„Bolo by pre váš web zaujímavé, ak by ste oslovili cca 50 000 ľudí mesačne?“ – ROZHOVOR o videomarketingu

Posledné dni makám na online kurze Autoritatívny web a dostávam sa tak stále bližšie formátu, ktorý veľa z nás podceňuje – videá.

Všetci píšeme články na weby, robíme Facebooky, ale myslím si, že poriadny YouTube kanál z nás má málokto. Pritom to je taký krásny spôsob ako sa odlíšiť a poskytnúť ľuďom veľa hodnoty v super formáte.

Aby sme sa všetci spolu niečo o videách priučili (ja tiež nie som žiadny expert), tak som si na rozhovor pozval jedného z najpovolanejších – lektora s kanálom presahujúcim 19 000 odberateľov – Františka Kozáčka.

Poďme na to:

Keď to teda spočítam, jedno 5 minútové video mi trvá vytvoriť, uverejniť a spropagovať asi 5 – 7 hodín.“

ROZHOVOR s Františkom o videomarketingu a YouTube

 

František, čomu všetkému sa venujete? Čo všetko vám zarába peniaze, ak mám byť presnejší 🙂 Ako ste sa dostali práve k videám a YouTube?

Mojou hlavnou činnosťou, a zároveň aj to, čo mi zarába najviac, je poskytovanie strategického YouTube poradenstva a strategický YouTube management veľkým firmám, ale aj jednotlivcom. Medzi mojich klientov, ktorým hrdo pomáham, patrí napríklad populárny detský YouTube kanál Spievankovo, celosvetovo uznávaná Lúčnica alebo aj najväčšie realitné siete RE/MAX a Directreal.

František Kozáček

František Kozáček, lektor, motivačný spíker, tréner a zakladateľ spoločnosti EnjoyEmotions.

A aby sme boli aj v konkrétnych číslach, tak napríklad s kanálom Spievankovo dosahujeme momentálne sledovanosť viac ako 8 miliónov pozretí mesačne (čo je v priemere 266 tisíc zhliadnutí denne), takže som veľmi vďačný, že môžem vidieť, ako moje stratégie fungujú aj v kanáloch, ktoré majú milióny pozretí a zároveň desaťtisíce odberateľov.

Zároveň som zakladateľom vzdelávacieho YouTube kanála VIDEO ACADEMY, vďaka ktorému pomáham tisícom ďalších podnikateľov, aby mohli efektívnejšie komunikovať ľudom svoje posolstvo, podporovať svoju značku a tiež aj predávať viac vďaka YouTube videám.

Kanál VIDEO ACADEMY som vybudoval z nuly na 96 000+ pozretí mesačne (čo je v priemere 3 000 zhliadnutí denne) a komunita okolo YouTube kanála má už dnes viac ako 19 000 skvelých odberateľov. Toto sú čísla z obdobia, keď vzniká tento rozhovor, t.j. marec 2018.

Zároveň svoje know-how zdielam aj na rôznych tréningoch, workshopoch či marketingových konferenciách, na ktorých pravidelne vystupujem.

Frantisek Kozáček - vystúpenie na konferencii

 

 

Súhlasíte so mnou, že videá sú na Slovensku v online marketingu stále podceňované? Zdá sa mi, že veľmi málo webov zapája aj YouTube pre budovanie svojej komunity.

Áno, je to tak. Zároveň však treba povedať, že firmy, značky, ale aj jednotlivci sa začínajú postupne prebúdzať a začínajú YouTube čím ďalej aktívnejšie využívať. A to je dobre, pretože ako vidieť aj na grafe nižšie (modrá krivka), video je za posledné roky najrýchlejšie rastúci segment na internete. A YouTube je miesto číslo 1 kam svet chodí videá pozerať.

TIP: Ako si dať spraviť jednoduché animované video vám ukážem v online kurze Autoritatívny web.

Dnes už teda otázka nestojí či video využívať, alebo nie. Dnes už sa treba pýtať, ako dokážeme čo najskôr využiť YouTube pri svojich aktivitách ako jeden z najlepších marketingových nástrojov na tejto planéte.

