13 nástrojov pre bleskovú analýzu Vášho webu (+VIDEO)

Ak máte akýkoľvek webový projekt, tento zoznam sa Vám bude hodiť. Ide o nástroje a služby, ktoré Vám pomôžu odhaliť chyby vo Vašich projektoch a nasmerovať Vás správnym smerom.

Snažil som sa zhrnúť nástroje pre rýchlu a okamžitú analýzu Vašich projektov. Je dôležité si však uvedomiť, že tieto nástroje Vám same o sebe nijak nepomôžu, pretože za Vás nič nespravia. Slúžia iba na analýzu. Tiež je dôležité upozorniť, aby ste výstupy z analýz nebrali na 100% záväzne, pretože bývajú často nepresné. Platí to predovšetkým pre rôzne „SEO analyzátory“ 🙂

Na konci som pre Vás pripravil úplne prvé video, ktoré som natočil. Ide o analýzu môjho magazínu www.pozicka.sr, v ktorej Vám ukážem na aké veci si treba dať pozor a v čom Vám môže analýza pomôcť.

13 nástrojov pre bleskovú analýzu Vášho webu (+video)

Rýchlosť webu a výkonnosť

1. Tools.Pingdom.com

Pingdom Tools - rýchlosť webu

 

Môj obľúbený nástroj na analýzu rýchlosti webu. Jednoduchý a prehľadný bez zbytočného balastu. Stačí vložiť URL, zvoliť miesto, z ktorého má test prebiehať a o všetko sa už postará tento šikovný tool.

2. Webpagetest.org

Webpage Test - rýchlosť a výkonnosť

 

Ďalší šikovný nástroj na analýzu rýchlosti a výkonnosti Vášho webu. Zaujímavý je hlavne „waterfall view“, ktorý Vám presne ukáže, aké časti Vášho webu sa načítajú za aký čas. Podľa toho potom viete optimalizovať Váš web pre vyššiu rýchlosť.

3. GTmetrics.com

GTmetrix - rýchlosť a výkonnosť webu

 

Nástroj vhodný predovšetkým na analýzu výkonnosti webu. Veľmi obľúbený a používaný (sám Jan Rezáč ho odporúča v svojej knihe) s celkom peknou analýzou. Oceňujem hlavne odporúčania, ktoré mi tento tool poskytne.

4. Page Speed Insights – Google

Pagespeed Insights - Google

Posledným nástrojom pre analýzu rýchlosti a výkonnosti Vášho webu je PageSpeed Insights. Nástroj od Google nám poskytne špecifické rady ako naše projekty vylepšiť. Viac sa dozviete vo videu.

Technická analýza

5. W3C Validator

W3C Validator

Validátor HTML kódu Vášho webu. Validný kód znamená veľké plus pre rýchlosť webu, dostupnosť, ale aj uživateľskú prívetivosť.

6. W3C CSS Validation Service

Analýza CSS kódu

Validátor CSS kódu Vášho webu.

7. W3C Link Checker

W3C Link Checker

Tento nástroj Vám pomôže odhaliť chybné URL kdekoľvek na Vašom webe. Určite odporúčam raz za čas týmto nástrojom Váš projekt prejsť.

8. Mobile Friendly Test – Google

Mobile Friendly Test Google

Vedeli ste, že Google začína uprednosťnovať responzívne weby v mobilnom vyhľadávaní? Ak Váš web prejde týmto testom, ktorý potvrdí, že je Váš web prispôsobený pre mobilné zariadenie, radujte sa. Pravdepodobne Vám to prinesie o niečo viac návštev z telefónov a tabletov.

Analýza spätných odkazov

9. Backlinkwatch.com

Backlink watch

 

Nenechajte sa zmiasť slabou grafikou, Backlinkwatch Vám poskytne asi najrozsiahlejší FREE report spätných odkazov. Zatiaľ som nenašiel žiadny iný nástroj, ktorý by mi úplne zadarmo poskytol podrobnú analýzu odkazov smerujúcich na Váš web (alebo web konkurencie).

10. Ahrefs.com

Ahrefs - SEO nástroj

 

Nástroj Ahrefs.com už asi poznáte. Poskytuje kompletnú analýzu Vášho webu predovšetkým z pohľadu spätných odkazov. Jedinou nevýhodou je, že vo free verzii je nástroj dosť obmedzený.

Kompletná analýza webu (SEO, prístupnosť, návštevnosť)

11. Nibbler

Nibbler - SEO nástroj

 

Šikovný nástroj na ktorý som narazil iba prednedávnom. Poskytne zaujímavú analýzu z pohľadu SEO, sociálnych sietí a prístupnosti. Určite Vám prinesie šikovný prehľad pre Vaše projekty.

