Projekt na exspirovanej doméne

Autorom tohto výborného článku o dôležitosti domény pre Váš projekt je Štefan Polgári.

Čo je doména už asi každý z nás vie a viete aj to, že ak sa registrovaná doména nezaplatí a nepredĺži, exspiruje (áno, po slovensky je to exspiruje a nie expiruje). Prepadne do voľnej zóny a je znova k dispozícii.

Denne takto exspirujú stovky SK aj CZ domén. Celosvetovo sú to možno aj stovky tisíc opustených domén denne. Čo však s nimi? Áno, ako už asi šípite, dajú sa marketingovo využiť.

Organický traffic

Prirodzená návštevnosť, ktorá pochádza z vyhľadávačov (Google, Seznam, Bing a podobne), sa nazýva organická návštevnosť (traffic). Mať ju je jasná výhoda. Prečo? Lebo získate návštevníkov na web zadarmo – nemusíte za to NAPRIAMO nič zaplatiť. A práve o tomto sa dnes dozviete viac – ako postaviť nový online projekt tak, aby ste čo najskôr získali organický traffic a zarábali.

Ako rozmýšľa Google

Možno ste už počuli o SEO – optimalizácii pre vyhľadávače. V skratke sú to nejaké “pravidlá”, ktorých sa treba držať, aby vás mal Google rád a posielal k vám organický traffic, aby ste sa teda zobrazovali vysoko vo vyhľadávaní. Napríklad, ak by ste boli prvý na kľúčové slovo “pôžičky”, budete môcť viac-menej s určitosťou prestať chodiť do práce, lebo web vám zarobí viac než tisícku mesačne.

To, ako presne funguje Google, vedia dvaja ľudia na svete – Larry Page a Sergey Brin. Sú to zakladatelia Google a presný algoritmus zoraďovania stránok poznajú len oni. My, rovnako ako všetci SEO experti, SEO mágovia a aj SEO šamani sa môžeme len domnievať, ako to presne funguje.

Vieme však, že existuje pár faktorov, ktoré pozície určite ovplyvňujú

 1. Obsah stránky
 2. Spätné odkazy, ktoré vedú na stránku
 3. História domény

Tiež je známe, že Google nemá veľmi v láske nové projekty na nových doménach. Projektom musí začať veriť a to si vyžaduje čas. Musia prinášať dobrý obsah, byť autoritou a získavať spätné odkazy. Skrátka, musia žiť a až potom si ich Google začne všímať. To je však celkom zaťažujúce, ak chcete zarábať na projekte čo najskôr. Ak by ste to chceli uponáhľať, tak dostanete od strýčka Google BAN (penalizáciu) a už sa nikde nedostanete.

Je tu však niečo, čo vám môže pri nových projektoch pomôcť. A to kúpa exspirovanej domény, ktorá už čo-to za sebou má a môže vám dramaticky uľahčiť a zrýchliť úspech v organickom vyhľadávaní. Ich zoznam nájdete na reborn.domains.

Čo pri exspirovanej doméne sledovať?

Každá doména má nejaké vlastnosti, ktoré v minulosti získala a ktoré vám môžu pomôcť pri budovaní projektu. Ukážeme si aj pár príkladov domén, ktoré sme zaznamenali ako exspirujúce.

Dôležité údaje:

 • Vek domény – čím staršia, tým lepšie aj z pohľadu Google
 • Počet backlinkov – koľko iných webov a odkazov na doménu vedie
 • Google Index – koľko má doména zaindexovaných podstránok v Google
 • Ranky – aké hodnotenie dostala doména od Google alebo napríklad MOZ
 • Obsah – aký obsah na doméne bol – to sa dá zistiť cez Archive.org
 • Social media – aktivita na sociálnych sieťach tiež hrá rolu z podľadu SEO

Článok som pre vás písal 22.6.2015. Vtedy sme zaznamenali, že o pár dní budú exspirovať celkom zaujímavé kúsky:

 • Podľa dátumu registrácie sme zistili, že exspirujú veĺmi pekné a staré domény icon.sk, camera.sk, pekná trademark doména aiwa.sk a desiatky ďalších pekných starých domén

scree_peto_2

 • podľa MOZ domain authority a MOZ backlinks by sme našli pekné kúsky ako  pozickapreteba.sk, bizniszona.sk,  gofashion.sk (má tisícky backlinkov), ucebnice.sk, vlc.sk a ďalšie
 • podľa aktivity na sociálnych sieťach sme si všimli spravynastenu.sk,  fandim.sk, a celebration.sk – tie mali tisícky interakcií

scree_peto_3

 • tisícky indexovaných stránok v Google majú phorum.sk, nesetri.sk, bazarhier.sk, grof.sk, husqvarnaeshop.sk, najlepsieoleje.sk alebo ehry.sk

Preklikať si to všetko nám trvalo pár minút, lebo sme použili nástroj reborn.domains. Ten poskytuje prehľad domén, ktoré exspirujú, alebo už exspirovali. Všetko pokope. Aj pre CZ aj pre SK. Nechýbajú v ňom vychytávky ako odosielanie zoznamu domén na mail – to je veľmi dôležitá funkcia. Sledovať môžete exspirované domény až 7 dní do budúcnosti.

reborn_domains

Ako to sprocesovať, aby to zabralo čo najmenej času?

