Ako sa uživiť affiliate marketingom (alebo moja cesta z NULY na 80 000 Kč mesačne za menej ako 2 roky)

Sú to už skoro 2 roky, čo sa venujem affiliate marketingu a za tento čas som prešiel zaujímavými fázami.  Od úplnej neznalosti a iba slepého skúšania všetkého možného, cez prvé provízie a prvé výplaty (krásny pocit) až po plnohodnotný biznis, ktorý ma dokáže uživiť. Táto cesta bola zložitá, stála veľa úsilia a času, ale vyplatila sa. Stále však viem, že to je iba začiatok…

Išlo to celkom rýchlo

Za menej ako rok od začiatku som sa zaradil medzi tzv. stredných affilákov (moje príjmy sa pohybovali od 20 do 60 000 Kč / 800 – 2 200  €). Ďalšieho pol roka mi trvalo, kým som sa dostal medzi vyššiu strednú triedu affilákov a tu sa držím už pár mesiacov, pričom moje príjmy z affiliate marketingu neklesli pod 80 000 Kč (3 000 €) mesačne. 

Rád by som sa s Vami podelil s taktikami, ktorými sa sám riadim a ktoré mi pomohli dostať sa z NULY na 80 000 Kč (3 000 €) mesačne za menej ako 2 roky:

1. Projekty vždy začnite dôkladnou analýzou

Analýza projektu

Každý nový projekt by ste mali začať dôkladnou analýzou. Vyhnite sa budovaním nových webov „z brucha“ iba kvôli tomu, že máte v hlave nejaký nápad, ktorý by ste radi zrealizovali.

Svoje vlastné projekty zvyčajne začínam tromi základnými analýzami:

 • Analýza affiliate programov v danej nike (Budete sa musieť spoliehať iba na jeden program alebo máte aj plán B, ak by náhodou tento program ukončil svoje pôsobenie? Je provízia za sale alebo lead dostatočne vysoká na to, aby mal projekt potenciál? Je e-shop, ktorého produkty by ste radi propagovali, dostatočne konverzný?)
 • Obsiahla analýza kľúčových slov (napr. cez Google Keyword Planner) – keď hovorím obsiahla, tak mám namysli hodiny strávené nad analýzou KW!
 • Analýza konkurencie (Dokážete sa presadiť?)

Minulý rok som vybudoval web iba kvôli zakúpenej doméne, ktorá obsahovala kľúčové slová na ktoré som cielil. Nespravil som si analýzu kľúčových slov, vďaka ktorej by som zistil, že toto KW nemá potenciál, pretože hľadanosť bola dosť nízka a konkurencia obrovská. Zbytočne vyhodených niekoľko tisíc za texty a grafiku. Vyhnite sa tomu!

 2. Stanovte si vysoké SMART ciele

Vysoké ciele Vysoké ciele

Váš cieľ je dostať z affiliate marketingu aspoň 5 000 Kč (200 €) mesačne? Tak to ani nemusíte čítať tento článok, pravdepodobne Vás nikdy affiliate marketing živiť nebude.

Affiliate marketing je typ online podnikania. Podnikania! Poznáte podnikateľa, ktorý začal podnikať s vidinou zárobku pár tisíc Kč mesačne? Asi ťažko… Ak chcete, aby sa z Vás stál stredný affilák a dokázali ste sa affiliate marketingom uživiť, musíte si stanoviť také ciele, ktoré Vás budú motivovať.

Mojím cieľom je dostať sa nad hranicu 110 000 Kč (4 000 €) mesačne do konca roka 2014. Cieľ je dostatočne vysoký na to, aby ma motivoval a spĺňa všetky “SMART“ kritéria. Je špecifický, merateľný, dosiahnuteľný, reálny a časovo obmedzený. Vaše ciele by mali vyzerať podobne.

3. Investujte

Ako som už spomínal, affiliate marketing je typ online podnikania. A v každom podnikaní musíte investovať, tomu sa jednoducho nevyhnete. Snažte sa aspoň zo začiatku okresať Vaše výdavky na minimum (strava, ubytovanie, zábava, nový telefón) a peniaze, ktoré zarobíte, investujte naspäť. Čím viac budete investovať, tým rýchlejšie budete rásť.

Veľkú výhodu v tomto majú napríklad študenti, ktorí majú dosť peňazí od rodičov a môžu tak všetky zarobené peniaze “otáčať“. Ak Vás už rodičia nepodporujú, budete to mať zo začiatku asi ťažšie…

Určite investujte do:

 • Grafiky. Môžem Vám odporučiť napríklad Martina MussilaVojtu Kotouša alebo Romana Leváka, výborní grafici a hlavne spoľahliví, čo sa v dnešnej dobe už tak často nevidí. Nemusíte pre každý web vytvárať jedinečnú grafiku, stačí ak upravíte stávajúcu šablónu a odlíšite sa tým od konkurencie.
 • WordPress šablón. WP šablóny dokážu často zmeniť web na nepoznanie a pritom stoja pár desiatok dolárov. Nádherné šablóny odporúčam zakúpiť na Themeforeste, ceny sa pohybujú od 10 do 60 dolárov.
 • Pluginov. Správne zvolené pluginy dokážu zvýšiť konverzný pomer niekoľkonásobne! Napísal som článok, ktoré pluginy používam ja pre svoje projekty, popr. sa dajú pluginy zakúpiť na Themeforeste.
 • Textov. Obrázkov. Linkbuildingu. PPC reklamy.