12. Site-analyzer.com

Site Analyzer

Zaujímavý report z pohľadu prístupnosti, textov na webe, multimédií alebo designu stránky nám poskytne práve Site-analyzer.com. Ku každej časti reportu získame ohodnotenie v percentách.

13. Woorank

Woorank.com

 

Woorank je ďaľším zo SEO nástrojov vhodný predovšetkým pre technickú analýzu webu z pohľadu vyhľadávačov.

VIDEO

Vo videu Vám ukážem ako tieto nástroje fungujú v praxi. Zámerne som nepoužil všetky a snažil som sa zmestiť do 10 minút. Aby to na Vás nebolo pridlhé 🙂

Ospravedlňujem sa za zníženú kvalitu zvuku. Je to prvé video, čo som pre blog nahral a mám sa ešte čo učiť. Viete mi odporučiť dobrý software pre nahrávanie obrazovky? Aký mikrofón používate pre Mac?

Záver

Ako vidíte, šikovné nástroje dokážu pomôcť pri rôznych procesoch vo Vašich projektoch. Ukážu Vám, čo spraviť pre zrýchlenie webu,  či je Váš web mobilný, ale tiež aké odkazy na Váš web smerujú.

Ktoré nástroje používate vy? Na ktoré som zabudol? Doplňte ma v komentároch 🙂

P.S.: mám s videami pokračovať alebo mám ostať pri písaní? 😀

5/5 - (6 votes)

Comments

  1. Pěkné video. Nic rozvláčného, jak já říkám, žádné kecy a šup na věc. Tak to mám být. Dovolím si jen jednu poznámku k nástrojům z první půlky – dost věcí pořeší nástavba na firefox – firebug. Bez něj nedám ani ránu.

  2. Pre mna je top soft na screen recording camtasia studio.. Je dost drahy (myslim ze cez 250 dolcov) ale najdes ho na kazdom dobrom bh fóre for free 🙂

  3. Výborne nástroje pre web-majstrov. Chcem aj ja jeden predstaviť. Je to plugin do google chróme a je to Page Analitics. Musíte mať samozrejme Google Analitics a po kliknutí na ikonku na vašich stránkach vidieť ktoré stránky návštevnici webu najviac prehľadajú a kde najviac klikajú,skadiaľ prišli a veľa iných informácii. Odporúčam.

  4. Pre dobrý sound odporúčam mic Blue Yeti . Cela ich séria je veľmi kvalitná aj keď asi trosku drahšia . pre nahavanie kratsich video postacuje screenr.com ( 4 minuty v HD)

  5. Peto, pokračuj jak chceš, hlavně nepřestávej 🙂 Ne, vážně, poslední dobou pozoruji, že pořádně přikládáš pod kotel a tolik kvalitního obsahu (neplaceného) se vidí u málokoho. A je jedno, jakou formu zvolíš, důležité je, jak ohromně pomáháš všem, co to potřebují… Thumbs up! 🙂

  6. Ahoj Peter, urcite ve videich pokracuj, je to skvela inovace!

    Hrozne rad bych v teto podobe videl treba case study nejakeho affil projektu od A do Z (a klidne to muze byt i cely serial, myslim ze spousta lidi by to uvitalo…zatim jsem na nic takoveho nenarazil 😉

    Nevim cos pouzil na nahrani tohoto videa, ale ja mam dobre zkusenosti se Screencast-o-matic. JInak k tem analyzatorum bych zminil treba i MajesticSEO.

    Jen tak dal!

  7. Parádní seznam Petře s videomanulály určitě pokračuj.

  8. David Řezáč says

    Wow, moc díky za tipy! S dovolením sdílím dále v seznamu článků o SEO a Linkbuildingu 🙂
    http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/23/

Trackbacks

  1. […] Nástroje na analýzu webu som už zhrnul.  V tomto rozbore použijeme iba webpagetest.org na zistenie rýchlosti webu. […]

  2. […] zistite, či je šablóna dostatočne rýchla. Zistíte to jednoducho. Dáte si DEMO šablóny do nástroja na analýzu rýchlosti a porovnáte s inými šablónami. Šablóny, ktoré obsahuju desiatky až stovky rôznych […]

  3. […] zistite, či je šablóna dostatočne rýchla. Zistíte to jednoducho. Dáte si DEMO šablóny do nástroja na analýzu rýchlosti a porovnáte s inými šablónami. Šablóny, ktoré obsahuju desiatky až stovky rôznych […]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.