Neviem, nezvládnem, nedá sa…

Tri slová, na ktoré som alergický. Slová, ktoré moji zamestnanci majú zakázané používať.

A myslím si, že tieto slová by ste používať nemali ani vy.

Všetko je o prístupe

V poslednej dobe čoraz častejšie počúvam túto svätú trojicu slov lenivých ľudí. Áno, lenivých. Ľudí, ktorí sa boja nových vecí a tak sa radšej vyhovárajú že niečo nevedia, nezvládnu alebo že sa to proste nedá spraviť.

Ak by som mal ja takýto prístup, tak dnes neprevádzkujem viac ako 10 internetových projektov, ktoré mi generujú peňažný príjem. Povedal by som si, že:

neviem ako napísať a predávať e-book,

nezvládnem rozbehnúť produkt s vlastnou značkou a 

…zarábať na internete sa proste nedá a hotovo!

U mňa to je však úplne naopak a každý deň sa chcem naučiť nové veci a zápasiť s novými výzvami. Presne preto nemám focus na jednú vec, ale rozbieham nové projekty – od e-shopov, cez affiliate weby až po vlastné digitálne produkty. MILUJEM VÝZVY! V mojej hlave všetko viem (ak to neviem, tak sa naučím), všetko zvládnem (prečo by som to zvládnuť nemal?) a všetko sa dá, len treba nájsť spôsob ako.

Rastové vs. fixné nastavenie mysle

Na ceste do Lisabonu, odkiaľ píšem tento článok, som počúval audioknihu Nastavení mysli. Autorka v nej popisuje dva typy myslenia ľudí.

Ľudia s fixným nastavením mysle, ktorí hľadajú vždy tú jednoduchšiu cestu, nemajú radi kritiku a nechcú sa učiť novým veciam. A ľudia s myslením nastaveným na rast, ktorí milujú výzvy a ak sa im niečo nepodarí, tak sa z toho chcú poučiť a berú to ako súčasť cesty k úspechu.

Rastové vs. fixné nastavenie mysle

Zdroj Melvil

 

Toto rastúce nastavenie mysle je v podnikaní veľmi dôležité.

V podnikaní musíte každý deň čeliť rôzným problémom, výzvam a nezdarom.

Takže PROSÍM, prestaň (áno, dovolím si nachvíľu tykať) používať tieto 3 slová:

„Neviem!“

Nevieš? Tak sa nauč!

Ja tiež neviem milión vecí. To ale neznamená, že sa to nemôžem naučiť. Keby som na každý jeden problém reagoval tým, že „ja to neviem“, nikde by som sa v internetovom podnikaní nedostal.

Žijeme v tak krásnej dobe, že by bola škoda toho nevyužiť.

Ak niečo nevieš, máš Google, skupiny na Facebooku alebo videá na YouTube. Určite niekde nájdeš návod ako na to.

Prestaň mi hovoriť, že niečo nevieš lebo to nie je výhovorka, aby si to nespravil!

Ja sa tiež každý deň učím nové veci, ktoré som pred tým nevedel. Nie je na tom nič ťažké, stačí iba trochu chcieť.

Minulý týždeň som si napríklad vytiahol štichy z rany pomocou YouTube videa, začal som pracovať s AWS a naučil som sa používať ScreenFlow. Tiež som pred tým tieto veci nevedel.

„Nezvládnem!“

Prečo by si to nemal zvládnuť?

Za päť rokov podnikania na internete som zistil, že ľudia zvládnu oveľa viac ako si o sebe myslia. Znovu ide iba o prístup. Nevidím dôvod, prečo by niekto nezvládol nainštalovať si webstránku, písať pravidelne články alebo nastaviť reklamu na Facebooku. Áno, toto sú presne tie veci, čo mi ľudia píšu, že „nezvládnu“.

Nezvládnem to, pretože….

…nie som technický typ

…nemám talent na tie počítače alebo na tie internety

…nemám na to dostatok času

…som to už skúšal a nešlo to

Toto sú iba obyčajné výhovorky, nič viac! Zvládneš to, hlavne sa netreba vzdávať!

„Nedá sa!“

Všetko sa dá, iba treba chcieť.

Asi najobľúbenejšia veta nás Slovákov. To sa nedá!

Čo to ale znamená? Prečo by sa to nedalo?

Dovolím si tvrdiť, že iba veľmi málo veci, s ktorými som sa za poslednú dobu stretol, sa skutočne nedala. Väčšinou sa to vždy nejako dá. Vždy sa dá nájsť spôsob ako sa niečo dá spraviť, len to netreba vzdávať po troch minútach snaženia.

 

NA ZÁVER: Používajte tieto slová s rozumom

Samozrejme, že aj ja tieto slová občas použijem. Ale vždy si to uvedomím. Viem, že sú to iba výhovorky a moja lenivosť. Často sa mi to stáva keď mi niekto povie, aby som niečo spravil v kuchyni. Radšej sa vyhovorím, že to neviem spraviť a je vybavené…

 

Takže až nabudúce poviete „neviem, nezvládnem, nedá sa…“ porozmýšľajte, či to skutoče neviete, nezvládnete alebo sa to nedá.

5/5 - (11 votes)

Comments

 1. Já neumím vařit u mě dokonale funguje a zatím plně prochází 😀 Jinak k tématu naprosto s tebou souhlasím, plno lidí za mnou chodí i soukromě, že potřebují pomoci např.: s prezentací, s tabulkou v excelu apod., samozřejmě rád pomohu na druhou stranu když je to za rok 10x ten stejný problém s tabulkou v excelu u stejného člověka, už vás to začne štvát a když mu řekneš tak se to nauč tak ještě vypadáš jako ten špatný 😀 Lidé jsou od přírody lenivý tvorové, kteří si práci chtějí zjednodušit, naučit se něco nad rámec svých pracovních povinností je pro ně otrava, zbytečnost a prostě to nechtějí.