Graf ukazujúci nárast videí za posledné roky

Graf ukazujúci nárast videí za posledné roky

 

Dáte nám pár príkladov značiek/webov/ľudí, ktorí majú s YouTube na Slovensku úspech? A prečo tomu tak je práve u nich?

Veľmi šikovne to robí napríklad televízia JOJ, ktorá jednoducho uverejňuje vo svojom kanáli krátke výstrižky zo svojich relácii, seriálov a filmov. Následne posiela ľudí zo svojich YouTube videí na svoj web do archívu, kde si môžu celú reláciu pozrieť u nich na webe.

Na svojom webe im potom zobrazujú svoje reklamy, cez ktoré monetizujú návštevnosť a z výnosu z reklamy sa nemusia deliť s YouTube-om.

YouTube teda jednoducho využívajú ako skvelý zdroj návštevnosti pre svoj web. A ako sa im darí? Momentálne majú sledovanosť na YouTube 28,8 mil. (marec 2018) a to len za posledných 30 dní. Tieto informácie sú z analytickej stránky SocialBlade.com.

Kanál Televízie Joj

 

Ďalším dobrým príkladom môže byť YouTube kanál Spievankovo, ktorý kompletne manažujem.

Nechcem si teraz robiť reklamu, ale je veľmi dôležité tento segment v príkladoch zachytiť. Prečo? Pretože na YouTube sú 2 najsilnejšie segmenty. Jedným je hudba a druhým sú rozprávky pre deti.

A prečo sú práve tieto 2 segmenty najsilnejšie? Pretože ak robíte napríklad how-to videá, tak si váš návod ľudia pozrú raz, maximálne 2 krát keď im niečo nebolo jasné. Ak sa však niekomu páči vaša pesnička, alebo rozprávka, tak si pokojne pozrie vaše video aj desať, či dvadsať krát. A možno aj viac 🙂  

Koniec koncov, najpozeranejšie video na YouTube za rok 2017 je tiež hudobné video a som si istý, že ho poznáte aj vy. Je to Luis Fonsi – Despacito a len za rok (2017) vygeneroval 4,4 miliardy, opakujem MILIARDY pozretí. No pozretia zbiera ďalej.  

 

Opakované pozretia dokážu rast kanálu výrazne urýchliť, a to vidím aj na kanáli Spievankovo, kde sme medziročne narástli z 2 miliónov pozretí mesačne na aktuálnych 8 miliónov (marec 2018), t.j. medziročný nárast o 6 miliónov pozretí mesačne. Slušné, nie? 🙂

Kanál Spievankovo

Ďalšie kanály, z ktorých sa dá tiež krásne inšpirovať sú napríklad:

 

Ja osobne beriem YouTube ako sociálnu sieť, podobne ako napríklad Facebook alebo Instagram. Ide o druhú najnavštevovanejšiu stránku na svete, preto som ani nerozmýšľal, že svoje videá publikujem inde. Má vôbec zmysel používať inú platformu ako YouTube pre publikovanie videí? Alebo YT je najlepšia voľba?

Pokiaľ je vaším cieľom dostať svoje videá pred oči čo najširšieho publika, tak YouTube je jednoznačne najlepšia voľba. A poviem aj 3 dôvody prečo.

1. Ako ste povedali, YouTube je druhá najviac navštevovaná stránka na svete. Ak chcete osloviť čo najviac ľudí, YouTube je to správne miesto, kde by ste mali uverejňovať svoje videá, pretože je tam jednoducho najviac ľudí.

Alexa najnavštevovanejšie stránky

 

2. Keďže Google vlastní YouTube, uprednostňuje vo svojich výsledkoch vyhľadávania práve videá zo svojej video platformy, a teda z YouTube a nie napr. z VIMEA.

S YouTube videami sa dokážete ľahšie dostávať aj do výsledkov vyhľadávania na Google a skvele tak získavať návštevnosť aj z Google. Zároveň s videom vo výsledkoch vyhľadávania sa krásne odlíšite od textových výsledkov a vaše video okamžite udrie ľudom do očí.

vyhľadávanie google

 

3. Tretí dôvod je ten, že YouTube je zároveň aj druhý najväčší vyhľadávač na svete.

Asi každý už vyhľadával recenzie na nejaký produkt na YouTube predtým, ako si ho kúpil. Ja osobne som si tak vyberal napríklad foták, mobil, mikrofón, atď. Prípadne, keď chceme zistiť, ako niečo urobiť, zadávame do vyhľadávania na YouTube frázu “Ako …”. YouTube vyhľadávanie teda skvele dokážete využiť k tomu, aby sa ľudia k vašim videám ľahšie dostali. 

vyhľadávanie You Tube

 

 

Môj blog sa dosť točí okolo budovaniu autoritatívnych webov a následnej monetizácii cez affiliate marketing. Dáva YouTube zmysel každému, kto podniká na internete a buduje veľké weby v určitej nike?