Minulý rok som iba do kvalitných textov investoval viac ako 140 000 Kč,  čo mi ale pomohlo dostať moje projekty na úplne inú úroveň.

4. Kombinujte teóriu (vzdelávajte sa) s praxou

Vzdelávajte sa

Najlepšou cestou ako sa stať profesionálom v tom, čo robíte, je kombinovať teoretické znalosti s praxou. Michal Truban, zakladateľ Websupport.sk, napísal na túto tému zaujímavý článok a ja sa s jeho názorom na 100% stotožňujem.  Či už sa to týka práce, záľub, športu…vzdelávajte sa v tom, čo robíte. Opačne to platí rovnako – ak naberiete nové teoretické znalosti, snažte sa ich aplikovať do praxe.

Ak Vás zaujíma ako sa vzdelávam ja, prečítajte si môj článok o podcastoch, knihách a YouTube kanálov, z ktorých čerpám teoretické znalosti pre internetové podnikanie. Tiež odporúčam nakladateľstvo Jan Melvil Publishing, odkiaľ mám doma asi polovicu knižnice 🙂

Pre začínajúcich a stredných affilákov odporúčam knihu Michala Majgota – Affilák.

5. Diverzifikujte

„Put all eggs in one basket…and then watch that basket.“

Mark Twain

Internetoví podnikatelia sa v jednom určite nezhodujú a tým je stratégia diverzifikácie projektov. Niektorí uprednostňujú budovanie veľkého počtu malých webov, ktoré im vo finále dokážu generovať pekné prachy. Druhí zase oponujú s tým, že to je zbytočne zdĺhavý proces a dlhodobo neudržateľný. Sú zástancami jedného veľkého projektu, ktorý “vymazlia“ až k dokonalosti.

Ja som si však zvolil zlatú strednú cestu. Mojim cieľom je portfólio 10 stredne veľkých projektov, pričom každý z nich bude generovať aspoň 10 000 Kč (500 €) / mesačne. Momentálne ich mám 5.

Túto stratégiu považujem za najideálnejšiu  z viacerých dôvodov:

 • Google Vás nezruinuje. Moje portfólio tvoria predovšetkým obsahové weby a 60-70% návštevnosti mi ide z Googlu. Aj keď sa snažím vyvarovať akýmkoľvek zakázaným praktikám linkbuildingu, človek nikdy nevie a stačí jedno “zvieratko“ od Google a Vás web sa môže prepadnúť z prvých pozícií na „nie-na-prvú“ stránku (čiže tam, kde Vás nikdy nikto nenájde)
 • Zmena affiliate programu Vás nezruinuje. Affiliate programy dosť často menia výšku provízií, podmienky pre partnerov (zakazujú robiť PPC-čka, newslettery atd.), popr. sa rušia úplne. Tento rok ma zasiahlo dosť veľa zmien v affiliate programoch, ale prekonal som ich, pretože mám vybudované silné portfolio webov a nie som závislý iba na jednom programe.
 • Zistíte, čo Vám najviac vyhovuje. Ak máte niekoľko projektov, tak oveľa rýchlejšie zistíte, ktorá nika je najviac výnosná, aký typ webu Vám lepšie konvertuje (obsahový, lead gen) a ktorou cestou by ste sa mali uberať.

Výborným príkladom affiláka, ktorý žil dlhé roky z portfolia desiatok webov a nakoniec skončil pri jednom projekte je Michal Vávra (rozhovor s Michalom si môžete prečítať na Affilblogu alebo na blogu AffiliateClubu).

6. Outsourcujte

Veľa stredných affilákov s ktorými som sa rozprával mi prezradilo, že až keď začali outsourcovať, tak ich príjmy začali skutočne rásť. Nie je zlé, keď zo začiatku robíte všetko sami, ale skôr či neskôr sa dostanete do bodu, kedy budete musieť začať outsourcovať.

Pár tipov pre outsourcovanie:

 • Začnite s outsourcovaním činností, v ktorých nie ste dobrý a ktoré robíte s nechuťou (u mňa to je určite písanie textov a programovanie).
 • Outsourcujte iba vtedy, ak sa Vám to dlhodobo finančne vyplatí.
 • Dôkladne si vyberajte ľudí, ktorým prenecháte procesy vo Vašom podnikaní.
 • Nepozerajte sa pri outscourcovaní iba na cenu! To, že je niekto lacný ešte neznamená, že jeho práca bude kvalitná a bude na neho spoľah.
 • Ak začínate, tak Vám poradím úplný opak – outsourcujte čo najmenej a iba činnosti, ktoré skutočne nezvládnete. Čím širší záber budete zo začiatku mať, tým viac sa toho naučíte a tým lepšie sa budete v rôznych oblastiach orientovať. Viac o tom píše Michal Hradil na svojom blogu.

