Tvorba jednoduchých videí pre váš affiliate web (NÁVOD)

Vlastné videá sú parádny spôsob ako sa odlíšiť od konkurencie, zvýšiť si návštevnosť na webe a zvýšiť hodnotu vášho projektu. Ale ako na ne?

Keď niekomu poradím, aby začal robiť na web videá, tak ma väčšinou odbije s tým, že na to nemá peniaze ani čas. Všetci si totižto hneď predstavia profesionálne štúdio s kamerami, hercami a potrebným vybavením. Videá o tom ale vôbec nie sú.

Video je hlavne o obsahu

Video je (tak isto ako text) predovšetkým o obsahu. Či už je ten obsah informačný, zábavný alebo šokujúci. Nie o grafike, použitej kamere alebo špeciálnych efektoch.

Veď si zoberte tisícky videí malých mačičiek, ktoré boli nahraté na iPhone a majú na YouTube milióny zhliadnutí.


Pre tvorbu videí vám stačí smartphone (iPhone, Samsung alebo akákoľvek iná značka), priemerné svetlo (kvôli viditeľnosti) a chuť natáčať. Nič viac.

 

Jednoduchý postup pre publikáciu vášho prvého videa na YouTube

1. O čom video vôbec bude ?

V prvom rade si treba ujasniť, aké video vôbec cheme dať na YouTube. Samozrejme to bude záležať od vášho webu, ale mám pre vás pár tipov :

 • Videoprezentácia. Ak máte prezentáciu (napríklad vo formáte .ppt), tak je veľmi jednoduché preklopiť ju do videa. Pozrite sa na moju prezentáciu o chudnutí behom, aby ste mali predstavu, čo mám na mysli.
 • Rozbalenie produktu. Pokiaľ rozbiehate web s recenziami, tak takéto rozbalenie vie byť obrovským prínosom pre návštevníkom vášho webu. Na vlastné oči tak uvidia, ako produkt v skutočnosti vyzerá. Príkladom môže byť toto rozbalenie iPhonu.
 • Videorecenzia. Recenzia nemusí byť iba písaná, môže byť aj vo forme videa. Stačí si sadnúť pred kameru, zobrať produkt do ruky a vlastnými slovami ho opísať. Pozrite sa na túto mamičku a jej recenziu zelených potravín ako by to mohlo vyzerať.
 • Informačné video. Existuje veľa informácií, ktoré sú lepšie podávané cez videoformát. Ako príklad uvediem moje vlastné video o tom Ako nainštalovať WordPress. Keby som mal túto inštaláciu písať do článku, bolo by to oveľa horšie na pochopenie.

Toto jednoduché video nám spravila blogerka pre náš produkt Blendea:

Toto video sme si dali spraviť firmou. Zaplatili sme za neho 800 euro, ale určite by sa to dalo aj lacnejšie 🙂

A toto video sme spravili sami. Videlo ho už takmer 500 ľudí, čo je na takéto špecifické video celkom pekné číslo. Je to úplne prvé video, takže kvalita je slabá…ale ak niekto si chce zakúpiť tento gril, pomôže mu a to je hlavné.

Sami sa rozhodnite aké video sa bude pre váš web hodiť a hlavne aké video pomôže vašej cieľovej skupine. Nepotrebujete na to veľký rozpočet, stačí trochu šikovne premýšlať.

 

2. Aký software budete na nahrávanie potrebovať?

Niektoré videá zvládnete bez akéhokoľvek programu (napríklad video s rozbalovaním), na niektoré budete potrebovať špeciálny software. Vždy sa však hodí software aspoň na nastrihanie videa.

Ja mám skúsenosti s týmito programami:

 • Camtasia – jednoduchý software, pomocou ktorého môžete nahrať samého seba (pomocou kamery na notebooku), obrazovku na počítači, prípadne tu môžete naimportovať video z telefónu alebo kamery. S Camtasiou viete akékoľvek video upraviť, nastrihať, pridať do neho zvuk alebo iné špeciálne efekty. Je vhodná pre MAC aj PC.
 • iMovie – ak máte notebook od Apple, tak určite vyskúšajte zabudovaný software s názvom iMovie. Pomocou tohto jednoduchého programu viete upraviť akékoľvek video tak, aby vyzeralo skoro profesionálne.
 • CamStudio – vychytaný program, ktorý je úplne zadarmo (open source). Môžete pomocou neho nahrávať obrazovku, zvuk, prípadne do videa pridať pesničku ak vám tón vášho hlasu nevyhovuje 🙂
 • YouTube Editor – videoeditor priamo od YouTube je vynikajúcim pomocníkom pre rýchlu úpravu videa pred nahratím.

Toto sú iba tipy na programy, ktoré ja sám používam. Možno poznáte iné a možno program nebudete potrebovať vôbec.

DOPLNENÝ TIP: ak zháňate hudbu pre videá, tak najlepší zdroj je priamo Audio Library od YouTube.

 

3. Video mám nahraté, čo teraz s ním ?

Teraz video stiahnite do počítača (ak ho tam ešte nemáte) a vložíte na YouTube. YouTube je pre nahrávanie videí skutočne veľmi jednoduchý a intuitívny.

TIP : nemusíte používať nutne YouTube, existujú rôzne videoservery, kde sa dajú nahrať videá. Najznámejším je určite Vimeo, ktoré je využívané predovšetkým na propagáciu plateného obsahu (rôzne on-line kurzy, videosemináre).