Určite áno a dám vám k tomu konkrétne čísla. Napríklad kanál VIDEO ACADEMY, čo je v konečnom dôsledku relatívne malý kanál, v období, keď robíme tento rozhovor dosahuje mesačnú výkonnosť 96 687 pozretí.

Pozor, to ale nie sú jedineční návštevníci, ale zahliadnutia, t.j. jeden človek si môže pozrieť aj napríklad 2 videá. Keď to teda zjednodušíme a povieme, že každý si pozrie napríklad 2 videá, tak mesačne kanál VIDEO ACADEMY oslovuje 48 344 ľudí. No a teraz si už musí každý odpovedať sám za seba.

Bolo by pre vás a váš web zaujímavé, ak by ste oslovili cca 50 000 ľudí mesačne a mohli ich zároveň posielať z YouTube na svoj web, prípadne kdekoľvek inde potrebujete?

návštevnosť kanála Video Academy

Keď som spomínal, že VIDEO ACADEMY je relatívne malý kanál, porovnával som ho s veľkými kanálmi, ktoré dosahujú milióny pozretí. Zároveň však treba povedať, že výkonnosť kanálu záleží od mnohých faktorov a hlavne od veľkosti cieľovej skupiny.

Z tohto dôvodu teda kanál VIDEO ACADEMY, ktorý má podľa mňa cieľovku vo veľkosti cca 50 000 ľudí na Slovensku aj v Čechách nikdy nebude dosahovať také čísla, ako napríklad TV JOJ, ktorá ide na masy. Som však presvedčený a vidím to na číslach v rôznych kanáloch, že YouTube dokáže perfektne fungovať malým aj veľkým.

 

S akými videami je najjednoduchšie na YouTube začať? Sú to nejaké návody, rozbaľovačky produktov, animované videá alebo to je jedno a dôležitý je obsah?

Obsah je veľmi dôležitý. Kopec kanálov však tvorí hodnotný obsah, no ich videá majú minimálnu sledovanosť. Čo s tým?

Na začiatok je dôležité tvoriť videa na témy, ktoré vaša cieľová skupina vyhľadáva. Prečo? Pretože tak jednak ľudia vaše video ľahšie nájdu a zároveň vám bude prinášať dlhodobo pravidelne návštevnosť.

Opäť si to ukážme na konkrétnom príklade. Nižšie sú obrázky vývoja sledovanosti (modrý graf) pri 2 rôznych videách. Obidve videá boli publikované pred viac ako 1 rokom. V čom je však rozdiel?

 porovnanie videa  porovnanie videa
VIDEO A VIDEO B

Video A – evergreenové video t.j. video, ktoré dlhodobo a pravidelne prináša návštevnosť. Ako vidieť na grafe, kde je znázornený vývoj sledovanosti v čase (v rámci 572 dní), toto video dlhodobo a stabilne prináša návštevnosť.

Video B – takéto videa tvorí väčšina tvorcov na YouTube. Vytvoria video na akúkoľvek tému, následne pošlú na video návštevnosť, to je tá zvýšená sledovanosť v úvode. No postupom času sledovanosť videa klesne a len minimálne množstvo ľudí si ho neskôr pozrie.

Čo sa týka prácnosti, vytvoriť video A aj video B môže zabrať rovnaký čas aj úsilie. No video A dosahuje dlhodobo výrazne lepšie výsledky vo výkonnosti. Dlhodobo prináša sledovanosť, a teda ľudí, s ktorými viete následne strategicky pracovať.

Ako vytvárať videá na témy, ktoré ľudia vyhľadávajú? Ja osobne na vyhľadávanie týchto tém (kľúčových slov) využívam nástroj Plánovač kľúčových slov, ktorý je zdarma a je priamo súčasťou Google AdWords.