Ja outsourcujem grafiku, copywriting a programovanie. Neoutsourcujem obsahový marketing, linkbuilding, PPC-čka a tvorbu webov vo WordPresse. Keď som však začínal, tak som si sám kódoval weby pomocou HTML a CSS, robil grafiku v Photoshope a tiež som sám písal texty (dokonca aj tie české).

7. Testujte, skúšajte, experimentujte

Keď som sa naposledy rozprával s Tomášom Polakovičom,  vyslovil zaujímavú myšlienku: „Celé to stojí na neistote, spustíte 10 webov a z toho sa 2 uchytia. Vy však nikdy neviete, ktoré to budú.“.

Presne takéto boli aj moje začiatky. Spúšťal som projekt po projekte a čakal, ktorý z nich sa uchytí. Za posledné 2 roky som spustil takmer 20 nových projektov, z toho iba 5 ma momentálne živí. Zapojil som sa do 13 affiliate programov a sietí, z toho iba 4 mi pravidelne vypláca provízie. Na podnikaní na internete je jedna krásna vec – nepotrebujete veľký kapitál, aby ste môhli začať. Nefunguje Vám jedna vec, tak skúste inú. Stojí to hlavne Váš čas.

8. Ovládnite Paretovo pravidlo 80/20

Paretovo pravidlo

Paretovo pravidlo by malo byť alfou omegou Vášho internetového podnikania. Ak sa ním budete riadiť, tak Vaše zisky budú iba stúpať. Zamerajte sa na tie techniky a stratégie, ktoré Vám prinášajú najlepšie výsledky. Toto pravidlo môžete uplatniť v každej oblasti internetového podnikania.

Trvalo mi dlho, kým som sa týmto pravidlom skutočne začal riadiť. Dokázal som stráviť hodiny nad webom, ktorý mi nezarábal (napríklad www.nemamprijem.cz) a zanedbával som weby, ktoré mi generujú najviac peňazí a je v nich najväčší potenciál (napríklad môj hlavný projekt www.pozicka.sr). Snažte sa zamerať na tých 20%, ktoré Vám prináša 80% úspechu vo Vašom podnikaní.

9. Nevzdávajte sa a makajte

Nevzdávajte sa

Hlavne sa nevzdávajte. Nikdy. Internetové podnikanie nie je remeslo pre pár vyvolených, uspieť v ňom môže skutočne každý. Aj vy. A makajte aspoň tak ako makám ja 🙂

Prajem Vám veľa šťastia.

P.S.: možno ste si všimli, že som redesignoval web. Čo na to hovoríte? Skutočne ma zaujíma Váš názor. Snažil som sa o minimalistický a prehľadný design, tak dúfam, že som účel splnil 🙂 Rád by som začal pridávať aspoň jeden článok týždenne, tak mi držte palce 🙂

4.7/5 - (16 votes)

Comments

 1. L. Chládek says

  Veľmi obsažný a hodnotný článok, pán Chodelka. Obzvlášť súhlasím s časťou nájsť si vhodných partnerov na outsourcing. Výber kvalitných a naslovovzatých ľudí, ktorí dokážu pochopiť zámer zadávateľa, je snáď tým najdôležitejším atribútom pre obojstrannú spokojnosť a radosť zo vzniknutého výsledku.
  Držím Vám palce a okrem postupu vo Vašom „raste“ Vám /a aj sebe/ želám čo najviac takýchto článkov, nakoľko dnešný internet je zamorený rôznymi pseudo- a samozvanými „odborníkmi“.

 2. Peťo,
  výborný článok!!!
  Už dlhšie sledujem a čítam tvoj blog, a vravím si, že škoda, že som do vienka nedostala viac IT a business rozumu 😀
  Každopádne veľmi inšpirujúce! Veľmi ti držím palce, nech sa aj naďalej darí, a čoraz viac!!!
  D.

  • Ďakujem Danka, potešila si ma 🙂 Žiadny IT rozum nepotrebuješ, ver mi. Pokiaľ cestuješ a rada píšeš, tak nie je nič jednoduchšie ako túto vášeň premeniť na niečo, čo ťa bude živiť a hlavne napĺňať. Ak nebudeš vedieť ako začať, tak sa mi určite ozvi 🙂

 3. Peter hezký článek se spoustou informací. Těším se na další a pravidelnější posty.

  Jak jsi postupoval při posunu ze střední třídy do té vyšší? Začal jsem více investovat? Více delegovat? Nebo ti přijde, že to přišlo samo postupem času díky kvalitě projektů, které rostou?

  Máš u každého nově spuštěného projektu předem daný harmonogram, jak jej budovat nebo je to přizpůsobení se dle niky?

  Trochu bojuju s tím, jak se nakoupnout ze střední třídy do té vyšší. Ačkoliv by to mělo být nejsnažší přijde mi, že ten můj růst není adekvátní a je příliš pomalý. Možná i díky sezónním webům.

