Každý podnikateľ sa vyvíja
Začne tak, že je na všetko sám (aspoň ja som tak začal), postupne deleguje čoraz viac práce, až sa z neho nakoniec stane manager, ktorý iba zadáva úlohy.
Keď si porovnám svoju náplň práce dnes a 3 roky naspäť, táto práca je diametrálne odlišná.
Pred tromi rokmi som si robil veľa vecí sám, od webov, cez SEO až po získavanie platenej návštevnosti. Teraz strávim 80% managovaním – zadávaním úloh, vytváraním týždenných a mesačných plánov, komunikáciou, kontrolou a nastavovaním procesov. Tiež ma veľa času stojí hľadanie tých správnych ľudí a následne zaúčanie.
TIP: Chcete vedieť kde hľadám tých správnych ľudí? Počkajte si na môj e-book Zarábajúci web, ktorý plánujem vydať prvý januárový týždeň.
Som však rád, že mám určité tvrdé zručnosti (tzv. hard skills), ktoré mi skutočne uľahčujú každodennú prácu.
Medzi tieto zručnosti patrí:
1. HTML a CSS
Myslím si, že rozšírením WordPressu veľa ľudí stratilo potrebu učiť sa kódovať pomocou HTML a CSS. Samozrejme to chápem, a keby som teraz začínal, tak sa tiež na kódovanie asi vykašlem.
Aj tak mi táto znalosť uľahčuje každodennú prácu.
Viem si posunúť obrázok na webe v hlavičke, zväčšiť medzery nad nadpisom, upraviť si odkaz v pätičke.. Viem, sú to drobnosti. Ale ak by som HTML a CSS neovládal, na každú malú zmenu budem niekoho potrebovať. A to ma bude stať oveľa viac času ako keď si to v kóde opravím sám.
Chcete vidieť webstránku, ktorú som celú sám nakódoval a na ktorej som sa HTML a CSS učil? Pozrite sa na www.fertilaid.cz. Teraz už celkom vtipný web, na ktorý som bol v tej dobe patrične hrdý 🙂
2. Photoshop
Pekný obrázok, že ?
Bol to prvý obrázok, čo mi vo fotobanke vybehol, keď som zadal kľúčové slovo „Photoshop“. Ale nie, takéto niečo skutočne spraviť vo Photoshope nedokážem.
Každopádne si viem upraviť veľkosť obrázku, viem ho orezať, zosvetliť, zostriť. Viem pracovať s vrstvami (layers), kvalitou obrázku, gradientami..
..síce jednoduché veci, ale veľa krát sa zídu.
Som rád, že som si kedysi kúpil asi 400 stranovú knihu o Photoshope a celú som si ju prešiel. Aj keď zo mňa nikdy grafický designer nebude, táto zručnosť sa hodí vždy!
3. SEO
Optimalizácia pre vyhľadávače je ďalšia z vecí, ktoré som začal v poslednej dobe kompletne outsourcovať. Od analýzy kľúčových slov, cez tvorbu kvalitného obsahu až po linkbuliding.
Stále som však rád, že túto oblasť veľmi dobre ovládam.
Viem si tak postrážiť, aby mi bola dodaná skutočne kvalitná práca a weby sa budú výborne zobrazovať vo vyhľadávačoch.
Viem vysvetliť redaktorke, prečo má používať také a také kľúčové slová, prečo má odkazovať na silné weby a čo má napísať do Alt pre obrázky.
Táto zručnosť mi pomáha outsourcovať SEO oveľa efektívnejšie! Je to jedna zo zručností, ktoré sa hodia väčšine internetových podnikateľov.
4. Copywriting
Copywriting je jedna z vecí, v ktorej sa každý deň snažím vzdelávať. Viem, aký je dôležitý obsah, pretože to je to, kvôli čomu ľudia na váš web chodia. Čítam o copywritingu blogy (celkom fajn články má Včelište), chodím na konferencie (môj obľúbený CopyCamp), a čítam na túto tému knihy (Cashvertising ste čítali? Nie? Tak odporúčam!).
Nikdy zo mňa copywriter nebude, ale aspoň tento blog je dôkazom toho, že písať viem!
5. WordPress
3/4 mojich webov je na WordPresse, a preto chcem tento systém ovládať najlepšie, ako môžem!
Mám prehľad medzi pluginmi, viem WP nainštalovať, zálohovať, dokážem si web optimalizovať pre najvyšší výkon, poznám základné bezpečnostné pravidlá. Tieto znalosti mi pomáhajú lepšie komunikovať s programátormi a pomáhajú mi lepšie delegovať prácu. Tiež nemusím písať programátorovi zakaždým, keď si chcem aktualizovať pluginy alebo keď sa mi na webe vyskytne nejaký problém (ako napríklad „biela obrazovka“, s ktorou sme bojovali minulý týždeň, ale celkom rýchlo sme problém vyriešili odinštalovaním pluginov).