Keyword planner

Rovnakým spôsobom som si vyhľadal aj napríklad kľúčové slovo “Program na strihanie videa”, ktoré je vyhľadávané mesačne 590-krát.

vyhľadávanie program na strihanie videa

Následne som vytvoril video “Výborný program na strihanie videa pre Windows”. Ako môžete vidieť na grafe nižšie, ktorý som vytiahol priamo z môjho YouTube Analyticsu, video dlhodobo dosahuje sledovanosť v priemere 200 zhliadnutí za deň. No a predstavte si, že takýchto videí máte 5, 10, 100.

sledovanosť videa

Aby som teda kompletne zodpovedal vašu otázku, v konečnom dôsledku je jedno, či tvoríte návody, rozbaľovačky produktov, animované videá, atď. Možete točiť čokoľvek, len na začiatok je veľmi dôležité začať s tým, aby boli vaše videá na témy, ktoré ľudia vyhľadávajú, a teda na YouTube čo najlepšie vyhľadateľné.

 

Veľmi sa mi páčia videá, ktoré robíte na vašom YT kanáli. Myslím si, že pre veľa webov by práve toto bola super cesta – odpovedať vo vidéach na otázky od cieľovej skupiny. Niečo podobné sa snažím na YT robiť aj ja, ale zatiaľ s tým dosť bojujem. 

Čo je pre vás časovo najnáročnejšie na tvorbe týchto videí a koľko vám trvá spraviť jedno video?

Peter, ďakujem za pochvalu, veľmi si to vážim 🙂 Aj vy tvoríte skvelý obsah, ktorý pomáha tisícom ľudí. A to je super. Dôležité je však tvoriť, hlavne na začiatku, videá presne na kľúčové slová, ktoré vaša cieľovka vyhľadáva a optimalizovať podľa toho svoje videá.

Spracujte si analýzu kľúčových slov podľa návodu, ktorý som dal vyššie a následne tvorte podľa toho videá. Samozrejme, videá treba aj optimalizovať, t.j. robiť video SEO

A koľko teda mne osobne trvá tvorba videa?

Musím povedať, že sú to hodiny. Ja osobne si píšem scripty na videa (t.j. presný text, ktorý vo videu chcem povedať a ukázať), takže script na 5-minútové video mi trvá napísať zhruba 1 hodinu. Následné točenie je tiež 1 hodina. Strihanie videa je závislé od fajnovosti, ktoré si vo videu vymyslím, takže to môže byť od 1 do 3 hodín. Nahrávanie videa na YouTube a optimalizácia je tiež 1 hodina. A vo finále propagácia videa je tiež cca 1 hodina.

Keď to teda spočítam, jedno 5 minútové video mi trvá vytvoriť, uverejniť a spropagovať asi 5 – 7 hodín.

Preto dávam veľmi veľký dôraz na efektivitu a netvorím len videá pre videá, ale budujem kanál strategicky, čo učím aj v mojom online kurze YOUTUBE STRATEGY – PREMIUM

 

Aký software používate pre nahrávanie a následnú postprodukciu videí?

Využívam program CamtasiaZostrihal som v ňom stovky videí a podľa mňa je to najjednoduchší a najintuitívnejší program na strihanie, s ktorým som sa stretol. Treba však povedať, že je to platený program. Čo sa mi však na ňom páči je to, že nevyskočí na vás milión funkcií, s ktorými neviete robiť. Má len pár funkcií, vďaka ktorým rýchlo a pohodlne dokážete vytvoriť pekné a profesionálne vyzerajúce video.

Ďalšia výhoda je, že sú to dva programy v jednom. Môžete v ňom strihať a zároveň je to aj program na nahrávanie obrazovky, takže všetky screencasty robím tiež v ňom.

Viac o tomto programe si môžete pozrieť v týchto videách, ktoré som o strihaní v ňom na YouTube uverejnil. 

Program si môžete vyskúšať zdarma. Tu je možné získať 30-dňovú verziu zdarma

 

Aké ďalšie “vybavenie” máte? Zaujíma aj hardware (svetlá, mikrofón) aj software, ktorý používate.

