10 typov affiliate webov + konkrétne príklady zo zahraničia

Affiliate marketing má veľa podôb ale základ ostáva rovnaký a to poskytnúť Vašej cieľovej skupine pridanú hodnotu vo forme informácií, ktoré nikde inde nenájde a odporučiť produkt (alebo službu), ktorá najlepšie vyrieši jej problém. To je podľa môjho názoru základný princíp affiliate marketingu, nie budovanie webov, SEO alebo PPC-čka.

Ja sám považujem affiliate marketing za najlepšiu formu zarábania na internete pre začiatočníkov. V dnešnej dobe si už každý vie spraviť vlastný web, začať písať o tom, čo ho baví a pomaly zarábať.

Príklad: Ste mamička na materskej dovolenke a máte pár hodín voľného času, keď Vaše dieťa zaspí. Do normálnej práce chodiť, samozrejme, nemôžete, ale radi by ste si privyrobili pár euro. Zaujíma Vás móda a hlavne kabelky, ktorých máte doma asi 20. Prečo Vašu vášeň pre kabelky nespeňažiť?

Internetový obchod bag-bag.sk, ktorý ma skutočne pestrý výber kabeliek, má aj affiliate program do ktorého sa môžete prihlásiť tu. Založte si jednoduchý web vo WordPresse, začnite uverejňovať recenzie kabeliek a ak si niekto cez Vás kabelku kúpi, Vy dostanete zaujímavú províziu.

Dnes by som Vám rád ukázal, že affiliate marketing nie je iba o pôžičkách. Áno, na Slovensku sa každý venuje práve tejto oblasti, pretože nemá na výber. Kampaní a sietí tu je málo a ak aj nejaké sú, venujú sa hlavne pôžičkám.

Som rád, že napríklad .dognet spúšťa kampane aj z iných oblastí – nájdete tam módu, doplnky stravy, šperky alebo aj športové potreby, prípadne hračky. Čím väčšia rôznorodosť kampaní, tým viac ľudí môže s affiliate marketingom začať.

V zahraničí je úplne iná situácia. Takmer v každom odvetví sa nájdu produkty alebo služby, ktoré je možné za províziu odporúčať. Preto sa môžete venovať tomu, čo máte radi a ešte za to dostať zaplatené.

Aké typy affiliate webov poznáme?

1. Osobný blog

Vlastný blog považujem za najlepší spôsob affiliate marketingu pre začiatočníkov. Píšete o tom, čo Vás baví a pomaly rozširujete Vaše publikum. Keďže každý vie, že to je práve VÁŠ blog, budete sa snažiť odporúčať také produkty, aké by ste Vy sami používali. Inými slovami budete odporúčať iba tie produkty, ktoré by ste odporučili aj Vašim známym.

Blog ako typ affiliate webu

Ako výstižný príklad blogu, ktorý majiteľke zarába pekné peniaze, je blog Naturemoms.com, ktorý vlastní Tiffany Washko. Píše veľmi zaujímavé články pre mamičky, do ktorých vkladá affiliate odkazy.

Napríklad článok „10 tipov ako spraviť nádherné fotky Vašich detí“ radí ako spraviť pekné fotky detí a pritom odkazuje na affiliate program Amazonu pre zakúpenie digitálneho fotoaparátu. Platí presne to, čo som hovoril na začiatku – autorka poskytuje svojmu publiku hodnotné informácie, ktoré nikde inde nenájdu a odkazuje na produkty, ktoré by ona sama zakúpila. Super.

2. Obsahový web

Obsahový web je trochu obšírnejší blog, pričom väčšinou na web prispievajú viacerí autori, a preto je odlišný od blogu, ktorý je podľa môjho názoru viac osobnejší. Obsahový web je, ako už názov napovedá, predovšetkým o dodávaní kvalitného obsahu.

Príklad obsahového webu

Pretože som obrovský fanúšik WordPressu, vybral som si obsahový web, ktorý ja sám veľmi často navštevujem. Wplift.com je jeden z najväčších webov venujúcich sa redakčnému systému WordPress na svete. Poskytuje tutoriály, články, katalóg pluginov, katalóg tém. Affiliate marketing v jeho najväčšej kráse 🙂

3. Jednoproduktový web (alebo aj minisite, microsite, niche site)

Minisite, ktorá cieli iba na 1-2 kľúčové slová, je zvyčajne zameraná na jeden jediný produkt. Obsahovo je dosť biedna a zvyčajne neposkytuje návštevníkovi žiadne hodnotné informácie (česť výnimkám).

Kedysi bola tvorba mikrosite veľmi obľúbená, stačilo nájsť kľúčové slovo, spraviť web a na prvých miestach ste boli za pár dní / týždňov. Dnes už Google dáva väčšiu prednosť obsahovým webom.

