Ako mi pasívny príjem uľahčuje cestovanie po svete

Malaga

Pred pár dňami som pricestoval do Malagy, ktorá sa nachádza na juhu Španielska, aby som tu strávil 2 mesiace ako digitálny nomád, pocestoval a naučil sa aspoň základy španielčiny.

Digitálny nomád – profesionál s notebookom, ktorý môže svoju prácu robiť kdekoľvek na svete. Motto moderných nomádov: „Žiť, pracovať cestovať, poznávať.“

Byt som si zarezervoval cez portál AirBnB.com iba pár dní pred odchodom, kúpil letenky a vycestoval. Nebolo jednoduché zohnať byt v Malage cez leto za rozumnú cenu, ale mal som šťastie a bývam v úplnom centre v malom bytíku, čo mi maximálne vyhovuje.

Jednu nevýhodu to však má – nemám na byte internet. To môže byť pre niekoho, kto podniká výlučne NA INTERNETE celkom problém 🙂

Mal som v podstate dve možnosti. Buď si vybavím internet od operátora a budem pracovať z domu alebo si nájdem iné miesto s internetom odkiaľ budem pracovať. Pretože som sa chcel dostať medzi ľudí a nebyť celé dni zavretý doma, zvolil som si tú druhú možnosť. Rozhodol som sa pre takzvaný coworking.

Coworking je zdieľaný pracovný priestor pre nezávislých profesionálov, ktorí tu vykonávajú svoju bežnú prácu a nemusia pracovať z domu alebo z kaviarne.

Napísal som asi do 5-tich coworkingových miest v Malage a dostal rôzne odpovede (jeden sa zrušil, v druhom nemali voľné miesto, tretí bol príliš drahý..) až som narazil na The Translation Factory, z ktorého mi odpísali, že majú pre mňa voľné miesto. Stojí 130 eur mesačne, mám ho asi 100m od domu a od dneška už pracujem odtiaľ 🙂

Pracovný priestor v coworkingu v Malage

Pracovný priestor v coworkingu v Malage

Celý týždeň som ale strávil bez internetu, s výnimkami pár hodín, ktoré som trávil po kaviarňach, kde som maximálne odpísal na pár mailov, ale nespravil som nič produktívne. Bál som sa, že takýto týždeň môže negatívne ovplyvniť moje príjmy (viem, je to iba týždeň, ale aj tak), ale mýlil som sa. Príjmy z môjho podnikania sa držali na rovnakej úrovni ako inokedy a za tento týždeň som zarobil rovnako ako keby som odpracoval v kancelárií 30-40 hodín. Ako to je možné? Už skoro 2 roky si totižto budujem tzv. pasívny príjem.

Príjem bez práce ale neexistuje…

Áno, máte pravdu. Príjem bez práce v podstate neexistuje a podobné reklamy typu „Zarobte si bez práce 1000 eur z pohodlia domova“ sú iba marketingovým lákadlom na pofidérne produkty. Preto by som rád objasnil, čo to vlastne pasívny príjem je:

Pasívny príjem je typ peňažného príjmu, ktorý nie je priamo úmerný počtu odpracovaných hodín.

Nejedná sa o príjem bez práce, pretože trvá stovky hodín, kým si vybudujeme zdroj pasívneho príjmu, ale odpadá tu vzťah „počet odpracovaných hodín=výška príjmu“. Ak si vybudujeme projekt, ktorý nám bude generovať pasívny príjem, môžeme ho na nejakú dobu nechať tak a aj tak nám bude zarábať. V žiadnom prípade sa však nejedná o jednoduchý zárobok!

Ako hovorí Pat Flynn: „It´s all about working hard now, so you can enjoy the benefits later“

Z čoho sa skladá môj pasívny príjem?

Affiliate marketing

Affiliate marketing (skrátene aj „affil“) tvorí veľkú časť môjho pasívneho príjmu. Stránky, na ktorých affil prevádzkujem (napríklad tento magazín o pôžičkách) mi každý deň vygenerujú slušné provízie bez toho, aby som sedel za počítačom a aktívne pracoval.