Stačí sa prihlásiť do svojho účtu a vpravo hore zvoliť Upload.

Upload na YouTube

 

Následne prenesiete video a počkáte, kým sa nahrá (pár minút ak máte rýchly internet).

Dám vám ale pár tipov pre nahrávanie videí na YouTube :

 • YouTube je vyhľadávač a preto tiež pracuje s kľúčovými slovami. Aby sa video zobrazilo na daný vyhľadávaný výraz, tak musíte kľúčové slovo spomenúť v titulke, pretože YouTube si nevie domyslieť o čom video skutočne je. Príklad : keď som nahrával toto video o obezite u detí, tak som nadpis začal práve kľúčovým slovom, na ktoré som cielil – “obezita u detí”.
 • Pri vypisovaní popisku videa sa odporúča, aby ste tam vložili URL podstránky, kde sa ľudia dozvedia viac informácií. Pri videu o obezite u detí som tam dal odkaz na konkrétny článok na danú tému. Táto taktika môže dostať ľudí z YouTube na váš web a tiež pomôže vášmu SEO, pretože sa jedná o silný odkaz.
 • Pri vkladaní videa si môžete vybrať tzv. Thumbnail, čo je obrázok, ktorý vidia návštevníci YouTube pri hľadaní videí. Preto sa snažte zvoliť tento thumbnail čo najzaujímavejší, aby čo najviac ľudí na video kliklo.
 • Priamo do videa sa dajú vkladať URL, na ktoré sa dá následne klikať. Vo videu sa potom zobrazí odkaz, ktorý keď sa rozklikne, tak návštevník sa dostane na váš web. Video s inštaláciou WordPressu vyzerá napríklad takto, keď sa rozklikne horná ikonka :

4. Video je na YouTube – mám s ním ešte niečo robiť?

Samozrejme 🙂

To najnáročnejšie vás ešte iba čaká – marketing.

Po nahratí videa musíte zabezpečiť, aby video vielo čo najviac ľudí. To sa dá spraviť viacerými spôsobmi :

 1. Video určite nahrajte na váš web, tam kde sa to hodí
 2. Na video odkazujte, keď budete robiť linkbuilding
 3. Video môžete spomenúť v e-mailoch, ktoré budete posielať
 4. Priamo do videa môžete vložiť affiliate odkaz a tým zvýšiť konverzie na webe
 5. Video zdieľajte aj na sociálnych sieťach

Hodnotné videá dostanú váš web na úplne inú úroveň, takže sa do nich určite pustite. Je to výborný spôsob ako predať cenné informácie vašej cieľovej skupine a ako sa odlíšiť od konkurencie.

TIP: Ak propagujete niektorú z kampaní v našej affiliate sieti, napíšte mi a ja vám pošlem produkt zadarmo pre videorecenziu.

 

Vyskúšajte to!

Ak budujete dlhodobý online projekt, určite pouvažujte o tvorbe vlastných videí. Nemusia byť hneď dokonalé, nemusia mať super zvuk a obraz a môžu byť dlhé 2-3 minúty. Sú ale veľmi silným nástrojom ako pritiahnuť ešte viac ľudí a odlíšiť sa od konkurencie.

TIP: ako sa ešte môžete odlíšiť od konkurencie sa dozviete aj v e-booku Zarábajúciweb.sk.

No a samozrejme, že na nich môžete aj slušne zarobiť. Teda ak budú také „cute“ ako tieto babies:

Otázka na vás: robíte videá? Fungujú vám?

5/5 - (1 vote)

Comments

 1. Zajímavý nápad, určitě to časem zkusím :-))

 2. Pekny prehlad Peto. Mas aj nejaky tip odkial zohnat hudbu na podmaz?

 3. Robo: Hudbu na pozadí si můžeš stáhnout zdarma i na Youtube, nabízejí zvukovou knihovnu a je tam docela dost skladem viz.: https://www.youtube.com/audiolibrary/music

 4. Super návod. Myslím, že třeba v případě toho grilu by bylo daleko lepší video, kde už třeba rodina nebo parta griluje. Aspoň já si vždycky říkám, že video se dá sice natočit snadno, ale když affilák doopravdy neukazuje použití v praxi u své osoby, pak je to daleko méně důvěryhodné. Jenže lepší něco, nežli vůbec nikdy nic nenatočit.

 5. Videa jsem zkoušel, když jsem prodával na eBay. Udělal jsem jich cca 45-50 a na prodejnost to mělo fakt vliv. Tam kde pod popisem výrobku bylo ještě video, tak jeho konverze byla podstatně vyšší. Akorát se to vyplatilo akorát u dražších položek, protože ikdyž videa byli v podstatě poměrně obyčejná, tak jejich vytvoření fakt bylo pracné. Co se týče shlédnutí tak mi přijde žen na YT to moc nefungovalo, za rok to nebylo více než pár stovek shlédnutí za položku a nejspíše to ani moc lidí nepřivedlo zpět na eBay, ale na samotným eBay jako content navíc to fungovalo. To konkurence obvykle neměla.

 6. Aký program bol použitý na tvorbu toho animovaného videa Blendea?

Trackbacks

 1. […] Veď si zoberte tisícky videí malých Zobrazit více […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.