Hľadal som, hľadal a nenašiel. Ak nájdete, napíšte 🙂

4. Web s recenziami

Web s recenziami je v zahraničí celkom obľúbeným typom webu. Princíp je jednoduchý – vyberiete si typ produktov a robíte na nich obsiahle recenzie. Znovu – recenzie by mali byť plné informácií, ktoré priamo na webu daného e-shopu ľudia nenájdu. Iba vtedy dáte návštevníkom dôvod, prečo by mali pred kúpou určitého produktu navštíviť práve Váš web.

Web s recenziami

Ako príklad som si vybral Thebestexpressomachines.org, ktorý robí recenzie na kávovary. Myslím si, že autor si vybral super oblasť, pretože kávovary sú drahé a priemerná provízia musí byť dosť vysoká. Cena Vami recenzovaného produktu totiž veľmi ovplyvní celkovú ziskovosť webu (je rozdiel, keď robíte recenziu na kávovar za 1500 dolárov a keď robíte recenziu na knihu za 9 dolárov).

5. Porovnávač

Porovnávač je veľmi podobným typom affiliate webu ako práve web s recenziami. Takýto web takisto obsahuje recenzie produktov alebo služieb, ale navyše Vám odporúča tie najlepšie možnosti podľa Vašich požiadaviek.

Porovnávač - typ affiliate webu

Moneysupermarket je veľmi navštevovaný web, ktorý porovnáva predovšetkým finančné produkty (kreditné karty, pôžičky, poistenia). Napríklad pri kreditných kartách porovnáva poplatky, úroky, rôzne odmeny. Vy máte všetko pekne na jednom mieste a nemusíte chodiť z webu na web. Znovu sa jedná o pridanú hodnotu.

6. E-shop

Vždy ste túžili mať vlastný e-shop ale nemáte počiatočný kapitál ani priestory, kde by ste uskladnili produkty? Nevadí! Môžete si založiť stránku, ktorá bude vyzerať ako e-shop, ale ak si bude chcieť návštevník produkt zakúpiť, bude odkázaný na obchod, ktorý Vám dá províziu z realizovanej objednávky.

V zahraničí sa tiež využíva tzv. Dropshipping, čo je veľmi podobná forma spolupráce, avšak s jedným rozdielom. Neodkazujete návštevníkov na iný e-shop, ale všetky objednávky spracúvate Vy na tom Vašom. Objednávku potom pošlete dodávateľovi a ten odošle produkt zákazníkovi. Vy nemusíte držať nič na sklade a starať sa skutočne iba o marketing.

E-shop ako typ affiliate webu

Mychristmaslingerie.com je príklad webu, ktorý odkazuje na iné online obchody, pričom sám sa tvári ako e-shop.

7. Kupónový web

Kupónový web ponúka prístup ku stovkám zľavových kupónov, ktoré ušetria zákazníkom peniaze. Môže sa jednať o offline alebo online kupóny a väčšinou budete musieť zadať e-mailovú adresu, aby ste kupón získali. Nemám s podobným typom webu skúsenosti, ale verím, že sa jedná o zaujímavý model. Kto z nás nechce ušetriť 🙂

Kupónový web

VoucherCodes.co.uk patrí medzi najväčšie kupónové weby vo Veľkej Británií s takmer 8 miliónmi zaregistrovaných užívateľov.

8. Cashback

Cashback funguje na podobnom princípe ako kupónový web, pričom zaregistrovaní užívatelia získavajú zľavy v rôznych e-shopoch. Rozdielom je však to, že zľavy sa Vám pripočítajú vo forme vrátených peňazí na Váš účet na cashbackovom portáli.

Reálne to funguje takto (príklad): Cashback sa zapojí do affiliate programu spoločnosti Tesco, kde dostane 15%-nú províziu z každej objednávky. Návštevníkom ponúkne 10% naspäť z nákupu (cashback) z každej objednávky, ktorú však musí spraviť cez daný portál. Portál si ponechá 5% províziu.

Cashback portál ako typ affiliate webu

Topcashback.co.uk je jedným z najväčších (ak nie najväčší) cashback portál vo Veľkej Británii. Nájdete v ňom ponuku viac ako 4 000 obchodov a priemerne členovia ušetria 356 libier ročne, čo určite nie je málo.

9. Katalóg

Katalógy združujú produkty z rôznych e-shopov na jednom mieste, pričom sa po prekliknutí dostanete na materský e-shop.

Katalóg affiliate webstránka

Findgift.com obsahuje tisícky darčekov pre rôzne príležitosti. Majú rôzne filtrovanie, na základe čoho môžete vyhľadať vhodný darček napríklad pre priateľku, dieťa, rodinu, poprípade sa dá filtrovať podľa ceny, veku, typu darčeku. Predovšetkým veľký výber a kategorizácia produktov robia z podobných katalógov zaujímavý typ affiliate webu. Nevýhodou by mohol byť prevzatý obsah z e-shopov (Google to veľmi rád nemá) a častá neaktuálnosť produktov (treba sa tomu skutočne venovať a neaktuálne produkty odoberať, plus pridávať nové).

10. Mix všetkého

Microsite, ktorá prerastie do Authority site. Blog, z ktorého sa stane obsahový web. E-shop, z ktorého vznikne obsiahly katalóg. Všetko je možné, prečo nie? 🙂

Zabudol som na niečo?