E-shopy

V Českej republike prevádzkujeme s bratom niekoľko e-shopov, pričom zásielky posielame aj na Slovensko a do Poľska. Áno, aj e-shopy môžu byť pasívnym príjmom. Je ale dôležité niektoré procesy outsourcovať, pretože asi ťažko by sa jednalo o pasívny príjem, ak by som každý deň musel posielať objednávky. Preto máme zamestnanca, ktorý toto spraví za nás a my sa môžeme starať o iné potrebné veci (marketing, obchod atd.).

Investovanie

Investovanie

Investovanie je tak isto istou formou pasívneho príjmu pokiaľ investujete a neprerábate peniaze (prvé pravidlo Warena Buffeta). Investovať som začal iba pre pár mesiacmi a najviac sa mi osvedčili tzv. P2P pôžičky a klasická burza s cennými papiermi.

Na Slovensku využívam služby Bondory, ktorá funguje na princípe už spomínaných P2P pôžičiek. Pravidelne si posielam na ich účet peniaze, v systéme si presne zvolím koľko a komu požičiam a všetko ostatné už spravia za mňa. Pasívnym príjmom sú samozrejme úroky z pôžičiek, nie splatená istina.

Bondora - výnos z investícií

16,34% – môj momentálny výnos z investícií v Bondore

V Čechách zase využívam služieb FIO Brokera, cez ktorého investujem do akcií prevažne zahraničných firiem. Pasívnym príjmom sú predovšetkým dividendy, ktoré sú vyplácané z akcií.

Ostatné zdroje pasívneho príjmu

Medzi ostatné zdroje pasívneho príjmu môže patriť reklama na webe, Google AdSense, nájom a ďalšie.

Možností je veľa a zvládne to každý

Ako vidíte, možností je veľa a pasívny príjem si v dnešnej dobe už skutočne vie vybudovať každý, kto vie zapnúť počítač. Samozrejme, netreba si ho iba vybudovať, ale následne si ho aj udržovať a starať sa, aby stále rástol, takže sa niekedy môže zdať, že sa o pasívny príjem vôbec nejedná. Ako som Vám ale už vysvetlil na začiatku, pasívny príjem nie je príjem bez práce ale je to príjem, ktorý nie je závislý na počte odpracovaných hodín. Ako opakom pasívneho príjmu môže byť napríklad príjem marketingového konzultanta, ktorý si za každú odpracovanú hodinu účtuje 20eur. Ak nepracuje, tak jednoducho nezarába, nech robí, čo chce. V tomto prípade sa jedná o aktívny príjem.

Odkedy som sa stal digitálnym nomádom, tak som prestal pracovať ako marketingový konzultant a zameral sa práve na internetové podnikanie a budovanie pasívneho príjmu. Je totižto oveľa ľahšie a jednoduchšie cestovať, ak nie ste viazaný na aktívny príjem, pretože nikdy neviete aké podmienky na prácu budete v zahraničí mať. Preto sa snažím veľa vecí outsourcovať, aby moje podnikanie rástlo aj bez mojej prítomnosti.

Za posledný týždeň mi copywriteri odovzdali niekoľko textov, programátor dokončil nový e-shop a grafik zaslal prvotný návrh nového projektu – podnikanie rastie aj keď nesedím za počítačom. To mi veľmi uľahčuje cestovanie, pretože nemusím aktívne pracovať ak mi to momentálne nevyhovuje alebo na to nemám podmienky. Stačí mi každý deň odpovedať na pár e-mailov.

Ďalšie články o pasívnom príjme:

A aký máte názor na pasívny príjem vy?

5/5 - (10 votes)

Comments

 1. >> Pasívny príjem je typ peňažného príjmu, ktorý nie je priamo úmerný počtu odpracovaných hodín. <> Pasívny príjem je príjem peňazí, ktorý máte bez ohľadu na to, aby ste niečo pre to museli spraviť <<. Lepšiu definíciu pasívneho príjmu som ešte nečítal. Keby som chcel skutočne pasívny príjem, potreboval by som SPOĽAHLIVÝCH ľudí ktorí by moju prácu spravili za mňa a to bez toho, aby som ich JA musel kontrolovať. Pretože akonáhle musím KONTROLOVAŤ prácu vlastných alebo externých zamestnancov, už to NIE je pasívny príjem.