Toto je otázka, ktorú dostávam veľmi často. Z tohto dôvodu som detailne popísal kompletné vybavenie a nástroje, ktoré každý deň využívam a pomáhajú mi budovať môj YouTube kanál a moje podnikanie. Pozrite si ich prehľadne zoradené na jednom mieste priamo na mojom webe, kde ich aj priebežne dopĺňam a aktualizujem. 

 

Keď publikujete video na YouTube, tak ho nejakým spôsobom optimalizujete? Napríklad podľa kľúčových slov?

Áno, samozrejme a toto je veľmi dôležitá časť, pretože veľa ľudí vloží kopec času, energie a úsilia do tvorby videa a následne podcenia optimalizáciu. Zbytočne sa tak ukrátia o kvantum divákov, ktorí by si ich video mohli pozrieť.

Nižšie popíšem a následne na obrázku ukážem minimálnu optimalizáciu, ktorú odporúčam:

1. Vložte pútavý nadpis pre svoje video, v ktorom sa zároveň nachádza kľúčové slovo, na ktoré svoje video optimalizujete.

2. Vložte pútavý popis videa, v ktorom tiež sa bude nachádzať kľúčové slovo, na ktoré svoje video optimalizujete. Zároveň do popisu vložte klikatelné linky na svoje sociálne siete, web, atď.

3. Vložte tagy (značky) pre svoje video, v ktorých sa tiež bude nachádzať kľúčové slovo, na ktoré svoje video optimalizujete.

4. Vytvorte pútavý náhľadový obrázok pre svoje video. Náhľadový obrázok je jedna z najdôležitejších vecí, na základe ktorých sa človek rozhoduje, či si vaše video pozrie alebo nie. Ak nezaujmeme obrázkom, obsah môže byť úplne skvelý, ale je veľmi pravdepodobné, že sa k nemu ľudia nedostanú, pretože obrázok nezaujal a radšej si pozrú iné videá.

5. Vložte video do tématických zoznamov. Napríklad toto je video “Výborný program na strihanie videa” a vložil som ho do zoznamu videí “Strihanie videa”. Keď niekoho zaujíma strihanie, tak si naraz môže pozrieť všetky videá o strihaní, ktoré v kanáli mám. Rovnako viete aj u seba združovať videa do tém a návštevníci si tak môžu naraz a ľahšie pozrieť viac vašich videí.

6. Vložte karty do svojho videa (ikonka „i“ vpravo hore), vďaka ktorým môžete divákov smerovať na ďalšie svoje video, na zoznam videí alebo web.

7. Vložte záverečné obrazovky (zobrazujú sa počas posledných 20 sekúnd videa), vďaka ktorým tiež môžete divákov smerovať na ďalšie videá, zoznamy alebo svoj web. 

8. Vložte titulky – toto je veľmi prácne a odporúčam to robiť iba ak chcete obsadiť nejaké vysoko konkurenčné slovo vo vyhľadávaní na YouTube alebo v Google

9. Speňaženie – ak monetizujete svoj obsah aj vďaka Google AdSense, nastavíte zobrazovanie reklám vo videu.

ako optimalizovať video

 

 

Čo je podľa vás najťažšie pre marketérov, ktorí bojujú s pravidelným publikovaním videí na svojom YouTube kanáli?

Dôležité je nastaviť si harmonogram uverejňovania tak, aby bol dlhodobo udržateľný. Je ľahké si na papieri naplánovať, že budem uverejňovať video 3x do týždňa. Dodržať to je náročné. Ja osobne uverejňujem video 1x do týždňa, a to je pre mňa dlhodobo udržateľné. 

YouTube je beh na dlhé trate a budovanie kanálu na YouTube nie je to o 1, 2 či 3 videách. Treba uverejňovať pravidelne a dlhodobo, odporúčam minimálne 1 video týždenne. Ak viete uverejniť 3 videá za rok, tak zaujímavý výkon, žiaľ, nemôžete očakávať.

 

Vaše video Ako stiahnuť video z YouTube (Video Návod) má viac ako 120 000 zhliadnutí. Váš YT kanál má viac ako 18 000 odberateľov. Moje videá majú maximálne pár stoviek videní.

Rád by som sa dostal na 1000 odberateľov na svojom kanáli do konca roka.