  • Ahoj Lukáš, ďakujem Ti veľmi pekne za pochvalu, som rád, že sa článok páčil 🙂

   Pri posunu zo strednej triedy do vyššej som postupoval pomaly ako mi rástli stávajúce projekty a tvoril som nové. Pomaly som zisťoval čo funguje a čo nie a zameral som sa na to, čo mi prinášalo najviac výnosov (Paretovo pravidlo 🙂 ).

   Inak čo sa týka webov, tam je možný rast dvomi spôsobmi – buď zvyšuješ návštevnosť alebo zvyšuješ konverzný pomer. Ja aplikujem obidva spôsoby. Návštevnosť zvyšujem publikovaním nových článkov, linkbuildingom a PPC reklamami a konverzný pomer zvyšujem testovaním.

   Čo sa týka priamo podnikania, tak áno, rastiem predovšetkým kvôli automatizácií procesov, outsourcingu a investovaniu. Ale dosť mi pomáha napríklad aj fakt, že mám okolo seba oveľa viac spolahlivých ľudí, čo som pred tým nemal. Ak mám problém, viem na koho sa obrátiť a okamžite problém vyriešim.

   Inak viem presne ako sa cítiš. Ja tiež teraz dosť stagnujem (asi aj kvôli letu) a rozmýšľam čo ďalej. Mám pár projektov rozrobených ale zatiaľ neprinášajú požadované výsledky, takže to ide pomaly.

 4. Paráda. Držím palce. Budúci rok to musí byť minimálne 10 000 Eur mesačne 😉 Ja osobne mám momentálne ciele napísané veľkými písmenami na tabuli nad posteľou a pomaly, pomaly sa k nim približujem. 🙂

  • Ďakujem Ti moc Peťo 🙂 Tie ciele si vymyslel parádne, tiež som rozmýšlal nad tabulou, ktorú si vyvesím aspoň v kancelárií. Ja som napríklad nosil ciele napísané na papieriku v peňaženke a každý týždeň som si ich čítal 🙂 Určite ich treba mať stále na očiach a ísť si za nimi.

 5. Skvělý článek Petře, s každým bodem 100% souhlasím. Držím palce se zdoláním cíle 4000€ do konce roku 😉

  PS: Redesign – nepochopil jsem logo..

 6. Výborný článek! Rozhodně z nejlepších, které jsem na podobné téma kdy četl. Doufám, že se mi taky podaří dostat se na podobnou úroveň.

 7. Velmi inspirativny clanok, dakujem za kazdu minutu co si stravil pisanim ho.

 8. Fajn článok Peťo. Ja osobne som začínal pred 4 rokmi, dnes zarábam do 5000 euro mesačne v čistom len z dvoch webov, ale tento affil. biznis je makačka, zdá sa mi to skôr ako normálne podnikanie nie ako pasívny príjem. Síce pracujem online a som stále na dovolenke v inej destinácii, na svoje affiliate weby si píšem sám články aj sám robím marketing. Preto otázka na teba, kde sa dajú zohnať dobrí slovenskí copywriteri ? Skúšal som české weby, tam všetci píšu po česky.

  • Ahoj, ďakujem za pochvalu. Tak ten pasívny príjem nikdy nebude na 100% pasívny. Vždy bude vyžadovať aspoň trochu aktívnej práce, ale ak veľkú časť procesov deleguješ, tak sa to pasívnemu príjmu priblíži. Na Slovensku to je so zháňaním copywriterov trochu zložitejšie ako v ČR (kde sú rôzne katalógy copywriterov), ale nie je to nereálne. Ja som to napríklad vyriešil tak, že som zamestnal copywritera na plný úväzok vo firme, pričom sa mi stará aj o objednávky. Takto som si ho „vychoval“ podľa seba a teraz píše veľmi kvalitné texty za ktoré by som normálne zaplatil o dosť viac. Aj tak sa dá. Inak som našiel copywriterov rôzne, skús normálne cez Google (niektorí z nich majú vlastný web), cez Linkedin napríklad, jednu copywriterku som našiel aj cez Freelancer.com. Poprípade skús Webtrh (kvalita trochu nižšia) alebo aj české katalógy, aj tam sa občas zaregistrujú slovenskí copywriteri.

  • Do 5000 euro? Ludia ako to robite? Snazim sa z kazdej strany a vzdy mam pocit ze to gro obieham alebo neviem…asi mi unika podstata 🙁

 9. Ahoj, ak to nie je tajomstvo – kolko cca percent prijmu tvori „pozickovy“ affil?

 10. Petře, skvělý článek! Souhlasím s ním v plném rozsahu. Hlavně v bodech ohledně diverzifikace a outsorcingu vidím největší „moudra“. Sám v letošním roce řeším výpadky několika stabilních affiliate příjmů a jen díky diverzifikaci jsem nespadl na úplné dno. A co se týče outsourginu, dnes si již nedokážu přredstavit, že bych denně psal články o módě pro své weby 🙂
  Pokračuj ve skvělé práci, kterou děláš a také v cestování – držím palce k pokoření mety 10 výdělečných projektů nad 10.000Kč 😉