6. Webová analytika
Vo webovej analytike nie som žiadny frajer, ale aj tak sa v nej orientujem celkom slušne. V čom mi to pomáha?
Viem lepšie pochopiť, čo ľudí na webe zaujíma. Dokážem odhadnúť, do akého obsahu by sa mali vrážať prachy. Hneď zistím, či je kampaň zisková alebo nie.
To, že ovládam webovú analytiku (predovšetkým Google Analytics, ale experimentujem aj s Piwikom), mi zefektívňuje strašne veľa práce pre moje projekty.
Pre tento projekt sme sa napríklad po dôkladnej analýze výsledkov z Google Analytics rozhodli, že veľkú časť rozpočtu na marketing venujeme na SEO. A zistilo sa, že to bolo dobré rozhodnutie :
7. Písanie 10-timi prstami
Doteraz si pamätám ako som sa ako 15 ročný fagan pozeral na zoznam dobrovoľných predmetov na strednej škole v San Antonio, USA, kde som bol na výmennom pobyte. Biológia, chémia, štatistika….nudaaaaaa…. V tom mi padol do očí predmet s názvom Keyboarding. Keď som zistil, o čom je, hneď som sa prihlásil.
Za 12 týždňov som sa naučil celkom slušne písať 10-timi prstami a predmet som dal na jednotku 🙂
Písanie 10-timi prstami je asi jediná zručnosť, ktorú nedokážem outsourcovať. Pritom to je dôležité – každý deň strávim hodiny a hodiny písaním e-mailov, správ, úloh v Trelle, článkov na blogu… Aj preto som rád, že dokážem za minútu napísať viac ako 80 slov, pričom sa nemusím pozerať na klávesnicu.
Na záver
Dostal som sa do bodu, kedy si 80% všetkých vecí outsourcujem. Pre weby spolupracujem s dvomi designérmi a dvomi programátormi, ktorí tieto designy nahodia na web. Obsah mi vytvára asi 15 redaktorov a prekladateľov. Veľa bežných úloh zadávam virtuálnej asistentke. Linkbuilding a sociálne siete už takisto nerobím ja, ale ľudia, ktorých som to naučil.
Stále si však myslím, že každý, kto začína na internete, by mal zozbierať čo najviac zručností a orientovať sa v čo najviac oblastí. Ja som rád za týchto 7 zručností, ktoré ovládam.
Aké hard skills pomáhajú vám? Napíšte do komentárov.
Chcete sa naučiť čo najviac zručností a ovládnuť podnikanie na internete? Prihláste sa k odberu môjho nového e-booku Zarábajúci web a naučím vás toho čo najviac!
co je to za web na screene, co za 18 dni zarobil 176.000 Kč? 🙂
Jeden z e-shopov, nebudem tu písať ktorý 🙂 Hlavne to je obrat, to ešte nič neznamená.. 🙂
Bez hard skills sa neda. Sice je dnes vsetko radoby idiot-proof klikacka, ale v skutocnosti uz je aj WordPress pre vacsinu ludi prilis zlozity, nehovoriac o upravach, zalohovani, SEO, statistikach atd. Ale treba aspon trochu od vsetkeho vediet, inak sa neda robit vacsi projekt.
Ja si sice vacsinu veci viem spravit sam (texty, fotky, programovanie, kodovanie, seo), ale tiez outsourcujem aspon nieco, inak by ma uz davno trafil slak.
Jak na to koukám, nejsem na tom až tak špatně. Většinu věcí ovládám, i když ve všech bych se chtěl zlepšit aspoň o 100 % 🙂
To by sme sa chceli asi všetci :)))
Také se snažím hodně věcí outsourcovat, na grafiku ani text nemám buňky tak to musím outsourcovat vždy, ale co se týče linkbuildingu, tvorby webu apod. tak mám vždy výhrady a radši si práci udělám sám. Každopádně potřeboval bych jeden hard skill a to natvrdo se zakousnout do práce, což v dnešní době, když existuje milióny jiných lákadel velice těžké.
Treba zmeniť prostredie, trochu vyjsť z komfortnej zóny 🙂 Aspoň mne toto veľmi pomáha. V Prahe mám tých lákadiel oveľa viac, tu v Lisabone sa mi pracuje lepšie. Keď sa zasekneš na jednom mieste, tak potom človek začne stagnovať a to nie je dobre.
a ako isli (relativne) zisky hore 5r dozadu vs teraz?