  • Suhlas! 🙂

  • Přesně ty situaci, kdy potřebují ostatní poradit znám. Je to jeden z důvodů, proč jsem přestal odpovídat na Facebooku, anebo se o to aspoň snažím. Když jsem začínal s podnikáním já, všechno jsem se učil já. Byly to sice stovky hodiny času, ale nenapadlo mě, že bych někomu napsal, jestli neví, jak se to dělá. Prostě jsem zkoušel a Googlil.

   Zdá se mi, že dnes je spousta lidí „rozmazlená“ a hlavně líná. Plno problémů a dotazů, které řeší, můžou vygooglit nebo prostě otestovat metodou pokus omyl, budou pak přesně vědět, proč to funguje a nefunguje. Místo toho ale raději hledají snazší řešení a ptají se na každou „kravinu“. Občas se mi ale těžko vysvětluje, že by si to mělo zkusit sami a ne se pořád vyptávat. Každý si myslí, že odpovídám jen jemu, ale když je těch lidí 10 nebo 20, už ty odpovědi zaberou dost času…

 2. Výborný článok. Veľmi veľa vecí sa dá vyriešiť len tým, že človek zvládne používať Google, aby si našiel ten správny postup. Následne už len treba čas a skúšať (teda nebyť lenivý 🙂 )

 3. igor heriban says

  Asi je to častá odpoveď ľudí ktorí majú nejaký problém a nevedia si s ním poradiť.Tak,že silácke reči typu:“ Ja také niečo nepoznám“ sú reči ľudí ktorí zrejme nikdy nestáli pred nejakým naozaj vážnym problémom.Na druhej strane si myslím,že každý naoko neriešiťeľný problém má riešenie,možno nie vždy dobré ale určite nejaké.

 4. Naprostý súhlas. Je samozrejmé že nikto nevie všetko, ale všetko je o prístupe ku veciam ktoré chceme, alebo nechceme. Nič sa samé neurobí, na všetko treba čas a ochotu a chcieť to urobiť. Ak toto chýba, tak sa neurobí nič a budeme sa stále točiť dookola. Neexistuje fakt slovíčko „nedá sa“, aj keď niečo sa fakt nedá, ale to už je iná téma. Lebo ak si ja niečo vysnívam a chcem to, tak urobím pre to aj niečo, nebudem predsa len snívať a lietať vo svojich snoch, čo tiež treba, ale hlavné je začať niečo preto aj robiť. Ale zase na druhej strane sú aj ľudia čo sú spokojní zo všetkým čo majú a nechcú viacej. Všetko je to v hlave a ako je človek nastavený. Netreba nikoho ale kritizovať, ak žije napr. niekde v „osade“ a berie to tak, že je to normálne. Lenže akonáhle by zažil niečo lepšie, tak zase len záleží na ňom, že ako sa ku tomu postaví. Ja osobne tiež nepoznám, nedá sa, nemôžem, neviem….len som niekedy lenivý a nechce sa mi a potom hľadám výhovorky ako to neurobiť. Každý sme si strojcom svojho šťastia a zase na druhej strane čo je šťastie? Je to veľmi relatívne, niekto je šťastný že sa ráno zobudí a je zdravý a chutí mu jesť, niekto je šťastný keď pozrie na svoj účet v banke ako mu to tam pribúda a pritom nemá z toho nič, lebo je „skrblík“…každý máme toho „svojho boha“ Takže netreba nikoho odcudzovať preto ak má na veci svoj „inakší“ názor. Každý máme iné oči a inak sa dívame na svet okolo seba a preto existuje toľko možností a nekonečný vesmír každému pošle to, čo chce a po čom túži a čo si aj zaslúži……treba len zdvihnúť „riť“ a urobiť preto niečo 🙂

 5. A proto se říká: kdo chce – hledá způsoby, kdo nechce – hledá důvody… 🙂
  naprostý souhlas s článkem

 6. Tieto slová som vymazal zo slovníka vo všetkých jazykoch už pred desaťročiami! Nedá sa? …potom príde blbec, ktorý nevie, že sa t nedá a urobí to – tak som radšej za blbca! Nezvládnem ?! …pokiaľ sa nejedná o prekonanie svetového rekordu, zvládnem všetko! Neviem?! …aha, s tým som sa ešte v praxi nestretol, ale zaujalo ma to, zistím, naučím sa!
  Ja sa riadim faktami, ako znalosť je podstata, technika je prostriedok, uplatnenie je cieľ !

 7. Super článok 😉 Myšlienky tvoria náš život, na čo myslíme to si pritiahneme… 😉 Nemali by sme neekat, čiže ja neekam ale vždy hľadám riešenie… Vždy sa všetko sa zvládnuť… Ľudia sú ale komplikovane tvory a preto si tak radi všetko komplikujú aj keď nevedomky… Pri prvej prehre sklopia hlavy a viac sa ani nepokusia, pretože nezvládajú prehry a sklamania… Ale o tom to je pretože tu istu chybu nespravis dvakrát…. Vždy sa z nej pouicme 😉 a to je fascinujúce… Aspoň pre mňa…. Milujem výzvy… Vtedy rastieme… Môj život je pozitívny zázrak, všetko si vážim a ďakujem za každý deň… 😉 Vesmír len čaká kedy si konečne pritiahneme to po čom túžime a ona nám to podarilo na dlani 😀😀😀 pekný deň prajem

Trackbacks

 1. […] …nezvládnem rozbehnúť produkt s vlastnou Zobrazit více […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.