 11. Zdravim,

  1 otazka (ak to nie je tajomstvo): tie prijmy su len z SK/CZ trhu, alebo SK+CZ ? vdaka

 12. Děkuji také za velice přínosný článek, který jsi napsal. Vážím si toho, protože by se našlo spoustu lidí, kteří by v podobné situace neváhali napsat ani řádku, protože by se např. obávali před závistí nebo třeba slídili, co by kopírovali postupy atd.,držím v palce v pokoření mety 100 000,- Kč měsíčně a i v osobním životě 🙂

 13. Super článok, tiež mám web špekulujem ako začať ale neviem ako.

 14. to je cisto len affil alebo celkovo? jedna sa o obrat alebo zisk? prípadne, ked je to zisk tak aky mas obrat a naopak? dakujem za odpovede 🙂

 15. Super článok aj celá stránka. Vďaka tebe mám plno inšpirácie a nádeje, že raz ma weby uživia a nebudem musieť makať v korporácii:)

 16. Neber toto ako krytiku, ale prečítal som dosť na to, aby som mohol tvrdiť, že v dnešnej dobe v tomto podnikať nie je vôbec jednoduché a už vôbec nie lacné. Pokiaľ to chce niekto začať od piky a nemá s tým žiadne skúsenosti, tak sa ďaleko nedostane skôr príde iba o peniaze za veci, ktoré tu propaguješ cez affil odkazy. A ozaj je niekto hlúpy ak si myslí, že sa na blogoch dozvedia niečo viac ako sa na blogoch píše. V podstate sa dá dozvedieť všetko a nič. Je to mnoho nič nehovoriacich informácií, ktoré nikomu nepomôžu. Sú to informácie asi také ako keby som sa automechanika opýtal ako vybrať motor z auta. Napíše mi že treba dať dole masku, chladič, vypojiť hadičky a odmontovať motor. A super, už možem zajtra ísť odmontovať motor, že? Síce je to pravda, ale s týmto návodom zrejme motor neodmontujem, ako s návodmi na affil blogoch nikdy nebude zo mňa affilák. Všimol som si, že je affil blogov o affile marketingu ako húb po daždi. Všade sa dozviem prakticky to isté a zároveň nič. Ale na jdeno som prišiel, tieto blogy hlavne odkazujú na hostingy, programy, šablóny na wordpress, či platené ebooky. Hmmmm zaujímavé aká super pomoc. Hlavne že neskutočne úspešný affilák zarobí za affil doporučenia zo svojho blogu. Nenašiel som jediný blog s postupom, kde by na príklade nejakého produktu konkrétne ukázal ako postupovať. Samé nič nehovoriace žvásty a pritom ja som technický tip, viem si urobiť stránku, wordpress ovládam, chápem seo, chápem sklik aj adwords. A čo z toho? Toto nájdem popísané, ale tak slabo, že keby som tieto veci nepoznal, lebo som s nimi robil, nikdy podľa návodou na blogoch by som sa nikde nedostal. Ale hlavne že bude niekto tvrdiť, že treba investovať. No to je lepšie ísť a investovať do forexu, alebo komodít, a keď budem neviem ako neznalý, vždy mám 50% šancu uspieť. Buď predávam, alebo nakupujem. Ale tu je tých vecí treba vedieť mnoho a žiadna záruka neexistuje, že bude niekto úspešný. Nemám rád toto zavádzanie a lákanie ľudí na nejaký zárobok keď návratnosť investície pre neznalého človeka je asi tak 1 – 5 %. Byť technicky, nadaný, vedieť si kúpiť doménu s priestorom, nainštalovať si worddpress, urobiť stránku, už tu krachne mnoho ľudí. Keď sa niekto cez toto dostane, má iba 10% za sebou, teraz treba dostať stránky na dohľad ľuďom, to jest do vyhľadávačov. Sranda, ale s týmto majú dnes veľké problémy aj samotný affiláci, pokiaľ nemajú stránky a blogy už pár rokov, ktorý sa o tieto veci už starať nemusia. A to nie je iba stránky zviditeľniť, ale ich zaplniť originálnym obsahom. Tak koľko toho treba teda na začiatok vedieť? Málo nie. Je to ozaj na strašne dlhú trať, bez vidiny cieľa. Ten cieľ nie je istý v dnešnej dobe ani za 2 roky. A v dnešnej dobe podvodníkov na nete si za všetko zaplatiť? Koľko? A keď to všetko zaplatím, pokiaľ nie som znalý, tak zaplatím za stránky, za seo, za články a ešte ktovie čo. Ja chcem nejakú prácu a to už vyhodím 400-500€ s totálne neznámim výsledkom. A môj čas, ktorý do toho vrazím a nevráti sa? Prečo je aktívnych v ČR z 20.000 afilákov iba 2000? A z tých 2000 polovica zarába 1000 KČ mesačne. Tak na aké čísla sme sa dostali? OK je tu ešte sklik a adwords.Ďalšia prekážka, keď sa tomu niekto nerozumie alebo je na začiatku, sú to ďalšie vyhodené peniaze, nehovoriac, čo som čítal že za posledný rok sklik a adwords blokujú reklamy akože pre duplicitu, tak isto banujú weby čo mali affiláci vytvorené aj 2 roky a zrazu sú nevhodné. Kde sú tieto rady a upozornenia? Nikde, affiláci zrejme už nie sú tak úspešný ako píšu, ak niekedy vôbec boli, keď sa tu schovávajú za affil linky na programy, weby a ebooky na ktorých takto zarábajú. Tak čo kde je pravda, ako to je s tým affiliate marketingom? Presne ako s lákaním na výhry v rulete.

