikaní aj v osobnom živote. […]

 3. […] 2016 (na rozdiel od roku 2015) pre mňa bol rokom, kedy som si uvedomil veľmi veľa vecí v podnikaní aj v osobnom živote. […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.