 1. Vy, ako project manager, sledujete exspirované domény. Vytipujete konkrétne a zaregistrujete ich ihneď ako exspirujú.
 2. Na základe toho, čo na doménach bolo, pripravíte zadanie pre copywritera.
 3. Keďže sa využíva hlavne SEO “sila” domény, urobí sa analýza kľúčových slov a copywriter napíše presne cielený obsah.
 4. Zatiaľ, čo copywriter píše, nainštalujete si na web WordPress a posťahujete free obrázky (alebo nejaké nakúpite)
 5. Web pripravíte na to, že už stačí nasadiť len texty.
 6. Rovnako nezabudnite na sociálne siete – vytvorte profily pre stránku resp. sa pokúste získať staré (napíšte majiteľom a buď vám ju dajú len tak, za malé ”výpalné”, alebo to skúsite vybaviť priamo s Facebookom, ako majiteľ domény)
 7. Potom to stačí dať dokopy a spustiť 🙂
 8. Doména je prirodzene silná, preto začne chytať organický traffic skoro
 9. Tiež by bolo dobré spraviť nejaký linkbuilding pre oživenie odkazového profilu. Prípadne nejaké guestblogy. Nič agresívne.

Choďte do toho

Keď sa ma niekto opýta, ako to uchytiť, tak hovorím – vyhliadnite si doménu, odchyťte ju si a do pár dní na nej môžete mať web. A do pár týždňov môžete zarábať. Je to jednoduché, len si treba vybrať správne domény a transformovať ich tak, aby sa zachovala ich sila.

Povedali o nástroji

 • Pri výbere domény je vhodné prihliadať aj na jej históriu a kvalitu. Kvalitné domény, ktoré majú tematické odkazy a určitú históriu, vám pomôžu pri štarte vášho nového projektu. Výber vhodnej domény vám môže pomôcť aj pri vašom existujúcom projekte. Odchyt a získavanie silných tematických domén a následné vytvorenie vhodných presmerovaní na váš existujúci projekt môže prispieť k vyššej kvalite vášho webu.    // Peter Nemček, SEO konzultant v Effectix.com
 • Staršie domény sú často vo výsledkoch vyhľadávača zvýhodňované oproti novým doménam. Platí to hlavne vtedy, ak na nich od začiatku bol nejaký obsah a neboli len odparkované a nepoužité. Preto takéto domény dajú projektu oveľa lepší odrazový mostík a výsledky sa dostavia rýchlejšie, ako pri kúpe novej domény bez histórie.   // Peter Svatoň, SEO špecialista VISIBILITY
 • Aj napriek tomu, že samotný vek domény podľa môjho názoru nie je v skutočnosti jedným z parametrov, na základe ktorých vyhľadávače hodnotia weby, začať projekt na “starej” doméne môže mať, okrem iného, výhodu v tom, že na ňu medzičasom môže existovať množstvo odkazov z externých stránok. A tie, resp. ich počet a kvalita, naopak sú dôležitým kritériom pre úspech vo vyhľadávačoch.   // Peter Olvecký, Online Marketing Specialist
Projekt na exspirovanej doméne
5 (100%) 9 hlas[ov]
The following two tabs change content below.
Štefan je riaditeľom affiliate siete DOGNET a už niekoľko rokov sa zaoberá doménovým biznisom. Stojí za projektom Reborn.domains

Latest posts by Štefan Polgári (see all)

Comments

 1. Neviem či má niekto podobný problém ako ja ale stále sa nedokážem úspešne prihlásiť ani po registrácií. Akonáhle klikám na “Prihlásiť sa” zadám údaje a stále ma stránka vníma ako neregistrovaného užívateľa…

 2. Ahoj.Existuje na to nejaký formulár, alebo ako sa dá požiadať Facebook o stránku, keď vlastním doménu,hm?

 3. Pri nakupu treba byt aj velmi opatrny, lebo domena moze mat penalizaciu a to sa niekedy zisti az ked je neskoro. Zaindexovane stranky sice ma, aj rank moze mat, ale kedze Google uz rank dlho neaktualizuje, neskorsia penalizacia nemusi byt vobec vidno!

 4. Na propadlé domény používám i WP plugin Broken backlinks – eviduje příchozí odkazy, které přesměruje dle zadání a ponechá záznam. Podle toho pak doplňuji původní url článků (a klíčová slova)

 5. Ad Reborn Domain – Jelikož se zaměřuji hlavně na cizinu, tak se vám ostatním může hodit web / obdoba pro nejen .com domény:

  https://www.expireddomains.net/

Trackbacks

 1. […] Doména stále hrá dôležitú úlohu pre vyhľadávače. Kedysi bolo dôležité, aby boli v doméne kľúčové slová. Dnes je pre vyhľadávače dôležitý skôr vek domény, tzn. kedy bola doména prvý krát zaindexovaná a či náhodou nebola doména niekedy v minulosti penalizovaná. V tomto sú dosť znevýhodnené nové projekty, ktoré majú doménu bez akejkoľvek histórie. […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.