Článok na podobné téma: Typy affiliate webů + příklady od Lukáša

4.6/5 - (12 votes)

Comments

 1. Petře, máš doma maminku na mateřské? Tolik toho času zas nemají:) Ale mám dotaz, na základě čeho bude maminka z příkladu dělat recenze těch kabelek? Má je? Těžko recenzovat něco, co nevlastním.

  • Ahoj,

   máš pravdu, s maminkami na materskej som to asi trochu prepískol 🙂 Pár ich poznám a viem, že toho voľného času skutočne toľko nemajú.

   Každý kvalitný affiliate program by mal poskytnúť svojim partnerom svoje produkty pre recenzie a to zadarmo, popr. s tým, že tie produkty predajcovi vrátia. Niekoľko videorecenzií som takto spravil aj ja sám, pričom som za produkt neplatil. Pri tých kabelkách si viem predstaviť možnosť odoslania kabelky pre recenziu a následnej výmeny za inú. Vždy sa dá s affiliate managerom dohodnúť ak má partner záujem 🙂

 2. Páčia sa mi tvoje články, pretože sú naozaj kvalitné a unikátne. Teším sa na ďalší 🙂

 3. čau, v nějáké přednášce jsem slyšel že většina velkých affiláků staví jeden velký web a okolo něho microsite. Máš nějáký příklad této praktiky ? Díky
  Jirka

  • Ahoj. Vieš čo, úprimne si myslím, že od tejto taktiky sa pomaly odstupuje. Kedysi to zmysel dávalo (hlavne kvôli posilneniu webu, cieleniu na rôzne KW atd.), ale teraz v tom význam moc nevidím. Príklad bohužiaľ nemám.

 4. Skvelý článok. Affiliate používam už dva roky, ale stále sa je čo učiť 😉 vďaka za tipy

 5. Affil web so zlavovymi kodmi uvídime či funguje. Prave na jednom takom pracujem. Uvidíme časom či to bolo správne alebo nie 🙂

 6. Práve začínam písať bakalársku prácu na tému „Affiliate marketing – využitie a význam inovatívnej formy marketingovej komunikácie“ a zoznamujem sa s problematikou. Vybral som si ju hoci sa do problematiky velmi nerozumiem („šajn“ mám) a len z dôvodu, že ostatné témy, ktoré ostali k dispozicii boli nezáživné… Vaše články mi zoznamovanie velmi uľahčujú, Ďakujem 🙂

  A ak by ste náhodou vedeli o nejakých linkoch alebo nejakých užitočných zdrojoch informácii o tomto druhu marketingu, poprípade mi viete odporučiť nejakú odbornú literatúru(aj v cudzom jazyku) velmi by ste mi pomohli! Dakujem pekne!

 7. Viete mi poradiť ,mam novy web a mám 4 reklamy affiliate
  a nič mi to nezarába ,návštevnosť mám zatiaľ 2500 ľudí denne.

 8. myslíš si že je lepší pro porovnávač (srovnání hostingů) použít wordpress nebo napsat ručně? podle mě, se jedná o u tohoto typu o jednoduchou věc (pár stránek, tabulek, php, mysql) než na to cpát wordpress, co si o tom myslíš?

  (jde mi hlavně o to, že stranky ve wordpressu vyhazujou na konci hodně chyb, toto si můžu při psaní ohlídat, pokud chci zaujmout dobrou pozici ve vyhledávači)

  • Ide o to akým spôsobom to chceš monetizovať. Ak chceš mať na webe blog, kde budeš cieliť na longtailové kľúčové slová z vyhľadávačov, išiel by som do WordPressu. Ak sa má jednať iba o hlavnú landing page (na ktorú budeš posielať platenú návštevnosť) a pár podstránok, kľudne by som si to sám nakódoval.

 9. Super článek, asi nic nechybí 🙂 Přidávám příklad mojí jednoproduktové aff stránky: http://www.fitnesszeny.cz/contours-tyden-zdarma

 10. hastrmanskypetr says

  To já začal s blogem spolu s kamarátkou. Už po měsící a půl jsme u některých článků dosáhli i stovku sdílení. Právě ta kombinace více možností propagace a typů webu často přinese mnohem větší úspěch. Jinak tento článek nám dost pomohl, při stavění dalšího webu 🙂

 11. Pan Chodelka Super napísaný clanok. Vedeli by ste mi.poskytnut informácie ohľadom cashback portálu. Ako ho založiť. Co vsetko potrebujem k tomu. Som úplný začiatočník v affiliate marketingu. Láka ma to zistit viac. Dakujem za vas cas.

Trackbacks

 1. […] o tzv. cashback portál (ak neviete o čo ide, odporúčam prečítať si môj starší článok o rôznych typoch affiliate projektov), ktorý je monetizovaný pomocou provízií z nákupov registrovaných ľudí na […]

 2. […] recenze, porovnávače a další – hezký článek se shrnutím má zase Peter Chodelka. […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.