  • Ahoj,

   škoda, že si sa nepodpísal, ale každopádne ďakujem za komentár.

   Bohužial celý tvoj pohľad na affiliate je dosť chybný. My affiláci nezarábame na žiadnom odporúčaní hostingu, WP šablón a podobných vecí, nie na Slovensku. V zahraničí sa s tým dá uživiť, ale tu nie. Môj blog je zároveň mojím najmenej zarábajúcim projektom. Za stovky hodín, ktoré som strávil písaním článkov, som dostal odmenu asi 150 euro. To len aby si bol trochu v obraze, koľko mne tento blog „zarába“. Písanie blogu ma baví, napĺňa, to je hlavný dôvod, prečo ho píšem. Nie peniaze…

   Píšeš, že podnikanie na internete nie je jednoduché ani lacné a kto hovorí, že je? Napísal som snáď ja, že som za 3 dni zarobíl tisíce eur? Nie, hovorím o období niekoľkých rokov tvrdej práce!!! Ak makáš, tak sa výsledky ukážu.

   Píšeš, že ak nemá niekto skúsenosti tak sa ďaleko nedostane. Ty si ako myslíš, že ja keď som s affilom začínal, že som mal skúsenosti? Nie nemal! Ale nevyplakával som na blogoch ako je všetko ťažké a náročné.. to je ten rozdiel. Prestaň sa už sťažovat, že všetko okolo Teba je ťažké a nemožné a proste si sadni za počítač a makaj!

   400-500 euro Ti príde ako veľká investícia? Mne nie. Skús sa zamyslieť ako sa kedysi podnikalo – chcel si otvoriť blbú krčmu, tak si potreboval tisícky (pravdepodobne aj desaťtistícky) eur. Toto je krása na internetovom podnikaní, môžeš začať s minimálnym kapitálom a aj tak dokážeš uspieť. Nerieš prachy, ak si šikovný, tak si poradíš aj sám (spravíš si grafiku, napíšeš texty, naprogramuješ web).

   Toto skutočne není praktický článok ako zarobiť, ten som publikoval tu: https://www.chodelka.sk/case-study-za-11-hodin-som-spustil-web-ktory-vygeneroval-2-konverzie/

   Takže rada pre Teba: nikto sa úspešným affilákom nestal zo dňa na deň (dokonca ani ja nie). Ale nikto sa nim nestal ani tak, že sa iba sťažoval aké je všetko ťažké a s neistým výsledkom. V ŽIADNOM podnikaní nemáš istý výsledok, keby si mal, tak by podnikal každý. Ak chceš istý výsledok, vlož si peniaze na termínovaný účet s 1%-ným úrokom a tam ich maj. Podnikanie je aj o riskovaní, vždy bolo a vždy aj bude.

   Peter

   • Zas presne tie isté kecy ako všade. JA neplačem, ja buď do toho pôjdem alebo nie. To si viem sám z analizovať. Ale vy všade píšete tak, ako keby stačilo investovať a vydržať a výsledok sa zaručene dostaví, to je presne ako s tabletkami na chudnutia, škoda že nikto neschudol. Vy nenapíšete čo to naozaj obnáša a čo treba do podrobna vedieť, aby niekto začal. Ale ani nezačne, v podstate sa chití jeden z 10.000 aj to možno nie. Ty pravdu možno máš, ale ja iba napíšem pre jedného z 10.000, aby som doplnil štatisticky úspešnosť jedinca na pravú mieru.

    • A dplním, veľmi zaujimavý fakt, všade pod príspevky všetci ďakujú akí sú všetci spokojní a akom im článok na jednu A4 pomohol. Smiešne a priehľadné aj 10 ročnému dieťaťu s vyšším IQ. No nikde som nenašiel ani jeden nespokojný článok, podľa reakcí na blogoch sú všetci šťastlivci lebo s tým začali a nesmierne sa im darí. Toto chceš komu tvrdiť? Keď chceš obchodne rozmýšľať, musíš rátať aj s tým, že niekto nie je bežná a hlúpa ovca, čo bude odpadávať pri uvedenej sume 100.000 KČ. Si srandista, prepáč.