5 rokov? ako keď som úplne začínal? No to som nezarábal nič 🙂 Inak musím sa priznať, že zisky nie sú ani teraz astronomické, dosť tie peniaze otáčam, takže a veľké náklady..ale to k podnikaniu patrí, treba tie obraty stále zvyšovať, čím sa logicky zvyšujú aj náklady.
to som sa chcel v skutocnosti spytat(len som pouzil zlu otazku :D), ze ci sa oplati to tlacit co najskor do outsourcingu(vysoke naklady, ale potencialne aj zisky), alebo si co najdlhsie robit vsetky resp co najviac veci sam(nizke financne naklady).
Pěkný přehled :). Zrovna včera jsem přemýšlel, že bych se měl naučit psát všemi deseti, když u PC trávím tolik času :). A ten testík na rychlost psaní mi to teď jenom potvrdil :D.
No priznaj sa, koľko to bolo slov 😀
Pěkný článek, naprosto souhlasím 🙂 Sám jsem na internetu začínal s nějakými základy kolem html/css, pak jsem se dostal ke grafice, které se teď primárně věnuji, během toho jsem trošku zapracoval na svých koderských dovednostech a naučil se základy bootstrapu (i když profesionální kodér ze mě asi nikdy nebude :)). Až teď jsem se dostal k affilu, začal používat WordPress a učit se online marketing, SEO, PPC atd. Díky tomu si dokáži udělat spoustu věcí sám, připravit grafiku, udělat nějaké úpravy v šabloně, díky kterým nemusím kvůli každé blbosti instalovat pluginy atd.
Prozatím outsourcuji jen nějaké články na copywritery, jelikož zatím bohužel nejsem na tom v affilu tak dobře, abych si mohl dovolit toho outsourcovat více, ale třeba i k tomu se jednou dostanu 🙂
Vidím, že veľa z nás si prešlo veľmi podobnou cestou ako čítam tie komentáre 🙂 Inak je jedno koľko toho outsourcuješ, hlavne je že všetko nerobíš sám.. treba teraz zvyšovať obrat a delegovať stále viac a viac.
Vypadá to, že jsme začínali všichni podobně 🙂 Poslední dobou si ale začínám všímat, že už se moc nevyvíjím, respektive už se skoro nezlepšuju v jednotlivých odvětvích, ale využívám toho, co jsem se do dneška naučil. Někdy mě to ale imho trochu blokuje, protože když člověk nemá čas se učit nový věci, dělá věci stále stejně pomalu a nezlepšuje procesy, prostě jen jeden podle starých zajetých kolejí. Proto přemýšlím, že bych s tím měl zase pohnout a trochu se něco doučit, ale při dnešním tempu vývoje a přibývání nových informací už pomalu nevím, kde začít dřív. Připadám si tak, že než se zlepším ve všech oblastech, kde bych se chtěl posunout, můžu pak zas začít se studiem znovu, protože v tom mezidobí se oblasti zas tak posunuli, že už mám zas zastaralé informace. Věřím jen v to, že se doučovat nestíhají ani ti ostatní, takže na tom vlastně nejsem až tak zle :))
Úplne presne viem o čom píšeš 🙂 Tiež mi v poslednej dobe príde, že sa vlastne nič nové takéto neučím..kedysi som si prešiel celý kurz na Udemy alebo YouTube, všetko som podľa toho spravil..teraz radšej na to niekoho najdem 😀 Kedysi som sa chcel naučiť programovať, aspoň základy, ale teraz to už moc reálne nevidím 😀
Ahoj Peter. Ja som sa niektoré z tebou spomenutých skillov začal učiť sám cca pred rokom, popri práci. U mňa nebolo primárnou motiváciou zarobiť si napr. prostr. affiliate marketingu, ale naučiť sa niečo nové a praktické s tým, že uvidím, kam sa to vyvinie (lepšie ako svoj voľný čas investovať do pozerania televízie). Problém bol zo začiatku v tom, že všetko to bola iba teória (btw. na coursera.org je celá špecializácia o SEO, digital marketing, atď). Pred pol rokom som si vytvoril vlastný blog o téme, ktorá ma baví a učím sa dané veci na ňom. Myslím si, že je to najlepšia cesta ako začať s online podnikaním, resp. keď sa niekto chce naučiť digitálny marketing a podobné skilly. Veľakrát si poviem, že mi to učenie ide veľmi pomaly, keďže voľného času nemám až tak veľa, ale keď sa pozriem späť rok dozadu, tak som nevedel z danej tematiky takmer nič. A aby som nezabudol – vďaka za tvoj blog. Prostr. neho som sa dozvedel a naučil veľa nových vecí.
Presne tak ako píšeš – najlepšie sa to človek naučí keď si to vyskúša v praxi. Môžeš o SEO a ostatných veciach čítať knihy, články a pozerať videá, ale aj tak to musíš následne aplikovať do praxe, aby si zistil, či to funguje. Vlastný projekt je na to najlepší 🙂