 2. Vinikajúci článok, pre všetkých podnikavcov, čo čítajú tento web mám super biznis, ktorý dokáže zarába bez námahy 🙂 http://www.OCIVIDNYSPAM.cz

 3. Robert Team says

  Pasívny príjem je zisk z vlastného obratu bez investovania času a peňazí,táto príležitosť je len pre ľudí,ktorí chcú zárabať peniaze na internete a myslia to opravdu …
  Vážne !!!
  Zašlite mail na e-mail : SPAMMER@gmail.com a ja Vám zašlem informácie.
  S pozdravom Robert Team.

 4. it¨s all about working hard now to REAP the benefits later 🙂

 5. ta bondora mě zajímá 🙂 nějaký rady a tipy? spíše jak a kolik půjčovat či takový nějaky mini konkretnejsi navod by se šikl (už sem četla vsechny 3 članky na pozicky.sr) 🙂

  • Ahoj Eliška 🙂 Podobný návod chystám, ale teraz fakt nestíham 😀 Inak teraz som si tam nastavil Investičný profil aby som sa o to nemusel starať, tak uvidím aké budem mať s profilom výsledky.

 6. Výborný článek! Možná je to někde na blogu již popsané, každopádně máš zkušenosti s nákupem webových projektů (např. na webtrhu) a následnou monetizací? Tedy pravý opak toho, když něco sám vymyslíš

 7. K tomu nákupu webov, nájdu sa niekedy dobré projekty na predaj, lenže keď človek vie, koľko mu to zarába a chce to aj napriek tomu predať, pýtajú sa za to horibilné čiastky. Len veľkí investori chystajúci sa ovládnuť časť trhu si toto môžu dovoliť.

 8. Super článok oceňujem, Ale ak by niekto mál záujem o konkétne tipy a rady ako si tvoriť zárobok na Internete navštivte blog http://www.BudViac.sk

 9. Pekný článok. Mám tu ešte motiváciu pre ľudí ktorých zaujíma kryptomena (Bitcoin, Ethereum a pod.)

  http://bitcoininvest2.webnode.sk/

 10. Tá časť o investovaní do akcii cez Fio by ma fakt zaujímala, mohol by si bližšie opísať ako to robíš nemyslím aké akcie si vybrať stačí len ako celý ten proces prebieha, ako si sa k tomu dostal? Je to aj nejako zazmluvnené? …

 11. Ahoj Peter, vďaka za článok. Chcem sa opýtať koľko platíte zamestnancovi, ktorý sa Vám stará o e-shopy? Ak nemôžete povedať platovo tak – máte na viacero e-shopov jedného zamestnanca? Neviem sa totižto nikde dopátrať koľko môže brať takýto človek, ktorý sa stará o jeden širší, alebo viac malých e-shopov a venuje sa tomu možno 4 hodiny denne. Odosielanie a balenie objednávok kuriérovi.

  Iná vec čo som sa dočítal, že si často majitelia e-shopov platia študenta, ktorý sa im stará len o fb stránku, ale ani tam som sa moc nedozvedel, za koľko to tak môžu robiť – v tom prípade to ale asi nie je ani oficiálny zamestnanec a môže to robiť aj z domu a tak ho platíme akože na ruku (keď sa teda rozhodneme, že to nebude oficiálne). Toto myslím len staranie sa o sociálne siete. Ďakujem za odpoveď.

  Peter

Trackbacks

 1. […] ostrovech (www.tak.sk/peter-chodelka) a celé léto strávil na jihu Španělska v Malaze (www.chodelka.sk/malaga), takže má s digitálním nomádstvím už spoustu […]

 2. […] jsem narazila srze článek Petera Chodelky na službu Bondora. Jedná se P2P půjčky, což znamená že spojuje přímo zájemce o půjčku […]

 3. […] som si: Prečo nie?? S nomádstvom mám skúsenosti mám (môj starší článok, keď som nomádil v Malage) a viem, že láka stále viac a viac ľudí. Preto by som Vám rád ukázal ako na […]

 4. […] návratnosť môžete očakávať? Peter v článku o tom, ako mu pasívny príjem uľahčuje cestovanie po svete hovorí o výnose 16,34% […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.