 17. A ešte dodám, k rôznym komentom pod článkom. Polovica vytvorených blogermi, presne tak, ako to niektorí aj radia, aby článok alebo produkt vyzeral dôveryhodne, sem tam si prehodia affil majstri príspevky medzi sebou. Inak neexistujú ľudia, ktorí zarábajú peniaze a prezradia to. Zas obchodný ťah, samozrejme lákanie na vysoké neexistujúce zárobky. Takéto veci mi v spame chodia roky, a iba idiot to nevie odlíšiť iba na rozdielnom produkte. Princíp je ten istý, cez opcie, vsádzanie, či ruleta. Vźdy je základ ľuďom ukázať vysoký zárobok, veď nejaký debl sa vždy chytí. A keď mu to samozrejme na 99% nepôjde, budem ho presviedčať, že niečo robí špatne, ale čo robí špatne sa nikdy konkrétne nedozvie. Potrební si namastili vrecká a ty choď aj do prdele. Tak chudáci, ktorí do toho navrážali peniaze, nechcú prísť o investíciu, dajú sa nalákať na ďalšiu. Hold smola, nepochopil a vyciciali sme ho ešte raz. A toto je celý internetový zárobok v dnešnej dobe, podvrh, klam, podvod zavádzanie. Ono totižto nič také neexistuje a existovať nebude. Ja verím že pár ľudí zarába, ale kľudne si dovolím tvrdiť, že tí, čo s týmto začali pred 4-5 rokmi, dnes by si ani nevrzli a nechrlili tieto múdrosti. Pretože štart vtedy a dnes je úplne niekde inde a dnes je to asi 10X ťahšie ako kedysi. Nanašiel som affil blog, kde by niekto s pred pol roka napísal že sa mu darí, ani spred roka. Lebo taký neexistuje a tí čo to dokázali pred pár rokmi, pri iných podmienkach, dnes to nedokáže prakticky nikto. Dne iba postavenie affiláka voči sklik a adwords je horšia asi o 500% ako bolo kedysi. A ja viem prečo, affilák je parazit. Uznajte sami, že v podstate to nič iné nie je. A oni sa snažia tieto praktiky proste likvidovať v čo najväčšej miere. Dnes máš zarábajúci web, zajtra skončíš na takej pozícii vo vyhľadávačoch, že to môžeš zabaliť. A ja čítam aj fóra nie verejné blogy a že ich to už zabalilo. Niekto sa natrápi z webom vypiplá ho, bude trpezlivý a zo dňa nadeň po nejakom nepravdivom bonze nájde predtým úspešný web niekde v strede vyhľadaných stránok. O inzerátoch ani nehovorím, blokujú ich stašne moc. A čo teraz, k čomu mu bola celá analýza, webu, kľúčových slov, zostáva, seo a ja neviem čoho? Kde je čas a prachy? O tomto prečo nenapíšete čo tu reálne hrozí a deje sa to denno denne? Tých čo majú zarábajúce weby, je veľmi málo aj to z dôb minulých. Proste škoda reči. To už ozaj je väčšia šanca zarobiť na tej rulete alebo vsádzaní niekde v tipsporte.

  • „Pretože štart vtedy a dnes je úplne niekde inde a dnes je to asi 10X ťahšie ako kedysi.“ – vieš, čo je sranda? Že toto som presne počúval od každého keď som začínal 🙂 Teraz to už není jednoduché, teraz sa už neuživíš, teraz to už není ako kedysi…

   NIKDY nebola lepšia doba na internetové podnikanie ako je teraz. To si zapamätaj. A skús si prečítať celý môj blog, pred tým ako tu budeš písať o „lákaní na neexistujúce zárobky“, toto není žiadna on-line ruleta 🙂

   • Ja som si toho prečítal hodne to mi ver, nezačnem niečo písať skôr, ako nenazberám relevantné informácie. Nie je lepšia doba, a prečo to píšem vyššie, teba nezaujíma čo píšem, ty musíš tvrdiť opak z princípu. Keď je niekoľkokrát vyše stránok a blogov pre affil, znamená že konkurencia ako pred pár rokmi je mnohonásobne vyššia ako bolo kedysi. Neznamená že je viac kampaní, že je to jednoduchšie. A skús odpovedať na všetko čo sa pýtam a opisujem, nie že zas ako obvykle napíšeš pár nič nehovoriacich viet, ktoré nikomu zo začínajúcich vôbec nepomôžu.

    • Ja skutočne nechápem, z čoho ma tu obviňuješ 🙂 Viem, že všade naokolo vidíš návody ako zarobiť, ktoré stoja stovky eur.. ale chápeš, že ja tu NIČ NEPREDÁVAM? Jediný môj zárobok sú affil odkazy, ktoré mi zarobia akurat tak na doménu a hosting. Blog píšem, aby som ukázal ľuďom, že sa to proste dá..tých pár stoviek, popr. tisícok eur sa dá z toho affiliate marketignu získať. Nikde nepíšem, že to je jednoduché. Nikde nepíšem, že sa to naučíš za týždeň. Nikde nepíšem, že to nie je riziko ako každé iné podnikanie.