Keby ste mali určiť 7 vecí, vďaka ktorým sa mi to podarí, ktoré by to boli?

Peter, som presvedčený že do konca roka môžete mať odberateľov výrazne viac. Mne osobne trvalo z 0 na 1 000 odberateľov 5 mesiacov. Zo začiatku to pribúda pomalšie, ale čím kanál rastie, ide rýchlejšie a rýchlejšie.

Aby som vám dal opäť k dispozícii konkrétne čísla, napríklad na grafe nižšie je možné vidieť, ako v čase rástol kanál VIDEO ACADEMY. Graf znázorňuje nárast odberateľov v jednotlivých mesiacoch, a to počas prvých 365 dní od štartu.

Prvé mesiace boli nárasty odberateľov v desiatkach, potom v stovkách a zhruba po roku (konkrétne v marci 2017) bol už mesačný nárast 1 062 odberateľov. V tomto období len za jeden mesiac už kanál získaval viac ako tisíc skvelých odberateľov mesačne.

Opäť treba povedať, že rast závisí od typu kanálu a cieľovky. No váš kanál, Peter, verím, že dokáže mať veľmi podobný priebeh. A kto vie, možno aj výrazne lepší 🙂  

vývoj odberateľov kanálu

Keby som mal odporučiť 7 vecí, vďaka ktorým sa vám podarí získať 1 000 odberateľov do konca roka, tak sú to tieto:

1. Vyberte si 1 tému. Veľa ľudí robí chybu, že tvoria videa na rôzne témy od varenia, cez aplikácie až po hranie počítačových hier. Dôležité je, aby kanál prinášal pravidelne hodnotu v jednej téme.

2. Vytvárajte videa na témy ktoré vaša cieľová skupina vyhľadáva. 

3. Optimalizujte svoje videá.

4. Publikujte pravidelne, minimálne 1 x do týždňa.

5. Propagujte svoje videá čo najlepšie.

6. Vyzývajte ľudí k akcii. Keď chcete, aby sa prihlásili k odberu, tak im to povedzte.

7. Neustále tvorte kvalitný obsah.

 

Akú vidíte budúcnosť vo videách? Myslíte si, že ľudia budú pozerať videá viac alebo menej za 5 rokov?

Som presvedčený že video má skvelú budúcnosť. A prečo?

1. Video je forma obsahu, o ktorú je dnes najväčší záujem. Ľudia milujú video, pretože pozeranie je pohodlné a toto bude platiť aj o 5 rokov.

2. Video je zároveň najsilnejšia forma obsahu na internete, pretože zapája najviac zmyslov – obraz, zvuk, pohyb.

3. Video perfektne buduje dôveru. Marketing je presvedčivejší, pretože diváci môžu vidieť vašu tvár a počuť váš hlas. Je to ako stretnutie naživo.

Aj sociálne siete sa čoraz viac nastavujú na video, čo je podľa mňa tiež dôležitý signál, že veľkí hráči vidia vo videu tiež veľký potenciál. Som teda presvedčený, že o 5 rokov sa bude pozerať videa na internete výrazne viac ako je tomu dnes.

Ďakujem za rozhovor František!

 

P.S.: Prevádzkujete zaujímavý YouTube kanál? Pochváľte sa v komentároch!

5/5 - (6 votes)

Comments

  1. Pekný rozhovor Peter. Františka poznám dlhé roky a robí dobrú prácu, až mu trochu závidím ako mu to ide:) . Mám kanál osobného a profesného rozvoja na youtube.com/martoprody. Myslím ze kľúčová v tom je ta dlhodobá konzistentnost.

  2. Máme kanál divadla ZáBaVKa a tvoríme pesničky a relácie pre deti (momentálne v domácich podmienkach) ale stále nám počet odberateľov rastie príliš pomaly.. Veríme, že tvoríme inak a deti by to zaujímalo, keby im to rodičia pustili. Bez platenia ale nevieme, ako kanál a našu tvorbu viac spropagovať.. Akoby sa ľudia radšej kukali na státie nejakej detskej speváčky pri varení krupice.. ako na naozaj tvorivé vymýšľanie s deťmi. Videá reálne skopírované z pinterestu a prevedené v domácich podmienkach majú viac videní ako tvorivý obsah.. čím to je?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.