     K tvojím otázkam:

     1. konkurencia je vyššia, ale sú iné možnosti. Keď pred 5-timi rokmi Ti trval jeden web spraviť mesiac, dnes sa dá spraviť za pár dní (popr. hodín ak si šikovný). Plus, affiliate marketing rozkvetá. Tak isto stále viac a viac ľudí nakupuje online. Toto sú veci, ktoré si musíš tak isto uvedomiť a neriešiť iba konkurenciu.
     2. všetci mi ďakujú – áno, pretože píšem kvalitné články z praxe. Neviem či ma obviňuješ z toho, že si tie komentáre píšem sám…ale znovu zopakujem: ja na tomto blogu okrem affiliate odkazov nič nepredávam. Žiadny návod na zbohatnutie. Žiadny e-book. Žiadny infoprodukt. Možno sa to raz zmení a ja dúfam, že áno a budem na blogu zarábať, ale ešte tá doba neprišla
     3. v podstate sa chytí jeden z 10 000 – v poriadku, ak máš takýto názor tak ok. Ja by som povedal, že jeden zo 100 (zo skúseností). Ale není to preto, že tento jeden mal peniaze alebo niečo iné, proste je to predovšetkým o snahe. Čakáš, že Ti padnú peniaze z neba pretože si investoval pár eur? Nie, nespadnú! Chce to oveľa viac – písať kvalitné články, pracovať s cielovkou, s analytikou, vyhodnocovať úspešné kampane..vieš koľko toho je? Keby som to chcel všetko pokryť, tak píšem 3 články každý deň. Je to ťažké, je to drina ale nie je to nemožné. Keby to bolo, tak by ľudia na tom určite nezarábali.

     Týmto debatu končím, ak by si niekedy mal projekt na ohodnotenie, kľudne mi ho pošli. Možno Ti ukážem, kde robíš chyby a akým smerom sa uberať…

 18. K tejto veci naposledy, nemá cenu písať niečo, keď ty vieš väčšinou odpoveď dopredu. JA netvrdím že ty niekde trvrdíš že je to jednoduché a ľahké atd. Ale slušné je na to upozorniť, pretože toto všetko nadobúda dojem ako za komunizmu, keď budeš tvrdo pracovať, tak sa budeš dobre mať. Je to hlúposť. Jeden zo 100, ok beriem, jedno percento. Budiš. Ale divíš sa? Vy to nepíšete pre nováčikov, ale v podstate pre osoby minimálne mierne pokročilé. Ale nenašiel som nikde niečo pre nováčika, čo nie je z oboru. Vaše výrazy sú štilizované, ako by si to písal kolegovi. Za druhé, nepíšem to preto, že ja by som nevedel o čo ide. Ja sa nesťažujem, ja viem o čo ide v podstate som vo fáze, že to kľudne risknem. Mňa celkovo irituje spôsob podania vás všetkých. Všetko sa učí od začiatku a od názvov po rady o doméne jako a kde založiť hosting, prečo tak a tak. Je toho popísaného dosť, ale iba heslovite. Takže keď mi povieš, že tieto veci sa má naučiť inde, tak ja tvrdím, že to je iba pre osoby dobre znalé PC, dobre znalé ovládanie programov, dobre znalé založenie a tvorbu webou a môže rozmýšľať o affiliate. Mám pravdu? A vieš koľko ľudí toto ovláda? Ja to náhodou viem, lebo sa v tom pohybujem. Ja tvrdím, že možno jeden z 3000 až 5000. A teraz z tohoto množstva musíš nájsť, čo sa naučí ovládať veškeré veci o affile, čoho nie je ozaj málo, ale títo ľudia majú aspoň technický predpoklad. ďalej k tomuto čo píšeš:

  „1. konkurencia je vyššia, ale sú iné možnosti. Keď pred 5-timi rokmi Ti trval jeden web spraviť mesiac, dnes sa dá spraviť za pár dní (popr. hodín ak si šikovný). Plus, affiliate marketing rozkvetá. Tak isto stále viac a viac ľudí nakupuje online. Toto sú veci, ktoré si musíš tak isto uvedomiť a neriešiť iba konkurenciu.“

  Dobre vieš ale, že celý tento busines je postavený na návštevnosti webu a nie na tom ako rýchlo založíš web, alebo koľko ľudí nakupuje. A niektorí tvoji kolegovia sú naopak veľmi proti rýchlowebom a hlavne tých jednostránkových o ktorých tvrdia, že to už dnes nebeží, hlavne ich zakazujú a penalizujú. O tom som písal tiež vyššie, ale to ty nekomentuješ, čo sa nehodí. Takže dosť rozporuplné informácie. A teraz si vyber, kto z vás má pravdu? Keď do toho pôjde nováčik, tak si musím tipnúť, lebo on nevie kto z vás má pravdu. Takže naposledy píšem, nejde o mňa, celé je to o tom, že dávate neucelené informácie a nepíšete celú pravdu. Slušný človek okrem toho že vec opíše aká je super, že nemá iba klady a rovno na začiatok treba napísať, aké predpoklady sú základom pre úspech a vymenovať to, nie iba čo všetko je super na tomto podnikaní.

  Prajem úspešné podnikanie

 19. Blbosť

Trackbacks

 1. […] som sa rozhodol publikovať tento článok, v ktorom som vysvetlil ako som sa dostal až na mesačný príjem 80 000 Kč z af… tak som nevedel, čo to […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.